Naga MarketsGBPUSD traci już ponad 0,9% po tym jak Mark Carney ostudził nastroje inwestorów. To jeszcze zbyt wcześnie na podwyżki stóp procentowych – stwierdzenie gubernatora Bank of England posłało funta w dół o ponad sto pips. Czy amerykańska Rezerwa Federalna pozostanie jedynym bankiem centralnym normalizującym swoją politykę monetarną? 


Retoryka Fed w ostatnich tygodniach nie uległą znaczącej zmianie, a wczorajsze jastrzębie komentarze Williama Dudleya umocniły USD. Ostatnia, czerwcowa podwyżka stóp procentowych w Stanach kontynuuje trend normalizacji stóp procentowych Fed. Nic więc dziwnego w tym, że dolar aprecjonuje – przekonują analitycy Deutsche Bank.

Okazuje się jednak, że inaczej jest w przypadku Bank of England. Podczas ostatniej publikacji BoE dowiedzieliśmy się o nieco bardziej jastrzębim rozkładzie głosów niż zakładały to prognozy. Aż trzech członków brytyjskiego MPC chciało podnieść stopy już w czerwcu – pięciu było przeciwko. Dziś już wiemy, że najważniejsza persona w BoE również trzyma stronę gołębi. Mark Carney stwierdził przed południem:

„Z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę mieszane sygnały wysyłane przez wydatki konsumenckie, inwestycje przedsiębiorstw oraz ograniczoną presję inflacyjną czynników krajowych – w głównej mierze anemiczny wzrost zarobków – jest zbyt wcześnie, aby rozpocząć dostosowanie i normalizację polityki pieniężnej.

Czytaj dalej>>>

Komentarz Carneya spycha funta w dół, który pogłębił czerwcowe dołki:

Niedźwiedzie nie opuszczają również rynku ropy naftowej. Nowa fala sprzedających doprowadziła do pogłębienia spadków po tym jak świat obiegła informacja o zwiększonym wydobyciu surowca w Libii oraz Nigerii. Oba państwa wyraźnie chcą skorzystać na wydłużonym niedawno porozumieniu krajów OPEC o ograniczeniu produkcji ropy naftowej. Czarne złoto w momencie tworzenia artykułu testuje okolice poziomu $43 za baryłkę.

Czy dolne ograniczenie kanału przyniesie odreagowanie byków na wykresie WTI?

SNB dołączy do gry? 

Zdaniem analityków HSBC Narodowy Bank Szwajcarii dołączył właśnie do wielkiej gry banków centralnych. Gubernator SNB, Thomas Jordan zasygnalizował dziś możliwość porzucenia luźnej polityki monetarnej. Sęk w tym, że miałoby to się odbyć w dalszej przyszłości. Jordan zaznaczył, że długi okres niskich stóp procentowych może mieć negatywne skutki dla gospodarki, lecz przekonywał jednocześnie, że Szwajcaria jest jeszcze daleka od opisywanej przez niego sytuacji.

Porzucenie ekspansywnej polityki monetarnej nie jest na razie przedmiotem sporu w SNB – stwierdził Jordan. Mimo to, CHF umacnia się – głównie wobec EUR: 

Najważniejsze punkty dnia

Popołudniowy kalendarz makroekonomiczny pozostaje względnie pusty. Ważniejszym punktem wieczoru będzie zaplanowane na godzinę 21:00 wystąpienie członka FOMC, Roberta Kaplana.

Inwestorzy przygotowują się na nocną publikację minutek Bank of Japan. Również jutrzejszy poranek może należeć do bardziej zmiennych na parach powiązanych z JPY, gdyż krótko po godzinie 8:30 głos zabierze Haruhiko Kuroda.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here