Naga Markets



Poniedziałkowa sesja na światowych rynkach sprawia wrażenie sennej – wszystko za sprawą świąt obchodzonych przez trzy duże ośrodki finansowe. Wielka Brytania obchodzi spring bank holiday, Stany Zjednoczone Dzień Pamięci, natomiast Chiny Święto Smoczych Łodzi. Funt szterling korzysta z długiego weekendu, notując wyraźną korektę spadków.


Co tak naprawdę świętuje Londyn, Nowy Jork i Pekin?

Przed podsumowaniem wydarzeń z 29 maja, warto przyjrzeć się tradycji trzech poniedziałkowych świąt, pokrótce prezentując ich charakterystykę. Jeżeli chodzi o Wielką Brytanię to wiosenne święto bankowe jest dniem wolnym od pracy, dotyczącym pracowników sektora finansowego. Chociaż formalnie nie ma prawa stanowiącego o dniach wolnych w pozostałych branżach, większość Wyspiarzy cieszy się jednak wtedy z długiego weekendu. Co ciekawe jeszcze do 1834 w Anglii takich „świąt” było około 33 – obecnie liczbę zredukowano do czterech. Spring Bank Holiday obchodzone są we wszystkich państwach wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa.

Te artykuły również Cię zainteresują


Wall Street USA

Podsumowanie tygodnia na Wall Street



Jeżeli chodzi natomiast o amerykański Dzień Pamięci (z ang. Memorial Day) jest to święto państwowe obchodzone w ostatni poniedziałek maja upamiętniające wszystkich tych mieszkańców USA, którzy zginęli w trakcie sprawowania służby wojskowej. Obchody nabrały mocy prawnej, aby oddać hołdy żołnierzom Unii biorącym udział w amerykańskiej wojnie domowej (secesyjnej).

Święto Smoczych Łodzi obchodzone przez Chińczyków jest trzecim najważniejszym wydarzeniem obok Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni w tradycyjnym kalendarzu. Podczas Święta Smoczych Łodzi nad drzwiami wiesza się papierowe amulety i rzuca petardy, aby odpędzić złe duchy. Moment kulminacyjnym są wyścigi wielkich smoczych łodzi zdobionych głowami legendarnych stworzeń.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Funt odrabia dynamiczne spadki – co dalej?

Piątkowa sesja okazała się dla funta szterlinga bardzo niekorzystna – wszystko w związku z kurczącą się przewagą Theresy May w wyścigu parlamentarnym praktycznie przed jego finiszem. W efekcie popularny kabel znalazł się na poziomach obserwowanych ostatni raz miesiąc temu. Okolice 1.2800 okazały się jednak wystarczającym dołkiem dla byków, które rozpoczęły korekcyjną ofensywę. Cena wzrastając o około 80 pipsów dotarła do dziennego pivota oraz oporu wyznaczanego po majowych minimach (dodatkowo 23,6% zniesienia Fibonacciego):

GBP/USD H4

Jeżeli chcemy być świadkami kontynuacji korekty strefa niewątpliwie musi zostać pokonana. Ostatnie tendencje przemawiają jednak bardziej za spadkami. Ewentualne sygnały podażowe z wykresu H1, H4 lub D1 można wykorzystać do rozważenia krótkich pozycji.

Sytuacja niezwykle ciekawie prezentuje się również na Eurofuncie. Po dynamicznej deprecjacji pary z przełomu marca i kwietnia, byliśmy świadkami równie dynamicznego odbicia, które jak na razie zatrzymało się pod poziomem 0.8740. W przeciwieństwie do GBP/USD nie byliśmy świadkami tak silnej korekty poniedziałkowej na korzyść GBP, cena walczy jednak cały czas z dziennym pivotem na wysokości 0.8710:

EUR/GBP H4

Delikatnie odbija również funt w stosunku do polskiego złotego, testując w poniedziałek najniższe poziomy od listopada zeszłego roku:

GBP/PLN D1

O tym się mówiło – najważniejsze wydarzenia sesji

Poniżej skrótowe podsumowanie najważniejszych punktów poniedziałkowego handlu, który dla Europejczyków powoli dobiega końca:

We wtorek już ciekawiej – przygotowanie do sesji 30 maja

Po pustkach w poniedziałkowym kalendarzu, wtorek (30 maja) to przede wszystkim powrót do gry Londynu i Nowego Jorku. Pekin nadal celebruje święto smoczych łodzi, jednak warunki rynkowe powinny powrócić do normy. Jeżeli chodzi o publikacje makroekonomiczne to najważniejsza będzie 14:30:

Źródło: pl.investing.com

Właśnie wtedy pojawi się paczka amerykańsko-kanadyjskich danych mogąc ruszyć notowaniami USD/CAD oraz innych par powiązanych z tymi dwoma walutami.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here