Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem sesji środowej było niewątpliwie poranne posiedzenie Banku Rezerw Australii (RBA), który postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Antypody jednak również jutro będą znajdowały się w świetle rynkowych reflektorów ze względu na publikację raportu z nowozelandzkiego rynku pracy.


Dlaczego AUD tracił po decyzji RBA?

Chociaż w momencie publikowania porannego komentarza, AUD zyskiwał po decyzji australijskiego banku centralnego (stopę OCR utrzymano na poziomie 1,5% i zaprezentowano pozytywne komentarze odnośnie lokalnej gospodarki), to w kolejnych godzinach sesji waluta Kraju Kangurów zaczęła się jednak osuwać.

Analitycy twierdzą, że powodem takiego stanu rzeczy był komentarz sugerujący, że zbyt silny AUD spowolni aktywność gospodarczą Australii, odbijając się tym samym negatywnie na wzroście zatrudnienia i prognozach wzrostu inflacji. W przeciągu ostatnich czterech miesięcy AUD zyskiwał prawie 800 pipsów na korzyść słabnącego dolara amerykańskiego i jest silnie wykupiony.

AUD/USD H1 – moment decyzji RBA zaznaczono na zielono, następnie obserwowano spadki

Analizując sytuację jednak w szerszym kontekście (D1), można zauważyć, że aprecjacja zastopowała pod 0.8000-0.8060, a 0.7930 (poziomy oporów i wsparć). Dopóki wspomniana konsolidacja nie zostanie wybita ciężko określić dalsze kierunki Aussie.

AUD/USD D1 – konsolidacja „w grze” od dziesięciu sesji

Który z południków jest jednak bardziej prawdopodobny? Analitycy dużych instytucji pochylają się w kierunku kupowania jakichkolwiek spadków w kierunku poziomów wsparć, wybicie strefy oporu otworzy jednak drogę do wyraźniejszej aprecjacji.

Prognozy przed raportem z nowozelandzkiego rynku pracy

W momencie gdy posiedzenie RBA jest cały czas rozgrywane na parach z AUD, to inwestorzy szykują się już do publikacji raportu z rynku pracy w Nowej Zelandii za drugi kwartał 2017 (00:45 naszego czasu). Konsensus projekcji przemawia za osunięciem stopy bezrobocia do 4,8% oraz spowolnieniem dynamiki zmiany zatrudnienia netto.

Zdaniem ANZ bezrobocie osiągnie ponad 8-letnie dołki, pojawią się również znaki przyspieszenia inflacji zarobkowej (prognoza +0,9%, poprzednio +0,3%). Rynek może kapryśnie co prawda odebrać rezultaty dynamiki zatrudnienia, jednak w obliczu nasycającego się rynku pracy, wskaźniki te muszą naturalnie spowalniać (prognozowane +0,7% kw/kw wobec +1,2% z zeszłego kwartału).

NZD/USD podobnie jak AUD/USD konsoliduje w trakcie ostatnich sesji po dynamicznym rajdzie rozpoczętym na majowych dołkach. W trakcie zaplanowanej na noc publikacji w grę wchodziły będą dwa poziomy – opór 0.7526 i wsparcie 0.7456 (maksima z sierpnia 2016):

NZD/USD D1

Opinię ANZ potwierdzają analitycy Westpac, również spodziewając się silnego raportu. Obu tylko dobre nastroje przed publikacją nie doprowadziły do przedwczesnego uwzględniani wyniku w cenach NZD, co w momencie publikacji może skończyć się niemiłą niespodzianką.

AUD/NZD D1 w ciekawym miejscu – formujący się pin bar pod 50% zniesienia i 1.0700

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń – o tym się dzisiaj mówiło

ADP w kalendarzu środowym – przygotowanie do sesji 2 sierpnia

Oprócz raportu z nowozelandzkiego rynku pracy,  środowym kalendarzu pojawią się informacje o zmianie zatrudnienia według ADP, będące świetnym prognostykiem przed piątkowym odczytem NFP:

Źródło: pl.investing.com

Obojętnie nie można przejść także obok 16:30 i najnowszych danych z amerykańskiego rynku ropy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here