Naga MarketsNa sporej części par głównych dolar amerykański w trakcie ostatnich sesji nie mógł liczyć na nadmierną przychylność inwestorów – szczególnie wobec funta, euro oraz dolara kanadyjskiego. Z końcem tygodnia oraz zbliżającym się długim weekendem w Stanach Zjednoczonych, zmienność na parach z USD zdaje się spowalniać, testując istotne techniczne strefy wsparć i oporów.


Nocne dane i interesujący kalendarz makroekonomiczny

W trakcie sesji azjatyckiej rynki poznały dane dotyczące japońskiej inflacji oraz produkcji przemysłowej, które notowały wyraźne spowolnienie. Bazowy wskaźnik CPI wypadał na poziomie 0,0% (prognoza 0,2%, poprzednio 0,1%), natomiast produkcja przemysłowa spowalniała drastycznie z 4,0% do -3,3% (chociaż analitycy spodziewali się ujemnej dynamiki, to nie zakładali, że deprecjacja czerwcowa będzie aż tak zauważalna).

Te artykuły również Cię zainteresują
W godzinach nocnych pojawiły się również wyniki indeksu menedżerów zakupowych (PMI) dla sektora przemysłowego Chin – 51,70 okazało się rezultatem lepszym od prognoz (51,00) oraz wyników majowych (51,20).

Europejski poranek przyniósł ze sobą publikację informacji o niemieckiej sprzedaży detalicznej – ta odbijała z ujemnego pułapu -0,2% do 0,5% pokonując konsensus prognoz plasujący się w okolicach 0,3%. Wyniki nie miały jednak większego przełożenia na sytuację techniczną europejskiej waluty. Jeżeli chodzi o dane z Niemiec, to przed nami wyniki raportu z rynku pracy, które pojawią się przed 10:00 – projekcje zakładają osunięcie liczby bezrobotnych o 10 tysięcy etatów.

W kalendarzu makroekonomicznym to jednak nie koniec emocji – przed południem niezwykle istotne okażą się wyniki brytyjskiego PKB za pierwszy kwartał oraz prognozowanych wskaźników inflacyjnych w strefie euro (11:00).

Źródło: Kalendarz makroekonomiczny Comparic.pl.

Druga część dnia to kolejne wyniki inflacji, tym razem z Polski, wskaźnik inflacyjny PCE ze Stanów Zjednoczonych, rezultaty kanadyjskiego PKB, PMI według Uniwersytetu Chicago i na zakończenie wskaźniki nastroju konsumentów według Uniwersytetu Michigan. Jak więc widać potencjalnych okazji do handlu w oparciu o dane makroekonomiczne z całą pewnością nie zabraknie.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Majorsy znalazły się w kluczowych punktach – wyhamowanie spadków dolara?

Pomimo, że piątkowe wydarzenia makro mogą pobudzać zmienność i ruchy na dolarze amerykańskim, to poranek 30 czerwca pokazuje jak na razie na wybranych parach głównych dotarcie do istotnych ograniczników deprecjacji USD. Jako pierwszy przykład posłużyć mogą notowania popularnego kabla. GBP/USD ponownie podchodzi pod strefę tegorocznych maksimów 1.3050 oraz istotny poziom psychologiczny 1.3000, odbijając od minimów z bieżącego miesiąca już o ponad 400 pipsów. Ostatni raz kontakt z bieżącą strefą przyniósł silniejszą deprecjację – wtedy jednak pomogły wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Dopóki funt nie pokona obecnej strefy oporu, w grę wchodzą jedynie krótkie pozycje:

GBP/USD D1

Kolejny para, w przypadku której doszukiwać można się zatrzymania spadków USD, to Eurodolar. Notowania co prawda zamykały się nad pułapem 1.1400, cały czas muszą jednak poradzić sobie z maksimami z pierwszej połowy kwietnia i początków maja zeszłego roku. Prawdziwym testem dla ceny będą okolice 1.1541-1.1600 (tam bowiem w zeszłym roku zakończyły się wzrosty i rozpoczął ponad półroczny rajd na południe):

EUR/USD D1

W przypadku Kanadyjczyka, notowania ponownie testują dole ograniczenie szerokiej konsolidacji rysowanej od września 2016. Oprócz kwietniowo-majowego „incydentu” zakres ruchu bocznego jest cały czas respektowany przez notowania (z wyraźnie zaznaczoną środkową granica w okolicach 1.3300, gdzie cena również reaguje). W tym momencie USD/CAD zatrzymuje się na wysokości dolnego ograniczenia konsolidacji (minima styczniowe), pokonując jednak okrągły pułap 1.3000. Przed długim weekendem w USA warto obserwować dalszy rozwój sytuacji:

USD/CAD D1

Wybicie wszystkich powyższych punktów granicznych zaneguje oczywiście scenariusz rysowania się popytowej bazy na parach z dolarem, pozwalając wierzyć w kontynuowanie deprecjacji USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here