Naga MarketsW nomenklaturze ekonomicznej już w latach 80-tych utarło się powiedzenie o dniu trzech wiedźm, który dotyczy trzeciego piątku każdego trzeciego miesiąca kwartału, gdy na rynkach finansowych występuje historycznie wzmożona zmienność. 16 czerwca 2017 roku jest właśnie datą kiedy trzy wiedźmy po raz kolejny zawisły nad giełdą.


Trzy Wiedźmy legendą jak Rajd Świętego Mikołaja?

Dzień Trzech Wiedź, podobnie jak Rajd Świętego Mikołaja w grudniu przez wielu inwestorów traktowane są jedynie jako rynkowe legendy, które nie mają większego pokrycia w rzeczywistości. W przypadku marcowego „nalotu czarownic” giełda nie obserwowała silniejszej zmienności – z całą pewnością niewyróżniającej się na tle innych sesji, czy też całych tygodni handlowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 bez zmienności w środku długiego weekendu

Czy wiesz że:
Nazwa zjawiska nawiązuje do szekspirowskich wiedźm w Makbecie? Określenie to utarło się wśród ekonomistów i służy do opisania trzeciego piątku, każdego trzeciego miesiąca kwartału. Dni te są o tyle szczególne, że w ich trakcie notowana jest jedna z największych zmienności.

Szczególną uwagę warto zwrócić dzisiaj na ostatnią godzinę notowań, zwaną godziną trzech wiedźm. Wtedy wygasają bowiem szeregi kontraktów terminowych na indeksy, opcje na indeksy oraz opcje na akcje. W obliczu wygasania pochodnych instrumentów giełdowych inwestorzy starają się doprowadzić do korzystnych rozliczeń cenowych. Aby zaobserwować potencjalne efekty należy więc poczekać na zamknięcie Wall-Street, które będzie miało miejsce dopiero po godzinie 22:00 naszego czasu.

Co do rynku instrumentów pochodnych (CFD) na kontrakty terminowe oraz waluty, wzmożonej zmienności na pewno nie obserwowano. Eurodolar przesuwa się w skromnym kanale niespełna 50 pipsów.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Obraz rynku po 4 bankach centralnych – o tym się dzisiaj mówiło

W momencie gdy Polacy cieszyli się długim weekendem, rynki przetrawiały decyzje polityki pieniężnej aż czterech banków centralnych. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń piątku poniżej:

W przyszłym tygodniu uwaga na politykę monetarną Antypodów

Po aktywnym tygodniu kalendarz makroekonomiczny w kolejnym tygodniu wydaje się być zdecydowanie lżejszy. Uwagę inwestorów przykuje przede wszystkim protokół z posiedzenia PolMon RBA oraz decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych:

Źródło: pl.investing.com

Druga połowa tygodnia to raport o sprzedaży detalicznej i inflacji CPI w Kanadzie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here