Naga Marketskomentarz_makroŚroda ponownie upływa pod hasłem „krótkiego kalendarza” makroekonomicznego. Niewielka liczba publikacja sprawia jednak, że wykresy zachowują się zdecydowanie bardziej technicznie. Kolejny dzień z rzędu – podobnie jak wczoraj – najsilniej traci japoński jen. Oddaje część zysków, które generował w stosunku do majorsów od początku 2016 roku.


W godzinach przedpołudniowych (10:30) dane makroekonomiczne publikowała Wielka Brytania. Poznaliśmy wtedy szereg odczytów dotyczących produkcji przemysłowej oraz wytwórczej. Wyniki okazały się ogólnie gorsze od oczekiwanych, a rezultaty za poprzedni miesiąc zostały również zrewidowane w dół. „Lepiej” wypadła jedynie produkcja przemysłowa rdr – w jej przypadku spodziewano się osunięcia o -0.4%, ostatecznie wyniosło ono natomiast -0.2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na funcie szterlingu nie wywołało to jednak silniejszych reakcji podażowych i parze ostatecznie udało się chociaż na chwilę zamknąć powyżej 1.4460 – poziom stanowi górne ograniczenie formacji klina. W tym momencie jednak wybicie jest ponownie negowane:

GBP/USD H1 - cena cały czas walczy z istotnym w ostatnich dniach poziomem wsparcia/oporu
GBP/USD H1 – cena cały czas walczy z istotnym w ostatnich dniach poziomem wsparcia/oporu

Zacznij handel razem z FxPro – sprawdź preferencyjne warunki transakcyjne brokera

Na kolejne istotniejsze dane musieliśmy poczekać do godziny 16:00 – znowu napłynęły z Wielkiej Brytanii. Tym razem NIESR dzielił się prognozami PKB wyspiarskiego, które zgodnie z oczekiwaniami wyniosło 0.3%. Właśnie to dało impuls do pokonana opisywanego powyżej oporu.

Z pozostałych danych uwagę warto zwrócić z pewnością na znaczny spadek zapasów amerykańskiej ropy. Ostatnio wyniósł on 2.784mln baryłek – analitycy liczyli na spadki 0.714mln, te wyniosły natomiast -3.41mln. Dołożyło to oczywiście do pozytywnego sentymentu, który obserwujemy już kolejną sesję na notowaniach czarnego złota.

Ropa wzrasta drugą sesję z rzędu
Ropa wzrasta drugą sesję z rzędu

Na koniec dnia o godzinie 19:00 aukcja dziesięcioletnich obligacji amerykańskich a o 20:00 miesięczne oświadczenie budżetowe. W czwartek brak istotniejszych publikacji porannych – dopiero o 13:00 posiedzenie Banku Anglii wraz z publikacją kwartalnego raportu inflacyjnego. Na funcie może więc sporo się dziać!

Sytuacja na wykresach:

Tak jak wspomniano na początku, japoński jen radzi sobie znowu najgorzej wśród wszystkich walut koszyka G8, najsilniej osuwając się w stosunku do dolara australijskiego, nowozelandzkiego oraz kanadyjskiego (tak zwanych walut commodity). Po drugiej stronie znajduje się natomiast wspomniany AUD, który w porównaniu do sesji wtorkowej porusza się po zielonych terytoriach.

NZD/USD

W ciekawym miejscu znalazł się NZD/USD, który po wybiciu z kanału wzrostowego i rozrysowaniu świecy pin bar, w trakcie środowej sesji pokonuje lokalny opór i zbliża się do testu linii trendu od dołu. Warto obserwować dalszy rozwój sytuacji i czekać na domknięcie świecy D1:

NZD/USD D1
NZD/USD D1

Osoby rozgrywające Price Action, na pewno dojrzały wzrostowego pin bara na wsparciu/oporze 1263.17 na notowaniach złota. Wzrosty są w szerokim ujęciu głównym trendem więc warto rozważyć wchodzenie w długie pozycje. Co najmniej do poziomu tegorocznych szczytów okolic 1296.00-1300.00:

Złoto D1
Złoto D1

Sytuacja na parkietach:

W przypadku amerykańskich parkietów trzydniowe wzrosty w trakcie sesji środowej są zagrożone. Indeks tracił 7,5 punkta na otwarciu w porównaniu do 25 punktów zysku podczas notowań wtorkowych. Może to być spowodowane między innymi formacją RGR z linią szyi w okolicach 2040. Warto zwrócić uwagę na silne spadki spółki Disney, które wywołują również osunięcia na Dow Jones.

Jeżeli chodzi o nasze rodzime podwórko również nie jest kolorowo. WIG20 zamykał się na -0.39% i przez większą część sesji nie potrafił wyjść na plus – oprócz kilku pojedynczych epizodów. W ostatniej godzinie sesji widzieliśmy próbę wyciągnięcia notowań w okolice sesyjnych szczytów, jednak tuż przed 17 miejsce miało dynamiczne osunięcie w okolice 181.02. W tym momencie WIG20 traci -28.29% w ujęciu rocznym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here