
Początek lutego zapowiada się niezwykle ciekawie – w pierwszych dniach najkrótszego miesiąca roku podsumowane zostaną bowiem posiedzenia FOMC, BoE, a w piątek rynki poznają wyniki styczniowego NFP. Skupmy się jednak na najbliższym wydarzeniu i dlaczego w jego trakcie nie zobaczymy podwyżki stóp procentowych.
Po nudnym BoJ czas na nudne FOMC? – O tym się dzisiaj mówiło
Zanim jednak przejdziemy do prognoz przed posiedzeniem amerykańskiej FOMC, skupmy się na najważniejszych wydarzeniach sesji wtorkowej. Oczy inwestorów skierowane były na posiedzenie BoJ, o wiele więcej emocji wywołały jednak oskarżenia jednego z doradców prezydenta Trumpa skierowane wobec Niemiec:
Te artykuły również Cię zainteresują
- Poranny przegląd rynkowy – BoJ nie zmienia polityki pieniężnej. Zobacz reakcję JPY
- Ostatnia sesja miesiąca – 31.01.2017 – sygnały systemu Mebane Fabera
- Deutsche Bank obrywa za mirror trading. Do zapłaty ponad $620 milionów
- Konkurs FxCuffs 2017: Głosowanie tylko do dzisiaj!
- GUS: Wstępny szacunek polskiego PKB w 2016 wyżej od prognoz
- Lepsze dane z Niemiec wpływają na EUR
- Społeczność Trading Jam Session wybrała polecanych brokerów 2017
- Europejska inflacja coraz bliżej celu EBC. Dobre dane z Eurozony
- Nomura: Czego spodziewać się po FOMC?
- Niemcy wykorzystują Unię Europejską? Doradca Trumpa przyczynia się do wzrostów EUR
- Kanadyjskie PKB pozytywnie zaskakuje. USD/CAD mocno w dół
- Rozjeżdża się cena ropy Crude z Brent, różnica wynosi już 2.9$
- Wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board niżej od prognoz i poprzednich wartości
Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
Rynki nie wierzą w styczniową podwyżkę
Według trzydziestodniowej wyceny kontraktów futures CME na stopę funduszy federalnych, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym miesiącu wynosi zaledwie 4 procent. Rynki niie biorą pod uwagę takiej możliwości, gdyż FED nie ma w zwyczaju podnosić stóp posiedzenie po posiedzeniu, w agendzie spotkania zabrakło miejsca na konferencję prasową (gdyby Janet Yellen miała coś ważnego do powiedzenia takowa na pewno by się odbyła), a co więcej inflacja PCE, którą śledzi FED stoi w miejscu, o czym informowaliśmy między innymi tutaj.
Posiedzenie FOMC będzie oczywiście pilnie śledzone – jako najważniejsze wydarzenie sesji – nie powinno wywołać jednak większych zmian na notowaniach głównych par z dolarem amerykańskim. Poważniejsze szanse na podwyżkę pojawiają się dopiero w maju – w tym momencie prawdopodobieństwo ruchu o kolejne 25 punktów bazowych wyceniane jest na 30,6% (w czerwcu na 46,7%).
Z powodu braku konferencji prasowej, rynki będą musiały zadowolić się samym oświadczeniem PolMon, doszukując się zmian treści w stosunku do dokumentu grudniowego. Według Nomury najwięcej modyfikacji może pojawić się w sekcji odnośnie rynku pracy. W drugiej połowie stycznia J. Yellen mówiła bowiem, że według jej opinii oraz opinii FED, USA zbliża się do stanu pełnego zatrudnienia.

Na dzień przed podsumowaniem posiedzenia FOMC, Eurodolar znajduje się powyżej 1.080, co jest najwyższym poziomem od grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA, która zesłała parę na długoterminowe minima. Cały czas do pokonania pozostaje jednak 50% zniesienia deprecjacji od listopadowych wyborów prezydenckich. Dzisiejsze wzrosty Eurodolara spowodowane są przede wszystkim wypowiedziami doradcy Trumpa odnośnie Niemiec, które niejako specjalnie osłabiają EUR, aby rywalizować eksportowo z USA.
Co jeszcze w środowym kalendarzu? – pierwsza sesja handlowa lutego
Chociaż FOMC zgarnie większość rynkowej uwagi, to nie będzie jedynym istotnym wydarzeniem rynkowym. Jeszcze w nocy poznamy najnowsze odczyty wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu, następnie w godzinach przedpołudniowych takie same odczyty pojawią się dla krajów europejskich (10:00 cała strefa euro, 10:30 Wielka Brytania).

Kolejne istotne dane dopiero w trakcie startu sesji amerykańskiej – o 14:15 zmiana zatrudnienia pozarolniczego ADP, która jest dla wielu inwestorów prognostykiem przed publikowanym dwa dni później NFP. Dodatkowo o 16:00 wyniki PMI przemysłowego według ISM, o 16:30 zapasy ropy naftowej no i wisienka na torcie z 20:00, czyli opisywane wcześniej posiedzenie FOMC.