Naga MarketsFrans Timmermans, wiceprzewodniczący KE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE), Frans Timmermans, przyczynił się w środę do nasilenia politycznych napięć pomiędzy Brukselą i Warszawą stwierdzeniem o miesięcznym ultimatum w sprawie obecnego zamieszania w zakresie reformy sądownictwa – pomimo faktu, że prezydent Andrzej Duda zawetował dwa z czterech wywołujących kontrowersje projektów ustaw.


UE straszy Polskę uruchomieniem „procedury Artykułu 7”

Zastrzeżenia Unii Europejskiej co do reform polskiego systemu legislacyjnego dotyczą między innymi kwestii wprowadzenia różnych granic wieku emerytalnego dla sędziów ze względu na płeć, co ma łamać zapisy prawa antydyskryminacyjnego (60 lat dla kobiet 65 lat dla mężczyzn). Dodatkowo zarzuca się możliwość podważenia niezależności sędziów na mocy obecnie proponowanych zmian.

Te artykuły również Cię zainteresują
W efekcie Timmermans dał Warszawie jednomiesięczne ultimatum. W tym czasie Kraj nad Wisłą ma złagodzić obawy co do przegłosowania najbardziej kontrowersyjnych fragmentów ustaw. Gdyby tak się jednak nie stało, wtedy UE grozi zawieszeniem możliwości głosowania polskich przedstawicieli na forum europejskim – zgodnie z zapisami artykułu 7 traktatu UE. Działania mają zniechęcić polityków i odwieść ich od wprowadzenia przepisów wymuszających odwołanie lub wymuszenie przejścia na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego.

„W zeszłym tygodniu pewne rzeczy dotyczące sprawy polskiej uległy zmianie, część jednak nadal pozostaje taka sama. W efekcie jesteśmy gotowi, aby w trybie natychmiastowym rozpocząć procedurę Artykułu 7, jeżeli pojawi się taka potrzeba” – komentował Timmermans odnosząc się do projektów ustaw Prawa i Sprawiedliwości.

Informacja chociaż niepokojąca, to nie wywołała większego zamieszania na rodzimym rynku. 26 lipca indeks WIG20 notuje wyraźne wzrosty, nadrabiając praktycznie całość strat z przełomu minionego i obecnego tygodnia:

EUR/PLN natomiast nadal konsoliduje nad 4.2500, zyskując marginalnie w stosunku do euro:

Podobnie sytuacja prezentuje się na USD/PLN. W przypadku notowań do dolara, polska złotówka również konsoliduje, a notowania utrzymują się pod pułapem 3.6656, w ujęciu historycznym znajdując się na dwuletnich minimach:

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

Wszyscy czekają na FOMC, czy jednak warto? – o tym się dzisiaj mówiło

Najważniejszym wydarzeniem sesji środowej będzie niewątpliwie zaplanowane na 20:00 podsumowanie dwudniowego posiedzenia FOMC. Analitycy nie spodziewają się poważniejszych zmian w zakresie polityki pieniężnej, jednak zwracają uwagę na możliwość wysłania sygnałów co do wrześniowej normalizacji bilansu finansowego FED, co powinno zostać odebrane jako jastrzębia wskazówka. Wiadomość zbilansować mogą jednak jakiekolwiek komentarze dotyczące spadków inflacji w ostatnich miesiącach:

Pusty kalendarz czwartkowy, jednak… – przygotowanie do sesji 27 lipca

Chociaż kalendarz makroekonomiczny przed czwartkową sesją świecy pustkami (oprócz danych z USA odnośnie jobless claims oraz zamówień środków trwałych), to sesja 27 lipca upłynie pod hasłem publikacji wyników rekordowej ilości amerykańskich spółek giełdowych:

Źródło: pl.investing.com

Wyniki poda kilkadziesiąt spółek, których łączna wartość rynkowa wynosi 3 biliony dolarów. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce około 20 lat temu. Część analityków jednak uspokaja, że z powodu natłoku raportowych kwartalnych reakcja rynków może być ograniczona – niż w przypadku gdyby każdy z raportów publikowany był ppojedynczo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here