Naga MarketsPiątkowy raport payrolls to również “twardy orzech do zgryzienia” dla prezes Fed, Janet Yellen

Pomimo tego jak na publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy reagował rynek, odczyt NFP silnie rozminął się z rzeczywistością. O ile USD bardzo szybko przekuło straty w zyski, to wycena prawdopodobieństwa czerwcowej podwyżki stopy funduszy federalnych w wykonaniu FED wyraźnie zmalała w porównaniu do poziomów notowanych jeszcze wczoraj.


Przyszłe podwyżki i „dziwne” payrollsy

Dzisiejsza reakcja rynkowa na wyniki NFP, o których pisaliśmy tutaj, była naprawdę dość zaskakująca. Osunięcie głównego wskaźnika spowodowało początkowo silną deprecjację dolara amerykańskiego, ta zaczęła jednak gwałtownie zawracać. Czym tłumaczy to większość analityków? Przede wszystkim osunięciem się stopy bezrobocia do poziomu 4,5%, który ostatni raz obserwowaliśmy jeszcze przed kryzysem gospodarczym.

W tym momencie zyski wygenerowane po 14:30 utrzymuje jedynie złoto, nadal plasując się nad pułapem 1260.00. Na pozostałych parach walutowych, między innymi EUR/USD natomiast powrót do przewagi dolara.

EUR/USD M5 – wykres obrazuje co działo się w trakcie payrolls

GBP/USD, USD/CAD, USD/JPY – wszędzie sytuacja wygląda podobnie. Dynamiczne osunięcia, a zaraz po nich jeszcze dynamiczniejsza korekta. Ciekawostką jest wykres USD/PLN gdzie rozrysował się potężnie długi pin bar nad poziomem pivot 3.9720. W stosunku do majorsów złotówka obecnie wydaje się być jedną z najbardziej odpornych na aprecjację USD:

USD/PLN H1

Analizując raporty z rynku pracy w szerszej perspektywie należy jednak zauważyć, że drugi miesiąc z rzędu mieliśmy do czynienia z mocnymi rewizjami spadkowymi. W lutym wyniosły one 16 tysięcy, w styczniu natomiast 22 tysiące. Odbiło się to od razu na wycenie szans podwyżek stóp procentowych w czerwcu – prawdopodobieństwo osuwało się z 70% do 61%. W przypadku wyceny ruchu wrześniowego natomiast z 40% do 33%.

Analitycy co prawda uspokajają, że średnia historyczna nadal jest bardzo mocna, a stopa bezrobocia świadczy o praktycznie pełnym zatrudnieniu, jednak FED na pewno poważnie przeanalizuje dzisiejsze bardzo niskie wyniki NFP.

Brokerzy rozpoczęli publikację raportów za pierwszy kwartał  – o tym się dzisiaj mówiło

W trakcie piątkowej sesji pojawiły się pierwsze raporty zyskowności klientów polskich domów maklerskich w Q1 2017. Dodatkowo zbiorczy raport opublikowała IDM podając, że w ostatnich trzech miesiącach 40% inwestorów zyskiwało, co jest lepszym wynikiem niż w Q4 2016. Poniżej podsumowanie sesji w formie linków:

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to po 16:00 poznaliśmy odczyty PMI marcowego dla Kanady według Ivey. Wartość 61,10 zdecydowanie przekroczyła prognozę 56,30 oraz wynik lutowy 55,00. Na notowaniach USD/CAD nie wywołało to jednak silniejszej reakcji.

Śledzisz rynki finansowe? Sprawdź rozwiązania szyte na miarę lub załóż darmowy rachunek demo >>>

STO Markets rozszerza swoją ofertę na polskich klientów, oferując konkurencyjne warunki handlowe.

Najważniejsze wydarzenia w przyszłym tygodniu – rynki poczują świąteczną atmosferę?

W przyszłym tygodniu sesja piątkowa na wielu rynkach będzie mocno ograniczona w związku z obchodami Triduum Paschalnego. Z handlu wykluczone będą czołowe giełdy między innymi z USA, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemiec oraz Polski. Wcześniej czeka nas jednak kilka ciekawych publikacji makroekonomicznych:

Źródło: pl.investing.com

Niewątpliwie najważniejszą pozycją kalendarza w przyszłym tygodniu będzie decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w środę, 12 kwietnia, o godzinie 16:00 (w agendzie nie zaplanowano konferencji prasowej).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here