Naga MarketsTheresa May utrzyma się przy władzy dzięki zawartej koalicji

Dowodząca partią konserwatystów i sprawująca stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, Theresa May, zawarła dzisiaj porozumienie w sprawie utworzenia koalicji z Demokratyczną Partią Unionistów (DUP) – pozwoli to uformować rząd mniejszościowy i zdejmuje z barków GBP poważny element rynkowej niepewności.


Wysokie koszty utrzymania ciągłości władzy

Przed rozpisaniem przedwczesnych wyborów Theresa May z całą pewnością nie brała pod uwagę scenariusza, w którym będzie musiała tworzyć koalicję z innymi ugrupowaniami. Rozpisane przedwczesne wybory nie zapewniły jej jednak wzmożonego poparcia, a jego spadek – w efekcie czego pomimo zwycięstwa w wyborach powszechnych Torysi posiadali zbyt małą ilość mandatów, aby samodzielnie sprawować rządy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Porozumienie z DUP daje możliwość utworzenia parlamentu mniejszościowego zapewniającego 327 głosów po stronie koalicji (na 650-osobową izbę parlamentarną). Jest to jednak wynik niewystarczający, aby uzyskać przewagę w wyższej izbie (Izbie Lordów), która odpowiada za rewizję podejmowanych zmian legislacyjnych na terenie UK.

Czy Theresa May może mówić o sukcesie? Raczej o pyrrusowym zwycięstwie. Podpisanie koalicji okazało się bowiem niezwykle kosztowne – brytyjska premier musiał obiecać przedstawicielce północnoirlandzkiego ugrupowania, Arlene Foster, przekazanie dodatkowego miliarda funtów finansowania budżetu w przeciągu dwóch kolejnych lat.

Indeks funta

W zamian DUP ma wesprzeć dążenia Konserwatystów do prowadzenia negocjacji w sprawie Brexitu, dopięcia budżetu oraz legislacji w sprawie bezpieczeństwa narodowego. Jak może przełożyć się to na notowania funta brytyjskiego? Zdaniem Viraja Patela reprezentującego londyński oddział ING, GBP powinien odetchnąć z ulgą. Nie oznacza to jednak końca niepewności, gdyż porozumienie jest opisywane przez ekspertów jako „wrażliwe” i przy pierwszym kryzysie może zostać zerwane: „Nie spodziewałbym się, że szterling zacznie mocno zyskiwać w trakcie kolejnych tygodni. Uwaga rynków przełączy się bowiem na to co jest naprawdę istotne – działania BoE oraz zbliżania się nieuchronnie daty Brexitu”

Notowania funta w stosunku do USD początkowo otwierały się z luką wzrostową i rozrysowywały maksima sesyjne kilkadziesiąt pipsów wyżej. Następnie rynek był świadkiem dynamiczniejszej deprecjacji. Ostatecznie cena ustabilizowała się w okolicach 1.2730:

GBP/UD M15

Pełna treść porozumienia pomiędzy Konserwatystami oraz Unionistami znajduje się na oficjalnej stronie brytyjskiego rządu.

Początek kolejnego tygodnia – o tym się dzisiaj mówiło

Tradycyjnie już podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia zaprezentowano w formie linków:

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Uwaga na wtorkowe dane – przygotowanie do sesji 27 czerwca

Wtorkowa sesja już w godzinach nocnych przyniesie istotne dane z Nowej Zelandii, dotyczące bilansu handlowego:

Źródło: pl.investing.com

W trakcie sesji europejskiej i amerykańskiej skupimy się natomiast głównie na wskaźniku zaufania amerykańskich konsumentów oraz na szeregu wystąpień przedstawicieli polityki pieniężnej – pierwsze już o 10:00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here