Naga MarketsByki, których szarżę mogliśmy obserwować w pierwszych dniach tego tygodnia, zdają się dopiero nabierać rozpędu. Dziś praktycznie wszystkie światowe parkiety notowały solidne wzrosty, które nie ominęły także giełdy w Warszawie. Warto jednak zwrócić uwagę na wieczorną publikację zapisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, gdyż zawarte w nim stwierdzenia mogą być kluczowe dla rynków akcji.


Ostatnia decyzja Rezerwy Federalnej przyniosła lekkie osłabienie dolara, a także wzrosty na giełdach. Z jednej strony mieliśmy utrzymanie polityki monetarnej w niezmienionej formie, zaś z drugiej pojawiły się jednak obawy dotyczące inflacji. Było to posiedzenie normalne bez prognoz oraz konferencji Yellen, wobec czego sama publikacja minutes nabiera nowego znaczenia. Wyjaśnione powinny zostać wspomniane rozterki w kwestii słabnącego tempa wzrostu cen w Stanach, co dla rynku będzie kluczową informacją. To inflacja ma zadecydować o ewentualnej trzeciej podwyżce stóp w tym roku, dlatego też gołębi wydźwięk dokumentu może jeszcze obniżyć (i tak już niewielkie) szanse na ruch przed końcem roku. Warto także przyjrzeć się komentarzom dotyczącym bilansu banku centralnego, choć w tym przypadku wpływ na rynek powinien być znacznie mniejszy. Jeśli FED rzeczywiście wstrzyma się z podwyżkami, giełdy powinny zyskać.

Jeśli chodzi o giełdy w Europie, to dziś największe wrażenie ponownie robił niemiecki DAX. Tego typu zachowanie nie może jednak nikogo dziwić, gdyż jest to indeks w największym stopniu zależny od zmiany kursu euro. Wspólna waluta tanieje, zyskuje dolar, co oczywiście sprzyja europejskim eksporterom. Jeśli FED nie zdecyduje się na uderzenie w bardziej gołębi ton, a dolar po dzisiejszej publikacji zyska, to właśnie DAX może być ciekawą alternatywą dla amerykańskich indeksów. Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek, to środowa sesja przyniosła solidne wzrosty, którym oparł się jednak sektor bankowy. Wśród zyskujących przewodził za to sektor energetyczny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here