Naga MarketsW piątkowe popołudnie inwestorzy szykują się do długiego weekendu

Już czwartego lipca ma miejsce Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Jedno z najważniejszych świąt w Stanach, obchodzone niezwykle hucznie. Odbywają się wówczas liczne koncerty, parady i pokazy sztucznych ogni – o pracy mało kto myśli, a już na pewno nie Wall Street. W związku z zbliżającym się długim weekendem w Ameryce, rynki przechodzą w stand by nieco wcześniej niż zazwyczaj. 


Oficjalnie, przygotowania do Czwartego Lipca rozpoczynają się już w poniedziałek gdy amerykańskie parkiety zamykają się wcześniej niż zazwyczaj – już o godzinie 13:00 czasu lokalnego. Nieoficjalnie – długi weekend rozpoczyna się już dziś.

Bardziej sceptyczni czytelnicy mogą zerknąć na wykres EUR/USD – zmienność w ostatnich kilku godzinach oscyluje wokół 30 pips. Co dziwi, zwłaszcza ze względu na dane jakie zostały opublikowane dzisiejszego popołudnia. 

Szczególnie pozytywnie zaskoczył Chicago Purchasing Managers Index. PMI znalazło się na poziomie 65,7 punktów (!) podczas gdy konsensus rynkowy wskazywał na zauważalny spadek z 59,4 opublikowanych w maju do 58.0 punktów w czerwcu. Wartość wskaźnika i jego waga pozwalają sądzić, że publikacja wywarła znaczny wpływ na dolara. Reakcja rynku byłą jednak, co najmniej zastanawiająca:

Jednym z ciekawszych walorów dzisiejszej sesji było niewątpliwie USD/CAD. Ze względu na dużą liczbę ważnych odczytów płynących zarówno z USA jak i Kanady para ta narażona była na wysoką zmienność, która rzeczywiście pojawiła się dzisiejszego popołudnia.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Choć dane dotyczące kanadyjskiego PKB okazały się zgodne z prognozami, a amerykański PCE Index szczególnie nie zaskoczył wartością, to już w momencie publikacji obu wskaźników byki na USD/CAD zaczęły przejmować kontrolę. Oliwy do ognia dodała późniejsza publikacja Bank of Canada. Spośród najważniejszych punktów Business Outlook Survey można wymienić stwierdzenia:

  • aktywność gospodarcza w Kanadzie rośnie i będzie nabierać tempa
  • perspektywy ekonomiczne poprawiają się
  • ankietowane przedsiębiorstwa oczekują poprawy wyników sprzedaży w kolejnych kwartałach, szczególnie w przypadku sektora usług oraz surowców
  • wiele przedsiębiorstw zauważa silny popyt ze strony Stanów Zjednoczonych

Cały raport w języku angielskim znajduje się na stronie internetowej BoC.

Koniec tygodnia, miesiąca, półrocza

Dzisiejszy dzień kończy zarówno czerwiec jak i całe półroczne na rynkach. Ostatnie jastrzębie komentarze ze strony Marka Carneya czy Mario Draghiego sprawiły, że zarówno EUR/USD jak i GBP/USD kończą tydzień sporo wyżej niż pozostałe pary walutowe.

Na rynki powróciła też zmienność – indeks VIX pod koniec wczorajszego dnia gwałtownie wybił powyżej ostatnich szczytów. 

Pierwsze półrocze tego roku przyniosło ze sobą rekordowe wartości światowych indeksów. Na tle innych wybija się Ameryka – S&P500 przekroczyło w czerwcu poziom 2450.00 punktów, Nasdaq utworzył wciąż niepokonany szczyt na 6341.70. Europa nie pozostaje w tyle i Eurostoxx50 w tym miesiącu zaznaczył swoją obecność na poziomie 7600 punktów.

Nieco gorzej wypada polska giełda. Indeks WIG20 wciąż ma problemy z okolicami 2300 punktów. Słabo radzi sobie również WIG – indeks szerokiego rynku nie jest w stanie pokonać ostatniego szczytu w okolicy 62 600 punktów.

Najważniejsze punkty dniatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here