Naga MarketsDzisiaj o godzinie 20:00 Rezerwa Federalna opublikuje protokoły (tzw. minutes) z marcowego posiedzenia FOMC, w trakcie którego podniesiono stopy procentowe. Inwestorzy w dokumencie doszukiwać będą się przede wszystkim wskazówek odnośnie przyszłego kształtowania bilansu finansowego banku.


Więcej pytań niż odpowiedzi – prognozy przed FOMC minutes

W trakcie posiedzenia polityki pieniężnej, które miało miejsce 14-15 marca, oficjele FED poważniej pochylili się nad wartym obecnie $4,5 biliona bilansem handlowym. Dzisiejsza publikacja FOMC może pokazać pierwsze wskazówki na temat jego planowanej normalizacji, co z kolei ma szansę przełożyć się na notowania USD.

Poniższy wykres przygotowany przez Bloomberg pokazuje jak zmieniała się łączna wartość aktywów znajdujących się w rękach Rezerwy Federalnej na przestrzeni lat:

Zdania oficjeli FED co do przyszłości bilansu finansowego są podzielone. Według prezydenta nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej, Williama Dudleya, chęć jego ograniczenia będzie wiązała się z co najmniej średnioterminową przerwą w procesie podwyżek stóp procentowych. Jego wypowiedź spowodowała, że wycena prawdopodobieństwa podwyżek w pierwszej połowie 2018 roku spadła do najniższych poziomów od połowy listopada.

W tym momencie rynki oczekując przede wszystkim odpowiedzi na dwa pytania – przede wszystkim kiedy FED ogłosi normalizację swojego bilansu oraz kiedy rzeczywiście się ona rozpocznie. Wieloletni proces skupowania aktywów z rynku miał na celu wsparcie kulejącej gospodarki – obecnie kiedy znajduje się ona w zdecydowanie lepszej kondycji, przyszedł czas, aby pozbyć się przynajmniej części powstałego „balastu”.

W tym momencie ciężko określić, jak rynki zareagują na dzisiejsze FOMC minutes. Jeżeli FED nie przedstawi żadnych wskazówek odnośnie bilansu finansowego, wtedy USD może tracić w związku z niespełnieniem oczekiwań inwestorów. Do tej pory sesja na EUR/USD charakteryzuje się niską zmiennością, a notowania czwarty dzień z rzędu poruszają się nad wsparciem 1.0650:

EUR/USD D1

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie opinie FED zawarł w najnowszych minutes, czytaj Comparic.pl po godzinie 20:00.

STO Markets rozszerza swoją ofertę na polskich klientów, oferując konkurencyjne warunki handlowe oraz bogaty zasób materiałów edukacyjnych.

Zapisz się już dziś na bezpłatny webinar z udziałem Zbigniewa Wieczorka!

RPP nie zmienia stóp – o tym się dzisiaj mówiło

Najważniejszymi wydarzeniami środowej sesji były odczyty PMI dla usług w różnych częściach świata oraz dobra publikacja „małego NFP”, która podwyższa oczekiwania przed piątkowym raportem z rynku pracy USA. Na naszym rodzimym podwórku poznaliśmy natomiast decyzję RPP, która nie zdecydowała się kolejny miesiąc z rzędu na podwyżkę stóp procentowych:

Obecnie czekamy na wyniki minutek FOMC. Relacja również w Rynkach na Żywo!

Po protokołach FOMC, czas na protokoły EBC – przygotowanie do czwartkowego handlu

W trakcie czwartkowej sesji najważniejszą publikacją makroekonomiczną będą protokoły z posiedzenia EBC, które poznamy o 13:30. Warto jednak zaznaczyć, że te zazwyczaj nie mają większego wpływu na notowaniach EUR:

Źródło: pl.investing.com

Oprócz tego o 14:30 poznamy wyniki amerykańskich jobless claims oraz kanadyjskich zamówień na budowę. Przez cały dzień również sporo wystąpień oficjeli reprezentujących najważniejsze banki centralne na świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here