Naga MarketsKuroda, Bank Japonii. Źródło: Bloomberg

Czwartkowa sesja upłynie pod dyktando dwóch banków centralnych – EBC oraz BoJ. Prognozom przed posiedzeniem tego pierwszego przyglądaliśmy się we wczorajszym popołudniowym przeglądzie rynkowym, teraz przyszedł czas na Bank of Japan.


Haruhiko Kuroda nie zaprezentuje żadnych zmian?

Ogólny konsensus rynkowy wśród analityków dużych instytucji finansowych jest klarowny – Bank Japonii oraz Haruhiko Kuroda nie zaprezentują 20 lipca żadnych zmian w zakresie obecnej polityki pieniężnej (stopy procentowe oraz docelowy poziom 10-letnich obligacji rządowych na tych samych poziomach).

O wiele istotniejszy dla inwestorów i samego japońskiego jena może okazać się kwartalny raport z prognozami gospodarczymi, który BoJ opublikuje wraz z decyzją w sprawie stóp procentowych. O ile projekcje realnego PKB powinny zostać delikatnie zrewidowane w górę, to inflacja CPI najpewniej zostanie obcięta.

Zdaniem Credit Agricole, BoJ chce w ten sposób zakomunikować co w tym momencie ma największe znaczenie – nie sama polityka pieniężna, a instrukcje wyprzedzające (forward guidance). Obecnie bazują one na „zobowiązaniu do osiągnięcia celów inflacyjnych” – co w ostatnich latach nie okazało się jednak zbyt skuteczne.

Inflacja Japonii nadal utrzymuje się na niskich poziomach. Źródło: Danske Bank

Biorąc pod uwagę, że kadencja H. Kurody kończy się w kwietniu 2018 roku, do tego czasu nie będziemy raczej świadkami poważniejszych zmian w zakresie polityki pieniężnej. Czego natomiast możemy spodziewać się od strony samych wykresów?

Posiłkując się ponownie danymi zebranymi przez Danske Bank i CFTC widzimy, że spekulacyjne pozycjonowanie na JPY ponownie znajduje się w strefie silnego wyprzedania. Jest to spowodowane głównie fundamentami – BoJ w odróżnieniu od EBC, BoC i BoE nie zmienił sposobu komunikacji z rynkami na bardziej jastrzębi i raczej nie zrobi tego 20 lipca.

Źródło: Danske Bank

Jeżeli chodzi o samo posiedzenie Banku Japonii, to to wywoła raczej negatywną reakcję jena, który w tym momencie mocno zyskuje wobec EUR i JPY. W szerszym terminie Danske Bank prognozuje ruchy w zakresie 127-131 na EUR/JPY (oprócz tego wartość fundamentalna według modeli banku dla pary walutowej znajduje się na wysokości 133).

Źródło: Danske Bank

W ujęciu krótkoterminowym na EUR/JPY i USD/JPY możemy zdefiniować kilka istotnych poziomów wsparć i oporów. W tym pierwszym przypadku Eurojen testuje obecnie 128.71 jako opór (minima z ostatnich sesji), rysując pod poziomem spadkowego pin bara. Istotna bariera dla niedźwiedzi znajduje się także na 128.50 (minima z 13 lipca):

EUR/JPY H1

W przypadku USD/JPY obecna strefa oporu wypada pomiędzy 112.00-112.30 gdzie skumulowało się kilka istotnych poziomów (61,8% zniesienia Fibonacciego, dołki zeszłotygodniowe, maksima z końcówki maja) oraz okrągły, psychologiczny pułap. Rolę wsparcia jak na razie pełni 50% Fibo na 111.57.

USD/JPY H4

Decyzja w sprawie stóp procentowych i raport o prognozach gospodarczych pojawią się w godzinach nocnych, konferencję prasową BoJ zaplanowano natomiast na 08:30.

Wypróbuj rachunek w Windsor Brokers. Konto handlowe w walucie bazowej PLN. Dostęp do konta handlowego MT4 w lokalnej walucie pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu i pieniędzy na konwersji walut oraz rocznych rozliczeniach. Zapoznaj się z ofertą.

Podsumowanie sesji europejskiej – o tym się dzisiaj mówiło

Najważniejsze wydarzenia dnia zebrane w przystępnej formie linków:

Przed nami Super Czwartek – przygotowanie do sesji 20 lipca

Mianem „Super Czwartku” zwykło się zazwyczaj określać dzień, w którym Bank Anglii publikuje szereg istotnych informacji. Tym razem jednak BoE ustępuje scenę EBC oraz BoJ, które podadzą decyzje w sprawie stóp procentowych. Dodatkowo w nocy pojawią się dane z australijskiego rynku pracy:

Źródło: pl.investing.com

Dodatkowo o 10:30 pojawi się istotny raport o brytyjskiej sprzedaży detalicznej, a o 14:30 paczka danych z USA.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here