Naga MarketsStephen Poloz, gubernator BoC

W dzień amerykańskiego Święta Niepodległości na rynkach walutowych obserwować można względy spokój. Kupno plotek zagwarantował jednak gubernator Bank of Canada – we wtorkowym wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet sugerował bowiem, że BoC przygotowuje się do podwyżek stóp procentowych wywołując tym samym podażową reakcję na USD/CAD.


Handelsblatt: Szansa na podwyżki stóp procentowych rośnie

Jak informuje niemiecka gazeta Handelsblatt, która po europejskim kongresie EBC miała możliwość przeprowadzenia wywiadu z Stephenem Polozem, głównodowodzący Banku Kanady widzi zwiększone szanse na podwyżki stóp procentowych pomimo inflacji konsumenckiej, cały czas utrzymującej się na relatywnie niskich poziomach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poloz mówił, że gdyby BoC zwracał uwagę jedynie na inflację to nigdy nie osiągnąłby zakładanych poziomów, pozostając w tyle za realnym rynkiem. W związku z tym należy obserwować również inne modele, które pozwalają prognozować zmiany inflacyjne – te prezentują się natomiast dosyć korzystnie. Warto przypomnieć, że główna stopa procentowa Banku Kanady znajduje się na poziomie 0,5% od 2015 roku. Najbliższe posiedzenie polityki pieniężnej zaplanowano natomiast na 12 lipca. Co prawda dzisiejszy wywiad nie zwiększył wyraźnie prawdopodobieństwa podwyżki w przyszłym tygodniu, umocnił jednak dolara kanadyjskiego.

W przypadku USD/CAD doprowadziło to do rozrysowania nowych minimów sesyjnych i testu dolnego ograniczenia wielomiesięcznej konsolidacji. Przed godziną 16:00 Loonie tracił w krótkim okresie ponad kilkadziesiąt pipsów.

USD/CAD D1 – notowania na najniższych poziomach od września 2016 roku

CAD dynamicznie zyskuje również wobec euro. W przypadku EUR/CAD niedźwiedzie pokonały minima z drugiej połowy czerwca w połączeniu z PP S1 i obecnie znajdują się poniżej PP S2 i 1.4700 (pierwszy raz od końca kwietnia):

EUR/CAD H4

RBA zawodzi oczekiwania rynków – o tym się dzisiaj mówiło

Poprawa ogólnych warunków ekonomicznych na świecie jest kontynuowana. W wielu państwach rynek pracy kwitnie, a prognozy globalnego wzrostu gospodarczego rosną. (…) niemniej jednak wciąż widoczne są pewne ryzyka. W Chinach wzrost gospodarczy podtrzymywany jest poprzez zwiększone wydatki na infrastrukturę oraz budownictwo, które zwiększają ogólny poziom zadłużenia państwa. Wzrost cen surowców w minionych miesiącach na pewno poprawił bilans handlowy Australii… – rozpoczął swoje dzisiejsze wystąpienie gubernator Reserve Bank of Australia, Philip Lowe. Dalej było już nieco gorzej:

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Rynek wraca na pełne obroty – przygotowanie do sesji 5 lipca

Po długim weekendzie w Stanach Zjednoczonych, w środę powinniśmy obserwować pełną aktywność rynkową. W kalendarzu makroekonomicznym również pojawi się kilka niezwykle ciekawych pozycji. Do godzin południowych będą związane przede wszystkim z odczytami PMI usługowego oraz europejską sprzedaż detaliczną:

Źródło: pl.investing.com

W kolejnej części dnia czekają nas wyniki posiedzenia RPP w sprawie stóp procentowych oraz protokoły z czerwcowego posiedzenia FOMC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here