Naga MarketsAngela-Merkel-reacts-befo-009Ostatnio w całej Europie rozgorzała dyskusja na temat polityki imigracyjnej Unii. Co zrobić ze wszystkimi imigrantami próbującymi przekroczyć granice Schengen? Przyjąć czy deportować? Według wielu krajów członkowskich jest to głównie problem Francji i Niemiec, nie można zrzucać odpowiedzialności na słabsze gospodarki. Również Niemcy widzą w obecnej sytuacji po części winę rządu. Stąd niższe poparcie dla Merkel.


Według najnowszego sondażu dobrze pracę kanclerz Niemiec ocenia 63% rodaków, aż o 4 pp. mniej niż w zeszłym miesiącu. Tak słabego wyniku Merkel nie miała od grudnia 2012 roku. Większą od niej popularnością wśród niemieckich obywateli cieszą się między innymi szef MSZ Frank-Walter Steinmeier (72% poparcia) oraz Wolfgang Schaeuble, którego wypowiedzi często można śledzić na naszym portalu, pełni on rolę ministra finansów i ma 69% poparcia.

Według ankiety Reutersa spadek zaufania do Merkel jest spowodowany jej polityką migracyjną. Zdaniem niemieckich obywateli (i samej kanclerz) jest to większe wyzwanie dla Europy niż trwający przez ostatnie pół roku grecki kryzys. Wielu Niemców nie zgadza się z liberalnym podejściem do dawania zasiłków nielegalnym imigrantom, którzy coraz częściej obierają sobie naszych zachodnich sąsiadów jako cel ucieczki. Tylko w zeszłym miesiącu w Niemczech znalazło się ponad sto tysięcy nowych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Niemcy nie są jednomyślni co do polityki migracyjnej. Zdaniem Reutersa 37% ankietowanych jest za podwojeniem liczby imigrantów, a 33% stanowczo sprzeciwia się obecnej polityce. Dla Merkel niekorzystnie działa również fakt ostatnich zawirowań na europejskich parkietach. Zdaniem części społeczeństwa Niemcy powinny być zabezpieczone przed wpływem spowolnienia gospodarki w Chinach.

dax
DAX w ostatnim miesiącu traci prawie 2%

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here