Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

W tle czwartkowych publikacji makroekonomicznych i wizyty Donalda Trumpa w Polsce, Europejski Bank Centralny (EBC) publikował protokoły ze swojego czerwcowego posiedzenia polityki pieniężnej. Rynki przyzwyczaiły się do faktu, że dokument nie niesie ze sobą zazwyczaj nic odkrywczego, nie pozostawiając wyraźniejszych śladów na notowaniach EUR. Tym razem jednak zawierał w sobie kilka ciekawych wskazówek co do dalszej ścieżki działań Mario Draghi’ego i spółki.


Koniec okresu luzowania polityki pieniężnej?

Przedstawiciele EBC niezaprzeczalnie mają trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony chcieliby zasygnalizować rosnące zaufanie w zmiany gospodarcze zachodzące na terenie strefy euro, z drugiej nie chcą, aby ich optymizm został opacznie odebrany. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia nie tak dawno temu, kiedy rynek niewłaściwie odczytał słowa M. Draghi’ego myśląc, że ten zapowiedział zwijanie programu QE. Chodzi i informację, którą podawaliśmy 27 czerwca, a którą EBC skomentował dzień później.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD H1 – wstępna reakcja rynku na słowa M. Draghi’ego oraz korekta po komentarzu EBC

Jak na razie działania EBC nie są tak daleko posunięte. Bank jednak delikatnie sugeruje, że nie ma już zamiaru poszerzać albo przyspieszać obecnego zakresu mocno rozdmuchanego programu luzowania ilościowego (QE), który rozdmuchał bilans finansowy do ogromnych rozmiarów. Do tej pory bank potwierdził brak zamiaru dalszego cięcia stóp procentowych – oficjele EBC są jednak przekonani, że w trakcie kolejnych spotkań z oświadczenia polityki pieniężnej powinien zniknąć zapis o możliwości dalszych działań akomodacyjnych (w związku z poprawą sytuacji gospodarczej).

Odważniejsze kroki ze strony europejskiego banku blokowane są również przez inflację. Ta w czerwcu spadła ponownie do poziomów 1,3%, oddalając się od celu EBC tuż pod 2%. Co prawda Mario Draghi uspokajała, że deprecjacja jest nieistotna i jedynie przejściowa, jednak w tym przypadku rynek nie był tak skłonny, aby uwierzyć w jego słowa.

EUR/USD H1 – Euro w stosunku do dolara może liczyć dzisiaj na sporą przychylność inwestorów, którą wspiera między innymi publikacja protokołów Europejskiego Banku Centralnego

„Stopniowe dostosowanie metod komunikacji Rady byłoby zgodne z ewoluującą oceną ryzyka” – przez co zdaniem analityków WSJ mamy rozumieć, że EBC w związku z poprawą warunków gospodarczych powinien przyjmować coraz bardziej jastrzębi ton.

EUR/CAD H1 – Euro zyskuje wyraźnie również wobec Kanadyjczyka, rozrysowując nowe maksima sesyjne. Rolę wsparcia pełni obecnie poziom PP R1

Pełna treść protokołów EBC dostępna jest pod linkiem.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Słabe prognozy przed NFP – o tym się dzisiaj mówiło?

W trakcie czwartkowej sesji wyraźnie widać, że USD nie jest w stanie się oprzeć sile europejskiej waluty – tak naprawdę zyskuje jedynie (kolejny dzień z rzędu) wobec walut Antypodów. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być niekorzystne prognozy „małego NFP” przed publikacją jutrzejszego raportu z rynku pracy. Więcej na ten temat oraz o innych ważnych wydarzeniach sesji w poniższym podsumowaniu:

Inwestorzy ustawiają zegarki na 10:30 i 14:30 – przygotowanie do sesji 7 lipca

W piątkowym kalendarzu makroekonomicznych liczą się tak naprawdę dwie godziny. Pierwsza to 10:30 i spora paczka danych z Wielkiej Brytanii odnośnie bilansu handlowego, produkcji przemysłowej, rynku nieruchomości, itd.:

Źródło: pl.investing.com

Kolejna to 14:30 kiedy aport z rynku pracy opublikują Stany Zjednoczone oraz Kanada. Pół godziny wcześniej dodatkowo pojawią się prognozy brytyjskiego PKB. Niewątpliwie amerykański jobs report to wydarzenie, na które inwestorzy czekają z ogromną niecierpliwością – jutro na łamach Comparic.pl pojawią się prognozy związane z publikacją NFP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here