Naga MarketsAndrzej Duda, źródło: Wikimedia Commons

Cała Polska żyje zamieszaniem wokół próby dokonania kontrowersyjnych zmian w krajowym sądownictwie. Po tym, jak w poniedziałek prezydent ogłosił swoje weto dla dwóch z trzech proponowanych przez sejm ustaw, złoty odrobił część piątkowych strat ale było to tylko chwilowe wzmocnienie. Po kilku głębszych oddechach rynku sytuacja złotego powróciła do stanu wyjściowego. Wydaje się, że napięcie polityczne posłużyło jedynie jako argument dla spekulantów – dla szerokiego rynku najważniejsze pozostają globalne trendy.


Strach i niepewność polityczna dominowały na rodzimym rynku

Jak twierdzi Łukasz Rozbicki z MM Prime TFI rynkami finansowymi rządzą zazwyczaj dwa skrajne rodzaje emocji – strach oraz chciwość. W ostatnich dniach do głosu dochodził przede wszystkim ten pierwszy: Wiele wskazuje jednak, że w tym przypadku strach miał wielkie oczy. Kryzys obecnej władzy, bo tak należy nazwać obecne wydarzenia, nadszedł po relatywnie spokojnym okresie w polskiej polityce. W tym czasie sentymentem rynkowym rządziły solidne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki, poprawa stanu budżetu państwa, powrót zagranicznych inwestorów na GPW oraz znacznie bardziej przychylne Polsce sygnały z agencji ratingowych”

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/PLN M30 – karuzela zmienności na notowaniach Eurozłotego w ostatnich dniach. Test szczytów z kwietnia 2017

W obliczu restrykcyjnej polityki Fed, czy też jastrzębich sygnałów z EBC zadyszka złotego nie powinna stanowić zaskoczenia, zwłaszcza po tak długim okresie umacniania polskiej waluty. Napięcia polityczne mają z pewnością wpływ na wycenę złotego, jednak teraz nie należy przypisywać im zbyt dużego znaczenia, zwłaszcza że nie znajdują one swojego odzwierciedlenia w istotnych dla rynku fundamentach. Inwestorzy zagraniczni  bacznie obserwują całą sytuację, bowiem w gruncie rzeczy ryzyko polityczne jest bardzo ważnym czynnikiem charakteryzującym rynki emerging markets” – dodaje Rozbicki.

Póki co, zawirowania polityczne mają ograniczony wpływ na wycenę złotego i akcji na GPW. Warto jednak pamiętać, że jeżeli spór się zaostrzy (czego nie można wykluczyć), to szanse na wzmożoną przecenę polskiego orła znacząco wzrosną, zwłaszcza że wtedy relacje na linii KE-Polska mogą istotnie się pogorszyć, a to zapewne zaniepokoiłoby inwestorów zagranicznych. Co więcej warto pamiętać, że w ubiegłym roku to właśnie czynniki polityczne były istotną przesłanką dla agencji ratingowych do negatywnych rewizji polskiego ratingu.

WIG20 M20 – notowania głównego indeksu powracają pod 2350

Co do sytuacji technicznej wobec USD, to polski złoty radzi sobie relatywnie dobrze, wykorzystując osłabienie greenbacka. Widoczne są spore wahania, jednak pod koniec zeszłego tygodnia USD/PLN testował prawie dwuletnie minima:

USD/PLN W1

Wypróbuj rachunek w Windsor Brokers. Konto handlowe w walucie bazowej PLN. Dostęp do konta handlowego MT4 w lokalnej walucie pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu i pieniędzy na konwersji walut oraz rocznych rozliczeniach. Zapoznaj się z ofertą.

Problemy USD nadal głównym tematem – o tym się dzisiaj mówiło

Oprócz polskiej niepewności politycznej, inwestorzy cały czas żywo dyskutują na temat osłabienia dolara amerykańskiego, któremu z całą pewnością nie pomagają problemy administracji Donalda Trumpa z przepchaniem obiecywanych w kampanii wyborczej ustaw. Poniżej podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia:

Istotne dane w kalendarzu środowym – przygotowanie do sesji 26 lipca

Po dwóch spokojnych dniach, kalendarz makroekonomiczny „ożywa” w połowie tygodnia. Nocą poznamy dane odnośnie nowozelandzkiej inflacji i bilansu handlowego, europejskie przedpołudnie to natomiast prognozy PKB dla Wielkiej Brytanii.

Źródło: pl.investing.com

W trakcie sesji amerykańskiej pojawią się informacje dotyczące rynku nieruchomości oraz zapasów ropy naftowej. Wisienką na torcie będzie natomiast posiedzenie FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych. Analitycy nie spodziewają się jednak żadnych niespodzianek ze strony Janet Yellen, obawiając nawet możliwości przekazania gołębiego komentarza do obecnej sytuacji gospodarczej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here