Naga MarketsW dzisiejszej rekomendacji tradingowej skierowanej do swoich klientów, HSBC zwraca uwagę na notowania złota, którym udaje utrzymać się nad istotnym psychologicznym wsparciem 1200 za uncję. Zdaniem przedstawicieli dużego banku istnieją powody pozwalające wierzyć w budowanie bazy popytowej na cennym kruszcu i zbliżające się bycze odbicie.


Złoto w górę pomimo zacieśniania się działań największych banków centralnych?

Obok japońskiego jena, złoto jest jednym z tych aktywów, w kierunku którego inwestorzy uciekają w czasach rynkowej niepewności. Kiedy jednak sytuacja się stabilizuje, a banki centralne coraz odważniej sygnalizują chęć normalizacji polityki pieniężnej – przykład FED i BoC – to „bezpieczna przystań” w postaci złota może nie być już tak atrakcyjna. Nawet jednak to zdaniem HSBC nie przeszkodzi cennemu kruszcowi w realizacji wzrostów.

W długim terminie HSBC utrzymuje bycze podejście do XAU/USD spodziewając się wzrostów w 2017 oraz 2018 roku:

„Notowania złota powinny być wspierane przez spadki dolara w drugim półroczu – szczególnie te obserwowane wobec EUR. Zdajemy sobie sprawę, że spadek inflacji oraz coraz bardziej jastrzębia polityka głównych banków centralnych może blokować wzrosty, cenny kruszec powinien wyjść jednak z impasu obronną ręką”

Jakiekolwiek napływy dodatkowej zmienności na rynki z całą pewnością będą korzystne dla XAU/USD, podobnie jak prognozowane odbicie w popycie na fizyczne złoto. HSBC spodziewa się, że w kolejnych miesiącach kruszec przetestuje poziom 1350 za uncję obserwowany ostatni raz we wrześniu zeszłego roku.

XAU/USD D1

Patrząc jednak od strony technicznej, złoto ma przed sobą sporo istotnych oporów. Pierwszy z nich testowany jest właśnie w tym momencie (50% zniesienia zeszłorocznej deprecjacji). Kolejny przystanek to linia trendu przełamana na początku lipca z ostatnich miesięcy. Na uwagę zasługują również:

  • 61,8% zniesienia Fibonacciego (okolice maksimów lutowo-marcowych)
  • Podwójny szczyt pokrywający się z 78,6% zniesienia Fibonacciego i potężnym pin barem z listopada 2016
  • Okrągły pułap 1300 za uncję

Naszym zdaniem prognozy HSBC należą do mocno optymistycznych. Analitycy portalu Comparic.pl są zgodni, że 1200 za uncję będzie odgrywać obecnie rolę istotnego wsparcia – poważniejsze decyzje inwestycyjne będzie można podjąć po wybiciu obecnej konsolidacji w zakresie 100USD.

Otrzymuj podobne raporty rynkowe przygotowane przez analityków największych banków na swoją skrzynkę mailową – skorzystaj z darmowego okresu próbnego FxWatcher i przekonaj się, że warto!

Polski rynek debatuje o propozycji ograniczenia lewara

Nie milkną echa po przedstawieniu przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy, która miałaby ograniczyć inwestorom detalicznym dostęp do wysokiej dźwigni na rynkach lewarowanych – ta zgodnie z zapisami powinna zostać ograniczona do pułapu 1:25. Społeczność TJS zorganizowała w związku z propozycją debatę, której zapis dostępny jest w poniższym podsumowaniu. Swoją opinią na temat projektu podzielił się także Marcin Nowogórski, CSO Comparic.pl:

Co kryje przyszłotygodniowy kalendarz makroekonomiczny?

Chcąc się przygotować do przyszłego tygodnia, warto rzucić okiem na kalendarz makroekonomiczny przed jego rozpoczęciem:

Źródło: pl.investing.com

Najciekawiej prezentuje się wtorek i czwartek, właśnie wtedy bowiem czekają nas dane o bankowości centralnej z Australii, Japonii i strefy euroConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here