Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem dnia niewątpliwie jest wieczorna publikacja minutek FOMC. Inwestorzy ciekawi są zawartości protokołów z czerwcowego posiedzenia FOMC na którym zapadła kolejna, trzecia w tym roku decyzja o podwyżce amerykańskich stóp procentowych. Tymczasem, media skupiają się na wizycie Donalda Trumpa w naszym kraju. Choć cały pobyt amerykańskiego prezydenta nie potrwa nawet całej doby, to jednak Polska znalazła się w centrum zainteresowania. I to nie tylko ze względu na szczególnego gościa…


Donald Trump wraz z swoją żoną Melanią pojawią się na warszawskim lotnisku już około godziny 22:00. Z prezydenckiego Air Force One udadzą się do hotelu Mariott gdzie spędzą noc. W czwartkowy poranek prezydent Trump spotka się z Andrzejem Dudą z którym planuje porozmawiać w cztery oczy. Następnie obaj prezydenci udadzą się do Zamku Królewskiego, gdzie obaj prezydenci wezmą udział w spotkaniu z liderami państw Trójmorza. Amerykańska para prezydencka ma opuścić Polskę w czwartek około godziny 14:00.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polska gospodarką rozwiniętą?

Pomimo ponad 25 lat obecności gospodarki rynkowej i znacznej poprawie dochodu krajowego brutto na mieszkańca, Polska wciąż zaliczana jest przez MFW jako kraj rozwijający się. Wśród 190 państw objętych pieczą Międzynarodowego Funduszu Walutowego jedynie 40 z nich zasługuje, zdaniem ekonomistów na miano gospodarek rozwiniętych. Ostatnim krajem, który dołączył do tej grupy była Korea Południowa – miało to miejsce 20 lat temu.

Prezydent Trump wybrał Polskę jako cel swojej drugiej podróży zagranicznej. Zdaniem wielu – nie bez powodu. Skomplikowana definicja państwa rozwiniętego zakłada między innymi odpowiedni poziom dochodu brutto per capita. Polska w trakcie ostatnich dwóch dekad zdołała zwiększyć ten wskaźnik z poziomu $2300 do blisko $13000. Zdaniem ekspertów, jeszcze przed końcem 2020 roku PKB brutto na mieszkańca przekroczy w Polsce $15000.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Wejście do NATO, następnie członkostwo w Unii i coraz silniejsze powiązania Polski z Zachodem sprawiają, że nasz kraj jest jednym z liderów regionu i pierwszym kandydatem do grona krajów rozwiniętych według MFW.

Polska w przeciwieństwie do innych krajów rozwijających się, takich jak Brazylia czy Meksyk w latach 80. lub Tajlandia w latach 90. nie tylko utrzymuje dodatni wzrost gospodarczy, który być może cechuje się niższą dynamiką niż w wymienionych krajach, ale przede wszystkim potrafi sprawić by ten wzrost był stabilny. W ostatnich dwudziestu latach średnia dynamika polskiego PKB wyniosła około 4% rocznie.

FOMC na celowniku

Godzina 20:00 to moment w którym większość inwestorów nerwowo będzie wpatrywać się w ekrany monitorów. Wówczas, amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje protokoły z ostatniego, czerwcowego posiedzenia. Jak do tej pory, jastrzębi w Fed nie brakowało, a w momencie ostatniej podwyżki członkowie Rezerwy wyraźnie zasygnalizowali przynajmniej jedną powtórkę tej decyzji.

Protokoły FOMC pojawią się o godzinie 20:00 naszego czasu. Ich podsumowanie wraz z reakcją rynkową pojawi się na łamach Comparic.pl oraz na kanale Rynki na Żywo.

Dzisiejsze FOMC będzie ważne jeszcze z jednego powodu. W piątek w amerykańskim Kongresie Janet Yellen przedstawi półroczny raport z działalności FED. Zdaniem ekonomistów Credit Agricole ten wyjątkowy zbieg okoliczności spowoduje, że ruchy rynkowe wynikłe z dzisiejszej publikacji minutek będą raczej niewielkie. Nie zmienia to jednak nastawienia banku co do dolara – ten nadal ma zyskiwać względem koszyka walut bezpiecznych.

Najważniejsze punkty dnia

Decyzja monetarna RPP, publikacja PMI oraz wyniki traderów Admiral Markets z pierwszym kwartale twego roku – co dziś elektryzowało czytelników?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here