Naga MarketsW trakcie czwartkowej sesji nie tylko EUR może poszczycić się wyraźnymi wzrostami wobec dolara amerykańskiego. Siódmy dzień w górę pnie się również funt szterling, co jest najlepszą byczą passą od kwietnia 2015 roku. Aprecjację w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wspiera jastrzębie Marka Carneya, który zapowiadał możliwość podwyżek stóp procentowych.


Szterling wymazuje powyborcze spadki – 1.30 ostatecznie pęknie?

Po spadkach wywołanych wynikami wyborów parlamentarnych nie pozostał już ślad, a funt szterling zyskuje w czwartek wobec 16 największych walut. Wszystko za sprawą Marka Carneya – gubernator Banku Anglii miał zasugerować, że pomimo pograszającej się sytuacji gospodarczej rada polityki pieniężnej (MPC) będzie zmuszona do podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj funta umacniała natomiast wypowiedź Andy Haldane’a (również z BoE), który wzywa do poważnego rozważenia normalizacji polityki pieniężnej banku centralnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
„MPC będzie debatować nad podwyżką stóp w nadchodzących miesiącach” – jedno zdanie wypowiedziane przez Marka Carneya, wystarczyło, aby wyraźnie podbić notowania funta szterlinga.

GBP/USD M5 – szterling całą sesję w górę, jednak 1.30 ponownie blokuje bycze ataki

Od strony technicznej głównym punktem zainteresowania cały czas pozostaje poziom 1.30. Analitycy wieszczą już jednak możliwość ruchów zdecydowanie wyżej, między innymi w kierunku 1.35. Aby stało się to możliwe niezbędne będzie pokonanie tegorocznych maksimów, które plasują się w okolicach 1.3050 – dopiero wtedy na kablu będzie można rozważać dynamiczniejszą aprecjację.

Potwierdzeniem czwartkowej siły funta może być również czarny kolor świecy dziennej na EUR/GBP. Euro pozostaje niezwykle mocne, jednak nie na tyle, aby przeciwstawić się ofensywie brytyjskich byków. Spadkom z pewnością pomaga fakt, że popytowi nie udało się pokonać czerwcowych maksimów w okolicach 0.8859:

EUR/GBP D1

Jak twierdzi Tomasz Gessner z EFIX DM: Do niedawna zaś sam Mark Carney uważany był raczej za gołębia, natomiast podczas wczorajszego panelu bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze pojawiły się z jego strony wypowiedzi o tym, że jeśli gospodarka przyspieszy, zasadne będzie częściowe ograniczenie stymulacji monetarnej prowadzonej przez Bank Anglii. Po tych słowach do grona mocno już w ostatnich dniach zmiennego euro i dolara dołączył też funt, oczywiście umacniając się na całej linii.”

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Europa z nowymi ograniczeniami rynku Forex? O tym się dzisiaj mówiło

Jednym z najważniejszych wydarzeń sesji czwartkowej było niewątpliwie opublikowanie przez ESMA porannego komunikatu, w którym czytamy, że regulator do końca bieżącego roku może zaprezentować nowe miary ograniczające obecne warunki handlu na detalicznym rynku instrumentów lewarowanych. Więcej na ten temat oraz pozostałych istotnych informacji poniżej:

Kalendarz przyspiesza pod koniec tygodnia – przygotowanie do sesji 30 czerwca

Ostatni dzień handlu w czerwcu niesie ze sobą sporo ciekawych publikacji w ramach kalendarza makroekonomicznego. Pierwsze pojawią się już w nocy i będą dotyczy wskaźników przemysłowych Chin oraz Japonii. Europejskiej przedpołudnie upłynie natomiast pod dyktando wyników inflacyjnych, raportu z niemieckiego rynku pracy oraz brytyjskiego PKB:

Źródło: pl.investing.com

Druga część sesji również zapowiada się ciekawie. O 14:00 pojawią się prognozy polskiej inflacji, następnie o 14:30 wyniki PKB Kanady, a o 16:00 rezultaty wskaźnika nastroju konsumentów w Stanach Zjednoczonych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here