Naga MarketsKupuj plotki, sprzedawaj fakty? Inwestorzy zrealizowali dzisiejszego popołudnia pierwszą część tego rynkowego powiedzenia, reagując popytowo na pogłoski napływające z siedziby Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odnośnie planowanych na przyszły tydzień rozmów o normalizacji obecnej polityki pieniężnej. Szczegóły wewnątrz popołudniowego przeglądu rynkowego.


8 czerwca czekają nas poważniejsze zmiany polityki pieniężnej?

Najbliższe posiedzenie EBC w sprawie polityki pieniężnej zaplanowano na 8 czerwca. Rynki już od kilku miesięcy oczekują wskazówek co do planowanego zwijania mocno dostosowawczej PolMon, Mario Draghi i spółka do tej pory nie byli jednak zainteresowani zdradzaniem szczegółów. Według agencji Reutera powołującej się na źródło bezpośrednio powiązane ze sprawą, może się to zmienić już w przyszłym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzięki wzrostowi gospodarczemu, ustalający wysokość stóp procentowych w Europie mogą być gotowi porzucić we wstępnym oświadczeniu PolMon stanowisko mówiące o spadkowym ryzyku dotykającym gospodarki strefy euro, co byłoby jedną z najsilniej jastrzębich zmian w ostatnich latach.

„Po francuskich wyborach ryzyko polityczne wyraźnie opadło, a wskaźniki gospodarcze w zdecydowanej większości wypadają pozytywnie. Nadszedł najwyższy czas, aby zakomunikować więc przygotowywanie się do istotnych zmian” – miał stwierdzić jeden z przedstawicieli Rady Wykonawczej EBC.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że chodzi o dostosowanie instrukcji wyprzedzających i potencjalne zakomunikowanie daty końca lub zwijania programu QE (luzowania ilościowego). Najważniejszą częścią debaty polityków EBC będzie z pewnością taktyka normalizacji polityki – mogą chcieć porzucić dotychczasowe narzędzia od razu albo robić to stopniowo.

W efekcie na rynkowe plotki, EUR w przeciągu paru minut wyraźnie się umacniało. Eurodolar zyskiwał około 50 pipsów. Ponownie jednak poziom 1.1200 zatrzymał dalszą aprecjację:

EUR/USD M5

Reakcja EUR/GBP wyglądała niemal identycznie, natomiast w przypadku notowań EUR/PLN nie obserwowano silniejszej reakcji na pogłoski. Cena kolejną sesję z rzędu testuje okolice poziomu 4.1700.

EBC chce ogłosić chęć normalizacji polityki pieniężnej, boi się jednak nadmiernej aprecjacji euro. Od kwietnia waluta wobec dolara zyskuje bowiem prawie 700 pipsów, a jakiekolwiek jastrzębie zmiany w oświadczeniu polityki pieniężnej mogą wywołać silną aprecjację Eurodolara.

WIG ciągnie spadki w Europie Środkowej – o tym się dzisiaj mówiło

Sesja giełdowa na Starym Kontynencie to przede wszystkim czwarty dzień osunięć z rzędu. W naszej części Europy za deprecjację odpowiedzialna była przede wszystkim GPW, na której główne indeksy notowały zauważalne straty. Podsumowanie najważniejszych informacji dnia w formie linków:

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Uwaga na środowy kalendarz! Przygotowanie do sesji 31 maja

Ostatnia sesja maja niesie ze sobą sporo atrakcji pod kątem publikacji makroekonomicznych. Od samego rana z gospodarek europejskich zaczną spływać prognozy inflacyjne za maj, dodatkowo pojawią się informacje o niemieckiej sprzedaży detalicznej, stopie bezrobocia oraz polskim PKB:

Źródło: pl.investing.com

Druga część dnia również niezwykle aktywna – za sprawą danych z Kanady o dynamice gospodarczej oraz zmianie cen w Kraju nad Wisłą. Ostatnie istotne dane z USA pojawią się o 16:00 i będą dotyczyły podpisanych umów kupna domów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here