Administracja prezydenta Donalda Trumpa poczyniła znaczące kroki w kierunku uformowania ostatecznego kształtu projektu reformy podatkowej, wykraczając znaczenie poza przyjęty jeszcze w lipcu sześciopunktowy plan ramowy budzący obawy co do zdolności realizacji jednych z głównych obietnic przedwyborczych Republikanów.
Skąd wziąć środki na pokrycie cięć podatków indywidualnych oraz korporacyjnych?
Za projektem reformy podatkowej stoi Gary Cohn, będący dyrektorem National Economic Council, sekretarz stanu Steven Mnuchin oraz szereg czołowych postaci partii republikańskiej. Jak potwierdza kilka niezależnych źródeł blisko związanych z popularnym GOPem (anglojęzyczny skrót od Grand Old Party), politycy doszli do porozumienia w sprawie źródeł finansowania cięć podatkowych, zarówno w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.
Te artykuły również Cię zainteresują
Rozważane obecnie opcje to między innymi wyłączenie odsetek od kredytów hipotecznych dla właścicieli nieruchomości, zmiany w zakresie odliczeń podatkowych na szczeblu stanowym oraz państwowym, a także wyeliminowanie możliwości odliczania odsetek przez przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym wzroście ulg dla małych biznesów. Ostatni zabieg miałby natychmiastowo pobudzić inwestycyjne między innymi w nowy sprzęt.
Czy obecne, wczesne porozumienie ma szansę przełożenia się na rzeczywisty plan podatkowy, który zostanie zaakceptowany przez obie izby parlamentarne? Jak na razie ciężko szukać odpowiedzi na to pytanie – szczególnie, że administracja boryka się z szeregiem innych problemów powiązanych z ustawą dotyczącą służby zdrowia oraz oskarżeń o rosyjską ingerencję w zeszłoroczną kampanię prezydencką.
Niektórzy obserwatorzy polityczni są jednak zdania, że pierwsze oznaki porozumienia powinny być znaczną ulgą, po porażce Republikanów w związku ze wspomnianą przed chwilą reformą ustawy zdrowotnej Obamacare.
Obietnice prezydenta rozmijają się jednak z retoryką ekspertów – Donald Trump twierdził, że podatki korporacyjne powinny spaść do poziomu 15%, natomiast obserwatorzy upatrują w pułapie 20% bardziej realistycznych rozwiązań (bez konieczności przenoszenia presji podatkowych w inne sektory gospodarki). Niezależnie od tego jakie decyzje zapadną w Białym Domu, każda z zaproponowanych reform podatkowych będzie wymagała powrotu zagranicznych zarobków amerykańskich przedsiębiorstw do kraju po bardzo referencyjnych stawkach – inaczej lobbyści reprezentujący największe koncerny Stanów Zjednoczonych będą dalecy od poparcia zmian obiecywanych przez prezydenta.
eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.
Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>
Najważniejsze wydarzenia dnia – o tym się dzisiaj mówiło
- Od inwestora do scalpera – NZDCAD odrzuca górne ograniczenie 35-letniej konsolidacji
- FXCM: „Problemy Global Brokerage nie wpływają na naszą działalność”
- Kanadyjska sprzedaż detaliczna umacnia CAD
- Trade Ideas od UBS: EUR/USD, GBP/USD, NZD/USD
- Paul Singer, postrach zarządów z funduszu hedge EMC
- Goldman Sachs: Postaw na normalizacje stóp procentowych
- Perspektywa dla ropy naftowej w krótkim i długim horyzoncie
- Słabsze nastroje w Niemczech i strefie euro wg ZEW. Eurodolar tuż nad lokalnym wsparciem
- IDM w liście do UKOiK ostrzega przed 5 nielicencjonowanymi brokerami
- Amerykański broker z Facebookowym botem dla klientów
- Kraken wycofuje tymczasowo kilkanaście par kryptowalutowych
- Przegląd setupów Price Action AUDNZD, EURUSD, GBPUSD, USDJPY 22 sierpnia 2017
- Poranny przegląd rynkowy – Citi kupuje USD/JPY w tym tygodniu
Ważne dane z USA i strefy euro – przygotowanie do sesji 23 sierpnia
Po relatywnym spokoju w kalendarzu publikacji makroekonomicznych, środa wreszcie przyniesie ożywienie. W godzinach porannych IHS Markit opublikuje wstępne wyniki PMI usługowego i przemysłowego dla gospodarek strefy euro. Przed starem sesji w USA poznamy również dane dotyczące polskich głównych sektorów ekonomii:
Najważniejsze publikacje zaplanowano jednak na 14:45, 16:00 oraz 16:30, właśnie wtedy rynki poznają kolejno wstępne odczyty PMI, rezultaty sprzedaży nowych domów oraz zmianę zapasów ropy w USA.