Naga Markets24 sierpnia w amerykańskiej miejscowości Jackson Hole rozpocznie się kolejna edycja corocznego sympozjum ekonomicznego, w którym udział biorą „największe sławy” świata bankowości centralnej – na czele z Mario Draghim oraz Janet Yellen. Według analityków dużych banków, tym razem rynki nie powinny liczyć na zapowiedzi poważnych zmian w polityce pieniężnej.


Szefowie EBC i FED na świeczniku, jednak zawiodą oczekiwania?

Mario Draghi wraca do osławionego Jackson Hole po kilkuletniej przerwie. Ostatni raz kiedy wygłaszał przemówienie w trakcie sympozjum ekonomicznego, zapowiadał wdrożenie programu QE na terenie Starego Kontynentu. Spora część obserwatorów rynkowych spodziewa się, że tym razem będzie wieszczył chęć powolnego początku wychodzenia z luzowania ilościowego. Ekonomiści Barclays Capital są jednak innego zdania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według nich prezes EBC „nie dostarczy” rynkom żadnych istotnych wskazówek, co z kolei może przełożyć się na krótkoterminowe osunięcia europejskiej waluty: „Chociaż Mario Draghi może delikatnie sugerować jastrzębie dostosowanie obecnych parametrów polityki pieniężnej, to skup aktywów oraz negatywne stopy procentowe utrzymają się w co najmniej średnim horyzoncie ze względu na słabą dynamikę inflacyjną”.

EUR/USD D1 – po kilku miesiącach wzrostów Eurodolar rozgościł się pomiędzy dwoma dużymi figurami, konsolidując na przestrzeni całego miesiąca. Czy Jakcson Hole zmieni sytuację?

Zdanie Barclays potwierdza Deutsche Bank – w obliczu słabych danych makroekonomicznych (zarówno z jednej jak i z drugiej strony oceanu) sympozjum w Jackson Hole może nie być odpowiednim momentem na komunikowanie rynkom przyszłych planów FED oraz EBC. W związku z tym przemówienie Draghi’ego skupi się raczej na dynamice globalnej gospodarki (zgodnie z agendą), a nie na instrukcjach wyprzedzających odnośnie normalizacji polityki pieniężnej.

Co do samej Janet Yellen, zdania instytucji finansowych są podzielone. Gołębie komentarze z pewnością mogą osłabić USD, natomiast czy jastrzębia retoryka będzie w stanie go umocnić? Prawdopodobieństwo świątecznej podwyżki stóp procentowych w tym momencie jest relatywnie niskie i wynosi niespełna 34%, a inwestorzy skupiają się raczej na poczynaniach Donalda Trumpa, niż na wypowiedziach oficjeli FED.

Jako ciekawostkę warto natomiast przybliżyć zeszłoroczny tekst publikowany na łamach Comparic.pl, w którym wyjaśnialiśmy skąd tak ważne sympozjum ekonomiczne znalazło swoje miejsce w niewielkiej amerykańskiej miejscowości. Jak się okazuje, wiele wspólnego miały z tym… pstrągi.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

O tym się dzisiaj mówiło – najważniejsze wydarzenia sesji

Czwartkowe prognozy brytyjskiego PKB – przygotowanie do sesji 24 sierpnia

Jutro Ukraina rozpoczyna dwudniowe obchody Dnia Niepodległości, przedstawiciele największych banków centralnych zjeżdżają się do amerykańskiego Jackson Hole na sympozjum ekonomiczne, a o 10:30 UK publikuje najnowsze prognozy PKB za drugi kwartał 2017:

Źródło: pl.investing.com

Oprócz tego w kalendarzu uwagę warto zwrócić na nocne dane z Nowej Zelandii, polską stopę bezrobocia i informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here