CMC Markets
Władimir Putin w 2014 roku podpisał ustawę, która spowodowała, że w Rosji obecnie funkcjonuje tylko 6 regulowanych brokerów

Regulacje detalicznego rynku Forex wprowadzone w 2014 roku na terenie Rosji są jednymi z najostrzejszych na świecie. Nie dotyczą jednak przedsiębiorstw zarejestrowanych zagranicą, na które cały czas skarżą się oszukani traderzy. Bank Rosji chce podjąć działania, które mają ukrócić proceder i zmniejszyć dostęp do lokalnego rynku.


Funt przegranym piątku? – o tym się dzisiaj mówiło

Zanim jednak przejdziemy do rewelacji dotyczących najnowszych planów rosyjskiego banku centralnego podsumujmy najważniejsze wydarzenia sesji z 17 lutego. Po danych o brytyjskiej sprzedaży detalicznej znacznie zmalały oczekiwania inwestorów odnośnie podwyżek stóp BoE w tym roku – razem z nimi tracił również brytyjski funt będący obecnie jedną z najsłabszych głównych walut dnia:

CMC Markets oferuje miesięczne upusty transakcyjne dla najbardziej aktywnych inwestorów. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy należą się również Tobie, już teraz zapoznaj się z ofertą promocyjną brokera.

100 milionów rubli i sześciu brokerów

Grudzień 2014 roku był przełomowy dla rosyjskiego detalicznego rynku FX. Właśnie wtedy Władimir Putin złożył podpis pod nową ustawą, która wymusiła na brokerach chcących świadczyć usługi lokalnym klientom założenie biura na terenie kraju oraz uzyskanie licencji. Największym problemem okazały się jednak dosyć wysokie wymagania kapitałowe wynoszące 100 milionów rubli (około 1,8 miliona dolarów amerykańskich) i niejasne zasady biurokratyczne. W efekcie od czasu wprowadzenia nowych legislacji minęły ponad dwa lata a w Rosji licencje posiada tylko 6 brokerów, gdyż cały proces jest niezwykle wydłużony i trudny.

Pozostali opuścili rosyjski rynek lub próbują świadczyć swoje usługi z terenu innych państw. Właśnie tych drugich dotyczy cały problem. W zeszłym roku Bank Rosji otrzymał 210 oficjalnych skarg w związku z podejrzeniem nieuczciwej działalności zagranicznych przedsiębiorstw finansowych (w 2015 liczba ta wynosiła 236).

Jak podaje portal Kommersant, Bank Rosji ma w planach zablokowanie stron internetowych brokerów nieposiadających krajowych regulacji. Może to być jednak niezwykle problematyczne bez podjęcia współpracy na międzynarodowym poziomie z komisjami nadzoru funkcjonującymi na terenie innych jurysdykcji. Rosyjski bank centralny sprawuje bowiem kontrolę jedynie nad przedsiębiorstwami w granicach swojego państwa.

Jak twierdzi zastępca prezesa Banku Rosji klienci trafiający na rosyjskojęzyczne strony często nie zdają sobie sprawy, że ich pieniądze transferowane są na zagraniczne konta brokerów niepodlegających pod lokalne regulacje. Swoje usługi w kraju oferuje najprawdopodobniej około 100 zagranicznych firm.

Co ciekawe w połowie 2016 roku Admiral Markets oraz Saxobank w związku z nowymi regulacjami opuścił lokalny rynek, po nieudanych bataliach o uzyskanie licencji. Dawny pracownik moskiewskiego biura Saxo twierdzi jednak, że liczba klientów z tej części świata wcale nie zmalała.

Bank Rosji chciałby, żeby na stronach zagranicznych podmiotów znajdowała się wyraźnie widoczna informacja o tym, że prowadzą swoje operacje spoza Rosji. Bez współpracy z innymi państwami będzie to jednak niemożliwe.

Długi weekend w USA i Kanadzie – kalendarz w przyszłym tygodniu

W trakcie poniedziałkowej sesji na rynku zabraknie bardzo ważnego gracza, a mianowicie USA. W związku z tym płynność w drugiej połowie dnia może być mocno ograniczona, wszystko z powodu obchodów Dnia Prezydentów (jednocześnie Kanada świętuje Dzień Rodziny).

Obchody Dnia Prezydentów przypadają zawsze na 3 poniedziałek lutego. Święto zostało ustanowione w 1879 roku decyzją Kongresu USA jako George Washington’s Birthday (urodziny Waszyngtona) dla upamiętnienia przypadających 22. lutego urodzin pierwszego amerykańskiego prezydenta. Dla Amerykanów jest to okazja między innymi do skorzystania z wyprzedaży sklepowych i długiego weekendu.

Źródło: pl.investing.com

W pozostałe cztery dni tygodnia nie będziemy mogli narzekać jednak na brak publikacji makroekonomicznych. Jak widać na powyższym kalendarzu najciekawiej zapowiada się środa i wyniki brytyjskiego PKB, europejskiej inflacji oraz  publikacja protokołów z posiedzenia FOMC.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here