Po wczorajszym komunikacie FOMC nadszedł czas na Super Czwartek. Jak zaznaczaliśmy w porannym przeglądzie rynkowym, pałeczkę pierwszeństwa w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym przejął Bank Anglii. Po zakończonym Super Czwartku możemy stwierdzić, że odbyło się to ze szkodą dla obecnych na funcie szterlingu byków. Co jeszcze ruszało rynkami w czwartek, 2 lutego?
Koniec stycznia przyniósł ciekawe spostrzeżenia dotyczące wyceny amerykańskiej waluty. Jak informowaliśmy przed południem, opublikowane za stronie serwisu Zerohedge.com wykresy wskazują na największą od lat deprecjację USD. Zielony stracił około 2,7% swojej wartości w stosunku do pozostałych, najważniejszych walut świata. Eksperci nie pozostawiają wątpliwości – winę za taki stan rzeczy ponosi nowowybrany prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.
Te artykuły również Cię zainteresują
Kontrowersyjne decyzje nowej głowy państwa (na czele z budową muru niezgody na granicy USA oraz Meksyku) powodują, że inwestorzy zaczynają czuć się coraz mniej pewnie. Wciąż niezwykle ważnym tematem pozostają szumnie zapowiadane przez gabinet Trumpa zmiany w polityce fiskalnej. Amerykanie planują bowiem wprowadzenie podatku granicznego, który poprzez preferencje związane z kosztami działalności gospodarczej oraz rozliczeniem CIT sprawiłby, że krajowa produkcja dóbr w Stanach stałaby się nadzwyczaj konkurencyjna wobec produktów importowanych. To z kolei wzmocniłoby amerykańskiego dolara…
Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
Niemniej jednak ostatnie komentarze Trumpa i najwyraźniej niechęć jaką nowy prezydent okazuje planowanym zmianom powoduje, że obecna sytuacja na dolarze zaczyna przypominać zabawę w kotka i myszkę…
Nie mniej gołębie nastroje panują obecnie na funcie po dzisiejszym Super Czwartku. Bank Anglii na czele z Markiem Carneyem nie zdołał zaspokoić jastrzębich oczekiwań rynku co skutkowało istnym odruchem kolanowym jaki mogliśmy obserwować na parach z funtem. Po decyzji BoE, która brytyjskie stopy procentowe bez zmian, uwaga inwestorów przeniosła się na konferencję gubernatora Banku. Szczegółowy opis tejże można jednak znaleźć w oddzielnym artykule.
Najważniejsze wydarzenia dnia:
- Rozgrzewka przed TJS Fight #21. Rozmowa z Łukaszem Zembikiem
- Poznaj finalistów nominowanych w konkursie FxCuffs 2017!
- Aktywność inwestorów na GPW w górę o +50% w styczniu 2017
- Dolar traci najwięcej od 30 lat w związku z prezydenturą Trumpa
- CySEC znowu naciska na brokerów – koniec z telefonicznym naganianiem?
- Polityka Banku Anglii bez zmian. Prognozy inflacyjne wyraźnie osłabiają GBP
- Konferencja BoE: GBP/USD pod 1.2600!
- Citi z nowym zleceniem oczekującym
- Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy wesprą USD?
- Kanada przymierza się do zablokowania opcji binarnych
Na co jeszcze czekamy?
Piątek nie odpuszcza i już w nocy będziemy mogli śledzić ważne dla rynku dane makroekonomiczne. Począwszy od zaplanowanego na 0:50 oświadczenia polityki monetarnej Bank of Japan, przez publikację chińskiego Caixin PMI kwadrans przed godziną 3:00. Sesja europejska upłynie pod znakiem odczytów PMI, jednak to początek sesji w Ameryce i raport Non farming payrolls.
Godzina 14:30 będzie więc momentem na który czekać będzie cały rynek. Po zdecydowanie za mało jastrzębim oświadczeniu FOMC, pozytywne informacje z amerykańskiego rynku pracy mogą przywrócić nadzieję inwestorów na kolejne podwyżki Rezerwy Federalnej.