Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Euro traciło do dolara i innych głównych walut w czwartek po ujawnieniu przez agencję prasową Reutera informacji odnośnie rosnącej liczby przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego (EBC), którzy z obawą patrzą na ostatnie umocnienie EUR, mogące być powodem spowolnienia procesu zacieśniania bardzo luźnej polityki monetarnej instytucji. Reuters powołuje się na nienazwane źródła rzekomo blisko związane z EBC.


Opóźnienie w QE i dalszy skup aktywów z europejskiego rynku?

Wspólna waluta osuwa się stopniowo po osiągnięciu ponad dwuletnich szczytów we wtorek, a deprecjacja napędzana jest przede wszystkim lepszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych oraz obawami dotyczącymi zmiany kursu polityki pieniężnej EBC wobec trzynastoprocentowych wzrostów EUR od początku roku.

Według informatorów agencji prasowej Reutera, decyzyjna osoby w banku centralnym strefy euro miały jasno wyrazić swoje obawy co do zbyt silnego euro. Dalsze umacnianie się waluty mogłoby spowodować przesunięcie w czasie decyzji wyjścia z programu luzowania ilościowego (QE) lub powolniejszy proces rezygnacji z dalszego skupu aktywów.

O ile przedstawicieli rynku raczej nie dziwią dążenia EBC do osłabienia waluty – czyni tak wiele banków centralnych – algorytmy w trakcie dzisiejszej sesji reagowały jednak krótkoterminową wyprzedaż EUR.

Zespół analityczny Westpac w dzisiejszej rekomendacji sugeruje natomiast, że aprecjacja euro powinna być kontynuowana w kolejnych tygodniach. Europejski Bank Centralny wszedł bowiem w okres „ciszy medialnej” przed posiedzeniem zaplanowanym na 7 września.

„Dane w ostatnim czasie wyraźnie pokonywały projekcje, a opinia uczestników rynku co do dyskusji na temat zwijania QE we wrześniu dawno nie była tak silna. Ogłoszenie ostatecznej decyzji może zostać jednak przesunięte na październik, w związku z niemieckimi wyborami parlamentarnymi”

W związku z tym ponowny test dwuletnich szczytów i okrągłego pułapu 1.20 pozostaje zdaniem Westpac jedynie kwestią czasu.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

O tym się dzisiaj mówiło – najważniejsze wydarzenia dnia

W oczekiwaniu na NFP – przygotowanie do sesji 1 września

Pierwsza sesja nowego miesiąca przyniesie ze sobą od razu bardzo istotne dane. Mowa tutaj oczywiście o amerykańskim jobs report oraz danych dotyczących zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Raport pojawi się o godzinie 14:30 naszego czasu, a analitycy spodziewają się odczytu poniżej poziomu 200 tysięcy:

Źródło: pl.investing.com

Oprócz tego w trakcie sesji amerykańskiej czeka nas sporo innych istotnych danych o – 15:45 i 16:00 odnośnie PMI przemysłowego oraz indeksu nastrojów konsumentów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here