
Po środowej decyzji Banku Kanady, który zdecydował utrzymać się stopy na niezmienionym poziomie, inwestorzy skupiają całą swoją uwagę na czwartku i podsumowaniu posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Czy Mario Draghi utrzyma gołębi ton i czy doczekamy się zapowiedzi wyczekiwanego taperingu?
Stopy BoC bez zmian – o tym się dzisiaj mówiło
Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia prognoz przed decyzją EBC, przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom rynkowym, które miały miejsce 18 stycznia:
Te artykuły również Cię zainteresują
- XTB zaprasza na webinar z Traderem21
- Ex-traderzy przyznali się do oszustw w Deutsche Banku i HSBC
- Poranny przegląd rynkowy – wczoraj Europa, dziś Ameryka na celowniku
- Komentarz walutowy – Twardy Brexit nie przeszkodził funtowi
- Dobre dane z rynku pracy UK. Theresa May miała rację?
- Grudniowe CPI w strefie euro zgodne z prognozami. Jak reaguje rynek?
- Nie pozwolili pracownikom na „donosy”. Zapłacą $340 tysięcy kary
- Justin Bennett: EUR/JPY z szansą na 220 pipsów zysku
- Pozytywne wzrosty inflacji w USA. Analiza USD/JPY
- Weź udział w konkursie Comparic.pl i wygraj książki nt. tradingu
- Produkcja przemysłowa USA z mieszanymi wynikami
- Bank Kanady pozostawia stopy bez zmian. Jak reaguje CAD?
To jeszcze nie koniec rynkowych emocji na dzisiaj. O godzinie 21:00 czeka nas wystąpienie Janet Yellen, która może mówić o obecnym kształcie polityki pieniężnej USA – dolar natomiast lubi wypowiedzi prezes FED.
Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
Obligacje w górę przed czwartkowym posiedzeniem EBC – prognozy
Ceny papierów wartościowych w środę notowały osunięcia, co z kolei przełożyło się na wzrost rentowności obligacji – rzuca to trochę światła na to jak może wyglądać polityka pieniężna w przeciągu następnych miesięcy oraz na fakt, że 2017 będzie kolejnym rokiem turbulencji politycznych w Europie.
Podczas ostatniego posiedzenia Mario Draghi i spółka poszerzył program skupu papierów dłużnych o kolejnej 9 miesięcy, zredukował jednak jego wielkość od marca 2017 roku. Protokoły EBC pokazały natomiast, że bank centralny chce pozostać obecny na rynku obligacji jako, że: „zmienność może pojawić się w każdym momencie, szczególnie ze strony środowiska politycznego”.
Analitycy Societe Generale nie spodziewają się żadnych nowinek ze strony EBC w trakcie czwartkowego posiedzenia, utrzymując niedźwiedzie scenariusze co do europejskiej waluty. Z drugiej jednak strony chcieliby w końcu zobaczyć wyraźne wzrosty inflacyjne, co w drugiej połowie roku może przełożyć się na aprecjację EUR.

Poniżej kilka głównych tez i projekcji przed decyzją w sprawie stóp i konferencją prasową M. Draghi’ego:
- Stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmiennym poziomie
- Brak zmian w zakresie programu QE
- Dane makroekonomiczne coraz pozytywniejsze, jednak wrażliwe na wahania polityczne
- EBC za wszelką cenę unika rozmów o taperingu (zwijaniu programu QE), w końcu będzie musiał jednak krok takowy zasygnalizować – jutro najprawdopodobniej Draghi zaprzeczy, że rozmowy tego typu miały miejsce
- Ogólny wydźwięk wypowiedzi EBC powinien pozostać wyraźnie gołębi
- Rynki w ostatnim czasie ruszały się dosyć skokowo i mogą jutro zostać pozytywnie zaskoczone
- Inflacja grudniowa strefy euro wzrosła do poziomów 1,1% w grudniu, jednak głównie za sprawą wyższych cen energii. EUR/USD znalazł się natomiast na najniższych poziomach od 2002 roku
Chociaż EBC w grudniu wykluczył jakikolwiek tapering, to program skupu powoli będzie osiągał swoje maksymalne limity – Mario Draghi albo będzie musiał znaleźć nowe źródła skupu obligacji albo zapowiedzieć powolne zwijanie programu jeszcze w trakcie jego trwania. Taka informacja w trakcie jutrzejszego lub najbliższych spotkań, na pewno mocniej poruszy rynkami. Z drugiej strony przed ogłoszeniem luzowania w marcu 2015 roku rynki już od połowy 2014 spodziewały się takiego ruchu – tym razem EBC może zrobić więc wszystko, aby nie dawać im przedwczesnej, niepotrzebnej pożywki.
Credit Agricole wierzy w krótkoterminowe, korekcyjne umocnienie EUR/USD do 1.0900. Na tej wysokości walor powinien być jednak sprzedawany.
Kalendarz czwartkowy – 19 stycznia
Decyzja odnośnie stóp procentowych EBC zaplanowana jest na 13:45, konferencja prasowa na 14:30. To jednak nie jedyne wydarzenia w trakcie czwartkowej sesji. Oprócz tego pojawi się jeszcze kilka istotnych odczytów.
W nocy grudniowy raport z australijskiego rynku pracy, o 14:30 paczka danych z USA (pozwolenia na budowę, jobless claims, wskaźniki przemysłowe) oraz z Kanady (sprzedaż przemysłowa). Na koniec dnia zapasy ropy naftowej według EIA gdzie prognozy podają osunięcie po silnych wzrostach z ostatnich tygodni:
