Naga Marketskomentarz_makro

Maj obfituje w szereg świąt narodowych i religijnych w różnych częściach świata. Nie inaczej jest w przypadku poniedziałku 16 maja, który rozpoczyna nowy tydzień. W sporej części Europy – w tym Austrii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Francji i Danii – obchodzony jest poniedziałek po zielonych świątkach co wiąże się z pauzą w działaniu giełd i banków. Przekłada się to od razu na kalendarz makro, który również świeci pustkami.


Pierwsze istotniejsze dane napłynęły do nas dopiero o 14:30 z USA. Najpierw był to indeks przemysłowy NY Empire State, który notował bardzo silne osunięcia z 9.56 do -9.02. Następnie o 16:00 poznaliśmy indeks rynku mieszkaniowego według NAHB. Tutaj rezultat dokładnie taki sam jak w zeszłym miesiącu, jednak prognozy wskazywały na delikatne wzrosty (59.00 vs 58.00).

Dane nie okazały się zbyt istotne dla EUR/USD, zapewniły jednak podejście pod poziom oporu 1.1341 od dołu, gdzie czekamy na re-test szerokiej strefy, co może przynieść okazje sprzedażowe w przeciągu kilku następnych sesji:

EUR/USD H1
EUR/USD H1

Z racji braku istotniejszych pozycji w kalendarzu rynki skupiały się między innymi na wypowiedziach polityków prezentujących banki centralne. Lacker z Rezerwy Federalnej twierdził, że szansa na podniesienie stóp procentowych w czerwcu jest „dosyć wysoka”. Oficjel FEDu nigdy nie jest w 100% pewny swojej decyzji przed posiedzeniem, jednak w tym wypadku wszystko wskazuje, że jego podejście nie ulegnie zmianie.

Przed rozpoczęciem sesji wtorkowej warto pamiętać, że w nocy poznamy protokoły z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii (03:30 naszego czasu), a niespełna półtorej godziny później oczekiwania inflacyjne innego banku z Antypodów – tym razem reprezentującego interesy Nowej Zelandii.

Sytuacja na wykresach

To, że poniedziałkowa sesja jest dniem wolnym dla wielu gospodarek, a kalendarz jest pusty, nie oznacza wcale, że na rynkach nic się nie dzieje. W godzinach popołudniowych silnie przesuwa się między innymi złoto w stosunku do dolara amerykańskiego.

Złoto H1
Złoto H1

Jako, że świeca H1 zamykała się poniżej zaznaczonej na pomarańczowo strefy (jej dolne ograniczenie dodatkowo wspiera 38.2% Fibonacciego), czekamy na jej re-tet od dołu, a następnie dalsze spadki.

Sytuacja wygląda również niezwykle ciekawie na ropie. Po piątkowym teście 50% zniesienia trendu spadkowego maj 2015 – styczeń 2016 w postaci świecy pin bar, poniedziałkowy handel przynosi pokonanie tegorocznych szczytów 47.00 i cena dochodzi maksymalnie na wysokość 47.81. Kolejnym istotnym oporem wydaje się okolica 50.00, gdzie schodzą się szczyty z października 2015 oraz 61.8% zniesienia Fibonacciego.

Ropa D1
Ropa D1

Sytuacja na parkietach

We wczesnych godzinach handlowych SP500 notował wzrostowy po trzech dniach spadków. Wywołała to między innymi informacja, że Warren Buffett inwestował w akcje spółki Apple. W tym momencie dla byków najistotniejsze będzie utrzymanie się nad kwietniowymi dołkami zakresu 2033-2039. Gdyby te nie wytrzymały, wtedy formacja RGR może sugerować chęć zejścia do 1975.00. Wraz z rozwojem sesji SP500 cały czas w górę i o godzinie 17:00 zyskiwał już +0.70%.

WIG20 dzisiaj również niezwykle wzrostowo kończąc dzień 2.12% wyżej niż ostatnią sesję. Wzrosty pojawiły się już na otwarciu i w kolejnych godzinach inwestorzy cały czas do nich dokładali. Dopiero pod koniec widzieliśmy osunięcie z sesyjnych maksimów 1861.37 do 1853.78. Po zeszłym tygodniu, który upłynął pod hasłem spadków, była to bardzo pozytywna sesja.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here