
W godzinach popołudniowych rozpoczęło się wystąpienie Williama C. Dudleya, którego komentarze dotyczące dynamiki zarobków oraz inflacji umocniły dolara amerykańskiego w stosunku do głównych walut. Głównodowodzący FED z Nowego Jorku podtrzymał zeszłotygodniową retorykę Janet Yellen z podsumowania posiedzenia FOMC.
Gospodarka na dobrych torach, inflacja nie jest problemem
William Dudley zakomunikował, że obecna stopa bezrobocia oraz inflacja poruszają się w optymalnych dla całej amerykańskiej gospodarki okolicach. Osobiście jest „bardzo pewny”, że USA czeka długotrwała ekspansja ekonomiczna, której zasięg będzie mógł zdziwić nawet sporych optymistów.
W zeszły piątek komentarze ze strony Kaplana mogły zaniepokoić część inwestorów, Dudley brzmiący jednak równie optymistycznie – lub nawet bardziej – co Janet Yellen wywołał aprecjację dolara amerykańskiego.
Jego zdaniem dynamika inflacji zarobkowej wcale nie spowolniła – pokrywa się bowiem ze wzrostami produktywności. Wraz z zacieśnianiem się rynku pracy wkrótce powinniśmy być świadkami większego przyspieszenia wzrostu wypłat przeciętnego Amerykanina.
„Najlepsza dla dolara informacja to fakt, że prognozy optymalnego zdaniem decydentów poziomu stóp pozostają bez zmian. Ich mediana nadal sugeruje, że w tym roku należy spodziewać się jeszcze jednej podwyżki i trzech kolejnych w roku przyszłym. Biorąc pod uwagę, że rynek w perspektywie roku wycenia o ponad dwie podwyżki mniej niż sugerują to prognozy, to należy rozpatrywać to w kategoriach pozytywnych dla dolara” – twierdzi Bartosz Sawicki z TMS Brokers.
Eurodolar traci około 50 pipsów, kontynuując deprecjację po rozrysowaniu podażowego pin bara na wysokości tegorocznych maksimów. Pierwsze istotniejsze wsparcie to okolice 78,6% zniesienia Fibo czyli strefa tuż nad 1.1000:

Dobrze w trakcie poniedziałkowej sesji radzi sobie również USD/JPY. Byki mogą mieć jednak problem z pokonaniem strefy oporu tworzonej przez 33SMA, 38,2% zniesienia Fibo oraz okrągły pułap 112.00:

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.
Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>
GPW ma nowego prezesa – o tym się dzisiaj mówiło
Jednym z najważniejszych wydarzeń dnia na naszym rodzimym podwórku był wybór przez GPW nowego prezesa. Giełda reagowała pozytywnie na zmiany w składzie zarządu. Poniżej podsumowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń sesji:
- Zbigniew Wieczorek – weekendowa analiza i antycypacja par głównych, 18 czerwca
- Poranek z rynkami LIVE – 19 czerwca [NAGRANIE]
- XTB poszerza ofertę o 5 kryptowalut oraz 9 indeksów kasowych
- Nial Fuller’s Price Action – Tygodniowe spojrzenie na rynki 19 – 23 czerwca
- Poranny przegląd rynkowy – RBA nie pomogło AUD/USD
- Komentarz giełdowy – Trzy wiedźmy pomogły dużym spółkom
- W politycznym kotle – francuskie wybory, start negocjacji ws. Brexitu
- Livechat spółką tygodnia – 5% w górę i wyłamanie konsolidacji
- Justin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 19 – 23 czerwca
- Raport COT: Duzi gracze skupiają się na ropie i CAD
- Ex-pracownica UBS oskarżona o insider trading. Prawie $2 miliony nielegalnych zysków
- GPW z nowym prezesem. Został nim doradca prezydenta, Marek Dietl
- Przed zamknięciem. Sygnał kupna na CCC [CCC], pozytywne zmiany na Amice [AMC]
Dane o średnim znaczeniu we wtorek – przygotowanie do sesji 20 czerwca
Wtorkowy kalendarz jest już niezaprzeczalnie bogatszy od poniedziałkowego, jednak znajdujące się w nim dane posiadają raczej średnie znaczenie dla rynków. Najciekawiej prezentują się protokoły z posiedzenia RBA, które poznamy już o 03:30:

Kolejne ciekawsze dane napłyną do nas dopiero od godziny 14:00 i będą dotyczyły polskiej sprzedaży detalicznej, amerykańskiego rachunku bieżącego oraz kanadyjskiej sprzedaży hurtowej.