Naga MarketsSprzedający na rynku giełdowym zdominowali ostatnią sesję tygodnia. W piątkowym podsumowaniu rynkowym przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom, które towarzyszyły nam od godzin porannych.


Niedźwiedzie kontratakują

Piątkowa sesja na światowych rynkach ponownie zdominowana została przez stronę sprzedającą. Pierwsze sygnały o możliwej wyprzedaży pojawiły się wczoraj wieczorem, kiedy to giełdy za Oceanem zaliczyły solidny spadek na wartości. Co było tego przyczyną?

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym momencie ponownie mamy do czynienia z zawirowaniami politycznymi oraz powrotem terroru w Europie, co wpływa negatywnie na rynkowy sentyment. Rynki były w stanie podnieść się po ostatnich napięciach związanych z Koreą Północną i w teorii może być tak również w tym momencie. Niemniej jednak, inwestorzy coraz częściej atakowani są negatywnymi informacjami z różnych stron, dlatego też rosnąca awersja do ryzyka może doprowadzić do pojawienia się większej, przynajmniej kilkutygodniowej wyprzedaży na giełdach. Co ciekawe, głównym źródłem wczorajszego cofnięcia raz jeszcze był Biały Dom.

Gary Cohn, były bankier inwestycyjny z Goldman Sachsa, służy jako jeden z kluczowych doradców ekonomicznych Donalda Trumpa. Wskazywany jest również jako następna obecnej szefowej Fed, Janet Yellen po zakończeniu jej kadencji. W związku z jego pochodzeniem pojawiło się bardzo wiele pytań i wątpliwości, czy nie po komentarzach Trumpa nie zdecyduje się on na złożenie rezygnacji. W pewnym momencie pojawiła się nawet informacja, że Cohn podał się do dymisji. Biały Dom podjął się niestandardowych kroków i ogłosił, ze Cohn nie zamierza zrezygnować ze swojego stanowiska. Niemniej jest to kolejny sygnał dla rynków, że “drużyna” prezydenta Stanów Zjednoczonych oparta jest na glinianych nogach.

Dodatkowo, w Europie ponownie uaktywnili się terroryści. Ciężarówka wjechała w tłum turystów na popularnej ulicy Las Ramblas w Barcelonie. Wg. ostatnich doniesień zginęło 13 osób, a ponad 130 zostało rannych. Co więcej, hiszpańska policja zabiła 5 podejrzanych, który próbowali kolejnego ataku w Cambrills, na południu Hiszpanii. ISIS przyznał się do ataków, przypominając że terror w Europie wciąż jest obecny. Temat ten będzie żywy także i w przyszłym tygodniu, jednak końcówka powinna zostać zdominowana przez słynne sympozjum w Jackson Hole.

Autorem komentarza jest J. Stasik, analityk XTB

$100 milionów straty w przeciągu jednego kwartału

Historia, którą chwielibyśmy przedstawić na zakończenie bieżącego tygodnia pokazuje, że duzi gracze również potrafią się mylić. Jej głównym bohaterem jest Goldman Sachs, którego prognozy odnośnie rynku gazu naturalnego okazały się całkowicie niesłuszne. W drugim kwartale miało to kosztować bank naprawdę niebagatelną sumę pieniędzy – $100 milionów.

Powodem tak silnej straty było błędne przeświadczenie, że nowe rurociągi w regionie Ohio oraz Pensylwanii przyczynią się do silnego wzrostu cen. Zamiast tego jednak notowania silnie traciły w maju oraz czerwcu, kiedy kluczowa inwestycja napotkała na poważne problemy.

Jak przyznaje Goldman Sachs, drugi kwartał bieżącego roku był najgorszym w historii jednostki zajmującej się tradingiem na rynku surowców, która do tej pory generowała stabilne i wysokie zyski, będąc świetnym rynkiem szkoleniowym dla późniejszych zarządzających finansowym molochem, między innymi dla obecnego prezesa Lloyda Blankfeina.

Nieudane transakcje niekorzystnie odbiły się również na wycenie akcji spółki, które traciły 2,6% w związku z informacją o stratach inwestycyjnych. Warto podkreślić, że GS obecnie jest siódmym co do wielkości „inwestorem” na amerykańskim rynku gazu naturalnego, pokonując między innymi takich gigantów jak Exxon Mobil.

Więcej o rekomendacjach i poczynaniach dużych banków dowiedzieć możesz się z najnowszej usługi oferowanej przez X-Trade Brokers. Śledź dużych graczy i ich pozycje!

Najważniejsze wydarzenia sesji – o tym się mówiło

Kalendarz w przyszłym tygodniu – brytyjskie PKB

Przyszły tydzień nie będzie obfitował w nadmiar bardzo istotnych danych makroekonomicznych. Uwagę warto skupić głównie na prognozach brytyjskiego PKB, które poznamy w czwartek:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here