Naga MarketsRBNZ bliżej podwyżek stóp dzięki wynikom inflacyjnym?

Chociaż dla europejskich inwestorów środowe emocje powoli opadają, to wiele wydarzyć może się o 23:00 naszego czasu. Właśnie wtedy bowiem poznamy decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) odnośnie stóp procentowych oraz przyszłego kształtowania się polityki pieniężnej. Prognozy i analizę dolara nowozelandzkiego dokładniej zaprezentowano w popołudniowym komentarzu makroekonomicznym.


Uwaga na pozycje z NZD. RBNZ utrzyma stopy na niezmienionym poziomie?

Osoby planujące przetrzymać swoje aktywne pozycje na dolarze nowozelandzkim przez noc, powinny rozważyć ich zamknięcie w związku z posiedzeniem RBNZ, które najpewniej wywoła atak dodatkowej i nieprzewidywalnej zmienności.

O godzinie 23:00 dowiemy się najpewniej, że główna stopa procentowa (OCR) została utrzymana na rekordowo niskim poziomie 1,75%. Oprócz tego bank opublikuje oświadczenie polityki pieniężnej oraz przeprowadzi konferencję prasową, podczas której odpowie na pytania dziennikarzy.

Analitycy dużych banków spodziewają się, że majowe posiedzenie może przynieść pozytywną aktualizację prognoz inflacyjnych oraz bardziej konstruktywny opis globalnych projekcji gospodarczych. Inflacja bazowa trzeci kwartał z rzędu pozytywnie zaskakuje, w ujęciu rocznym znajduje się na pięcioletnich szczytach i wyraźnie pokonuje środek docelowego zakresu RBNZ (+70 punktów bazowych nad lutowymi projekcjami banku centralnego).

Według Goldman Sachs problemem pozostaje cały czas jednak inflacja zarobkowa. Dopóki wynagrodzenia nie zaczną wzrastać, nie ma co marzyć o podwyżkach stóp procentowych. Pozostałe wskaźniki rynku pracy prezentują się natomiast bardzo dobrze – stopa bezrobocia spada, stopa partycypacji osiągnęła rekordowe maksima, a dynamika zatrudnieni potwierdza dobrą kondycję.

Czego możemy spodziewać się więc po notowaniach NZD/USD? Po teście minimów w okolicach 0.6861, notowania ponownie odbijały pod strefę S/R 0.6970-0.9650, która już na początku maja okazała się skutecznym oporem. Jeżeli RBNZ rzeczywiście zaprezentuje korzystniejsze prognozy gospodarcze możemy być świadkami wyraźniejszego testu wspomnianej strefy:

NZD/USD D1

Ogólna tendencja jest jednak spadkowa. Nawet krótkoterminowe umocnienie będzie więc głównie okazją do zawierania shortów na wyższych poziomach. Jak prezentuje się natomiast sytuacja na AUD/NZD? Po 7 sesjach spadkowych z rzędu na korzyść dolara nowozelandzkiego notowania wreszcie znajdują istotniejsze wsparcie na wysokości dołków kwietniowych oraz 50% zniesienia (trendu wzrostowego wrzesień2016 – marzec 2017). Strefa może być więc dobrym punktem do odbicia źle radzącego sobie w ostatnim czasie AUD. Gdy jednak w związku z decyzją RBNZ cena zostanie zepchnięta niżej, wtedy re-test okolic 1.0626 od dołu może być okazją do shortów, celujących w 1.0534 (61,8% zniesienia Fibo), a następnie w okolice 1.0400:

AUD/NZD D1

Draghi pod gradobiciem pytań – o tym się dzisiaj mówiło

W pustym kalendarzu makroekonomicznym wyróżniało się między innymi popołudniowe wystąpienie Mario Draghi’ego przed holenderskim parlamentem. Prezes EBC znalazł się pod gradobiciem pytań polityków chcących poznać przyszłe plany banku o0dnośnie kształtowania się polityki pieniężnej. Na notowaniach wspólnej waluty nie widzieliśmy jednak silniejszej reakcji Eurodolara, który po dwóch dniach dynamicznych spadków dzisiaj nieudolnie testuje maksima z grudnia 2016 roku oraz okrągły poziom 1.0900:

EUR/USD D1

Jeżeli chodzi natomiast o pozostałe wydarzenia dnia, to ich podsumowanie w formie linków znajduje się poniżej:

Skorzystaj z oferty brokera easyMarkets już dzisiaj i ciesz się z dostępu do szerokiej klasy aktywów oraz niskich spreadów.

Dokładniejsze opis oferty bezpośrednio na oficjalnej, polskojęzycznej witrynie domu brokerskiego.

Jutro posiedzenie BoE – przygotowanie do czwartkowej sesji

Po nocnym posiedzeniu RBNZ, czwartkowa sesja przyniesie decyzję w sprawie stóp procentowych Banku Anglii. W agendzie zabrakło miejsca na konferencję prasową, nie powinniśmy więc spodziewać się poważniejszych zmian w dotychczasowej ścieżce PolMon. Nadal będzie to jednak najważniejszym wydarzeniem całej sesji (godzina 13:00):

Źródło: pl.investing.com

Co czeka nas oprócz BoE? W godzinach przedpołudniowych dane również z UK odnośnie produkcji w fabrykach i bilansu handlowego. W godzinach popołudniowych natomiast miesięczny raport OPEC, prognozy PKB na Wyspach, standardowe jobless claims oraz publikacja amerykańskiego wskaźnika inflacji producenckiej (PPI). Warto więc przygotować się na Super Czwartek!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here