Naga Marketskomentarz_makroOczekując na wciąż nie opublikowaną decyzję agencji ratingowej Moody’s inwestorzy z Polski uważnie śledzili dane z strefy euro. Te okazały się być nieco słabsze, począwszy od Niemiec aż do całej strefy ogółem. Po południu poznaliśmy również dane z Ameryki, które z kolei okazały się być nieco lepsze od prognoz. Efektem tego euro traci, zyskuje natomiast amerykański dolar.


W porannym komentarzu rynkowym wspominaliśmy o słabszych szacunkach wzrostu gospodarczego Niemiec w pierwszym kwartale 2016 roku. PKB najważniejszej gospodarki Europy miałoby wzrosnąć o jedyne 1,3% w skali roku co jest o tempem wolniejszym niż zakładane wcześniej 1,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eurostat opublikował wstępne wyniki zmiany PKB również dla całej strefy euro. Dane jednak rozczarowały inwestorów, którzy licząc na 1,6% r/r dostali jedynie 1,5% zmianę PKB w pierwszym kwartale. Po publikacji tego raportu EUR/USD nie zareagowało już mocniej wcześniej dyskontując negatywną niespodziankę niemieckiego PKB:

EURUSDH1Za widoczne na wykresie spadki odpowiadały przede wszystkim lepsze odczyty amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Zmiana bazowego wskaźnika w kwietniu wyniosła 0,8% miesiąc do miesiąca, co okazało się o 0,3 pp wyżej od konsensusu rynkowego. Również szeroki wskaźnik sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczył – w kwietniu wyniósł aż 1,3% m/m.

Dolar po publikacjach z godziny 14:30 gwałtownie aprecjonował również w stosunku do CAD:

Para po wczorajszym teście zniesienia 38,2 nadal kieruje się ku północy.
Para po wczorajszym teście zniesienia 38,2 nadal kieruje się ku północy.

O godzinie 16:00 do publicznej informacji podano również najnowsze szacunki Uniwersytetu Michigan. Zdaniem tamtejszych ekspertów sentyment konsumentów w Stanach wzrósł w maju o ponad 5 punktów, co przekłada się na wynik 95,8.

Sytuacja na wykresach

GBP/USD

GBP/USD przebija ważną strefę wsparcia w okolicy 1,4380. Wzmocniona zniesieniem 50% ruchu wzrostowego mierzonego od dołka 6 kwietnia do szczytu z 3 maja strefa obecnie stanowi opór. Potencjalny zasięg spadków wyznacza zbieg dwóch mierzeń Fibonacciego - zniesienia 61,8 wspomnianego ruchu oraz ekspansji 61,8 majowej korekty.
GBP/USD przebija ważną strefę wsparcia w okolicy 1,4380. Wzmocniona zniesieniem 50% ruchu wzrostowego mierzonego od dołka 6 kwietnia do szczytu z 3 maja strefa obecnie stanowi opór. Potencjalny zasięg spadków wyznacza zbieg dwóch mierzeń Fibonacciego – zniesienia 61,8 wspomnianego ruchu oraz ekspansji 61,8 majowej korekty.

Sytuacja na parkietach

Główne europejskie parkiety na zielono. Jedynie WIG20 na minusie w oczekiwaniu na wyniki oceny ratingowej agencji Moody’s:

  • CAC40 +0,42%
  • IBEX +0,52%
  • DAX +0,81%
  • EuroStoxx +0,60%
  • FTSE100 +0,35%
  • FTSEMIB +0,41%
  • WIG20 -0,04%Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here