
O godzinie 12:45 rynki poznały decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały utrzymane na niezmiennym poziomie. O 16:00 miejsce miała natomiast konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, Adama Glapińskiego, który stwierdził, że „zupełnie nie widzi” szans na podwyżki w przeciągu 2017 roku.
Rynki czekają na wystąpienie Donalda Trumpa – o tym się dzisiaj mówiło
O godzinie 17:00 naszego czasu rozpoczęło się wystąpienie prezydenta elekta, D. Trumpa, które będzie pilnie śledzone przez uczestników rynków finansowych. Podsumowanie pojawi się później, na razie natomiast skupmy się na pozostałych wydarzeniach sesji środowej:
Te artykuły również Cię zainteresują
- Włochy wstrząsną rynkiem walut?
- Jakub Malý odwołany z fotela prezesa XTB!
- Poranny przegląd rynkowy – ropa znów na celowniku
- Trading Jam Session zaprasza na wykład Zbigniewa Wieczorka i #18 TJS Fight
- Regulator ostrzega przed fałszywymi e-mailami
- Brytyjski deficyt handlowy pogłębia się. Jak reaguje GBP?
- Popularny broker zrzeka się licencji CySEC
- TMS podaje wyniki zyskowności za Q4 2016. 67,7% klientów traciło na walutach
- Stopy RPP bez zmian. Złotówka traci do dolara
- Meksykańskie peso obawia się Trumpa? Nowe maksima na USDMXN
- Bitcoin traci 10% z powodu chińskiego dochodzenia
- Szacunkowe PKB Wielkiej Brytanii bez zmian. GBPUSD drastycznie w dół
- Luka spadkowa na ropie po danych o zapasach w USA
Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
Bez luzowania, ale też bez podwyżek – konferencja NBP
W trakcie konferencji prasowej Narodowego Banku Polskiego dowiedzieliśmy się, że podwyżki stóp w 2017 roku najprawdopodobniej nie będą miały miejsca. Adam Glapiński jednocześnie uspokajał analityków – luzowanie ilościowe nie jest brane pod uwagę, gdyż bank centralny jest zadowolony z obecnej sytuacji.
Aby podwyżki stóp były możliwe, RPP najpierw chce zobaczyć realną podwyżkę dynamiki cen (inflacji) – w tym roku prognozy wypadają jednak niekorzystne. Zdaniem Eryka Łona sytuacja jest jednak pod kontrolą i nadmierna deflacja nie powinna zaszkodzić polskiej gospodarce.
Z wypowiedzi prezesa i retoryki NBP wywnioskować można dosyć konserwatywne podejście do polityki pieniężnej – w przypadku jeżeli wszystko funkcjonuje dobrze, nie ma potrzeby wprowadzania ryzykownych zmian.
“Konsekwentnie trzymamy te stopy do momentu, aż trzeba będzie je podwyższać, bo będzie szybki rozwój i inflacji. Nasz przekaz jest jednoznaczny. Ale gdy będzie taka sytuacja, że inflacja będzie wolniutko szła do góry, to możemy te stopy jeszcze trochę potrzymać i stwarzać dogodniejsze warunki dla pobudzenia gospodarki. Ale też do pewnych granic” – dodał prezes NBP.
Notowania USD/PLN po decyzji o stopach z godzin południowych rozrysowały pin bara na wysokości PP R1, który doprowadził do dynamiczniejszych wzrostów. Zatrzymały się one jednak na wysokości PP R3, wcześniej pokonując maksima sesji poniedziałkowej. Ostatnia domknięta świeca może sugerować jednak chęć korekty wzrostów z 11 stycznia:

Czwartkowe minutki z posiedzenia EBC – kalendarz na 12 stycznia
W trakcie czwartkowej sesji, 12 stycznia 2017 roku, rynki skupią swoja uwagę przede wszystkim na danych odnośnie produkcji przemysłowej w Eurozonie oraz protokołach z grudniowego posiedzenia EBC. Wraz ze startem sesji w USA pojawią się natomiast informacje odnośnie jobless claims oraz wskaźnik cen nowych nieruchomości z Kanady:
