Naga MarketsAmerykański rynek akcji wszedł w środową sesję z prawdziwym przytupem. Dow Jones Industrial Average (DJIA) otwierał się z luką wzrostową i pokonał kolejny kamień milowy na wysokości 22 tysięcy punktów. Zdaniem analityków powodem tak silnego ruchu były między innymi pozytywne wyniki kwartalne opublikowane przez Apple.


Po raz pierwszy w historii nad 22 000

Chociaż Dow Jones w ostatnim czasie notował wyraźne spadki, to ostatni cykl +1000 punktów, który pozwolił pokonać barierę 22 tysięcy na wykresie nie należał do najszybszych. Indeks potrzebował zdecydowanie więcej czasu niż 24 sesje, które były wystarczające, aby odbić od 20 tysięcy do 21.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dow Jones na nowych rekordowych poziomach. Interwał 20-minutowy

W skali roku zyski wynoszą już 11%, na konkurencyjnej giełdzie NASDAQ natomiast 18%. Musimy jednak pamiętać, że sierpień nie jest najlepszym okresem dla rynku akcji. Przez ostatnie 20 lat wzrastały w tym miesiącu zaledwie pięciokrotnie. Pojawia się więc pytanie, czy po zakończeniu euforii wywołanej sezonem publikacji wyników obecna aprecjacja będzie w stanie się utrzymać?

Kontrakty futures na indeks DJIA – na wykresie H4 widać podażowego pin bara pod tegorocznymi maksimami. Czyżby oznaka szykującej się korekty?

Tak jak wspomniano we wstępie, tym razem pomógł raport prezentowany przez Apple. Jego szczegóły opisywaliśmy w osobnym poście, warto zwrócić jednak uwagę na najważniejsze dane finansowe: „Zysk na akcję EPS wyniósł 1,67$ co jest wynikiem o 0,1$ lepszym od prognozy. Również kwartalny dochód okazał się lepszy od prognozowanego. Spółka zarobiła 45,4 mld dolarów wobec prognozy 44,89 mld dolarów. Sprzedaż telefonów iPhone pokryła się z rynkowym konsensusem” – pisał Piotr Drabik.

Otwarcie dzisiejszej sesji na akcjach Apple, również przyniosło ze sobą rekordowe poziomy i sporą lukę wzrostową. Jak na razie maksimum rozrysowano na 159.75, dzięki czemu akcje w stosunku do poprzedniego zamknięcia zyskują 5,42% (prawie 55% od początku roku).

Apple. Interwał 10-minutowy

Marginalne wzrosty na starcie amerykańskiego handlu notowały również indeksy NASDAQ i S&P00. Jako ciekawostkę warto zauważyć jednocześnie, że amerykańska niepewność polityczna jak na razie omija giełdę i odbija się jedynie na USD. Brak silniejszej zmienności na papierach dłużnych zdaje się potwierdzać tę tezę. Słabszy dolar oczywiście pozytywnie wpływa na wycenę akcji, budzi jednak wątpliwości co do kolejnych podwyżek stóp procentowych w wykonaniu FED.

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

ADP dobrym prognostykiem przed NFP? – o tym się dzisiaj mówiło

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem środowej sesji była publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa instytutu ADP. Chociaż ostateczny wynik nie pokrył się z rynkowym konsensusem, to silna rewizja rezultatów czerwcowych pozytywnie nastraja przed piątkowymi wynikami NFP (inwestorzy zakładają spadek stopy bezrobocia do 4,3% i NFP na poziomie 180 tysięcy).

Co ciekawe, dolar nie reagował jednak silniej na dane, nawet na tle pustego kalendarza makro. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia poniżej:

Ciasno w czwartkowym kalendarzu – przed nami „Super Czwartek”

3 sierpnia to „Super Czwartek” na rynkach finansowych, który funduje Bank Anglii – wszystko za sprawą publikacji decyzji odnośnie stóp procentowych, oświadczenia dot. polityki pieniężnej i zaktualizowanych prognoz gospodarczych (wszystko o 13:00) oraz konferencji prasowej z udziałem gubernatora banku, Marka Carneya (13:30). W godzinach przedpołudniowych poznamy natomiast publikacje PMI dla sektora usług:

Źródło: pl.investing.com

W godzinach popołudniowych również trochę emocji zza drugiej strony oceanu. O 14:30 coczwartkowe jobless claims następnie pomiędzy 15:45 i 16:00 paczka danych dotycząca PMI, zamówień w fabrykach oraz zatrudnienia w sektorze usług.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here