Naga MarketsPrzełom środowej i czwartkowej sesji przyniósł ze sobą sporo niezwykle istotnych wydarzeń. Wśród nich znalazła się zapowiedź reform podatkowych Donalda Trumpa oraz podsumowanie posiedzenia Banku Japonii. Sprawdź jak oba wydarzenia wpływały na rynek walut oraz jak prezentują się prognozy przed popołudniowym posiedzeniem EBC.


Jednostronicowy plan zmian Trumpa osłabia dolara

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zaprezentowała propozycję cięć podatkowych, które określiła „największymi w historii”. Nowe rozwiązania mają uprosić cały system i zmniejszyć opodatkowanie małych i dużych przedsiębiorców. W grę wchodzi zmniejszenie wpływów podatkowych Kongresu nawet o $2 biliony dolarów każdego roku, nagrodą ma być jednak zdecydowane pobudzenie gospodarcze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najnowszy plan doprowadziłby do zmniejszenia ilości progów gospodarczych dla osób fizycznych z siedmiu do trzech (10%, 25% oraz 35%) oraz obcięcia podatku korporacyjnego z 35% do 15%. O ile pogłoski na temat reformy podatkowej wywołały wcześniej dynamiczne umocnienie dolara (o czym informowaliśmy między innymi tutaj), to samo ogłoszenie decyzji przełożyło się na spadki greenbacka. Rynek wcześniej mógł bowiem zbyt mocno wycenić nowe obietnice amerykańskiego prezydenta.

EUR/USD H1 – na pomarańczowo zaznaczono moment reakcji Eurodolara na dane

Jak zwykle gdy mowa o cięciu podatków dla przedsiębiorców, pojawiły się głosy krytyczne sugerujące wspomaganie najbogatszej części społeczeństwa. Doradcy odpierają jednak ataki twierdząc, że przełoży się to na rozwój gospodarczy i zwiększenie dostępnych miejsc pracy. Poniżej zdjęcie proponowanej reformy podatkowej mieszczącej się na jednej stronie:

Źródło: Ben Jacobs

Skorzystaj z oferty brokera easyMarkets już dzisiaj i ciesz się z dostępu do szerokiej klasy aktywów oraz niskich spreadów.

Dokładniejsze opis oferty bezpośrednio na oficjalnej, polskojęzycznej witrynie domu brokerskiego.

Bank Japonii bez poważniejszych zmian w polityce pieniężnej

Kolejnym niezwykle istotnym wydarzeniem było posiedzenie BoJ – to jednak przeszło przez rynek bez większego echa. Instytucja zdecydowała się utrzymać dotychczasową politykę pieniężną bez poważniejszych zmian, pozytywnie zmodyfikowała jednak oceny gospodarcze sugerując poprawę dynamiki wzrostu gospodarczego. Spadkowo potraktowano jednak bazowe wskazania CPI na 2017 roku, które osuwały się z +1,5% do +1,4%.

Pełna treść oświadczenia polityki pieniężnej dostępna jest pod linkiem. Ogólnie rzecz biorąc, BoJ „dostarczył” dokładnie tego, czego spodziewały się rynki, w efekcie jen prezentował jedynie marginalną reakcję. USD/JPY przesuwał się zdecydowanie silniej po zaprezentowaniu przez Trumpa propozycji reformy podatkowej.

USD/JPY H1 – wczorajsze ruchy zdecydowanie dynamiczniejsze. Dzisiaj para w wąskim kanale zmienności

Po godzinie 08:30 rozpoczyna się konferencja z udziałem gubernatora BoJ, Harhuhiko Kurody. Jeżeli jego słowa będą w stanie poruszyć jenem, wtedy reakcja zostanie przedstawiona w osobnej analizie.

Znacznie poważniejsze skutki rynkowe miała decyzja Trumpa o nieopuszczaniu NAFTA. Skrót ten oznacza Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu i jest to nic innego jak umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą oraz Meksykiem tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu. Do tej pory coraz głośniej było o tarciach związanych z kwestionowaniem zapisów tej umowy – głównie przez Donalda Trumpa. W nocy Biały Dom ogłosił, że Prezydent nie ma w planach zrywać NAFTA, a liderzy wszystkich trzech krajów wspólnie mają zasiąść do rozmów na temat jej zapisów. Dynamiczna reakcja na te informacje pojawiła się na wykresie USDCAD – dolar kanadyjski silnie zyskał w stosunku do USD, spychając parę poniżej wczorajszego minimum:

Mario Draghi nie zaskoczy? Przygotowanie do czwartkowej sesji

Najważniejszym wydarzeniem w trakcie rozpoczynającej się sesji europejskiej będzie niewątpliwie podsumowanie posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (13:45) oraz konferencja prasowa (14:30). Rynki co prawda twierdzą, że jest zbyt wcześniej na modyfikację instrukcji wyprzedzających i zasugerowanie chęci zwijania QE – Mario Draghi może jednak zaprezentować bardziej pozytywne projekcje gospodarcze, co także jest w stanie umocnić euro.

Źródło: pl.investing.com

Bardziej rozległe projekcje dotyczące posiedzenia EBC przez cały dzień będą pojawiały się na łamach Comparic.pl. Dzisiaj w kalendarzu warto zwrócić uwagę jeszcze na prognozy polskiej inflacji, o 14:30 na zamówienia środków trwałych i bilans handlowy USA, a na koniec po 16:00 na indeks podpisanych umów kupna domów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here