Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) powyżej 1,31. Czarne chmury nad Wielką BrytaniąW przyszłym tygodniu Bank Anglii (BoE) rzuci więcej światła na to, jak szybko spodziewa się odbicia gospodarki po stratach finansowych spowodowanych przez COVID-19. Jednak w ocenie ekspertów jest mało prawdopodobne, aby bank centralny zwiększył dotychczasowe bodźce wielkości 100 miliardów funtów, które ogłosił w czerwcu. Kurs funta wzrasta drugi tydzień z rzędu względem dolara przebijając pod koniec tygodnia poziom 1,31.

  • Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o prawie jedną czwartą między lutym, a majem. Ożywienie w kształcie litery „V” może się nie urzeczywistnić
  • Min. finansów Rishi Sunak ogłosił w tym miesiącu tymczasowe obniżki podatków, gdy min. zdrowia Matt Hancock ostrzegł przed ryzykiem drugiej fali infekcji
  • Rząd UK utrzymuje przy życiu niemal 10 mln miejsc pracy. Bezrobocie może gwałtownie wzrośnąć już w listopadzie

Wielka Brytania: Powrót gospodarki do normy może trwać nawet kilka lat

Brexit i kurs funtaGospodarka Wielkiej Brytanii, szósta pod względem wielkości na świecie, skurczyła się o prawie jedną czwartą między lutym, a majem. Niektórzy ekonomiści uważają, że mogą minąć lata, zanim powróci do poprzednich rozmiarów.

W maju brytyjski bank centralny podał, że według jego najlepszego scenariusza gospodarka powróci do poprzedniego stanu w drugiej połowie 2021 r., ale od tamtego czasu kilku decydentów ostrzegało, że to ożywienie w kształcie litery „V” może się nie urzeczywistnić.

Bank Anglii podał, że zapowiedziane w czerwcu bodźce sfinansują zakupy obligacji do końca roku – choć w wolniejszym tempie niż poprzednio – co zdaniem ekonomisty Investec Philipa Shawa sprawia, że kolejną kluczową decyzję bank podejmie raczej w listopadzie niż sierpniu.

Na razie jesteśmy na etapie: „OK, ustawmy kurs polityki na stabilnym poziomie, utrzymajmy stopy procentowe na stałym poziomie i po prostu zobaczmy, co się będzie działo w gospodarce” – powiedział.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutersa w zeszłym tygodniu prognozowali, że BoE utrzyma stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1% w tym i przyszłym roku oraz, że decydenci ogłoszą kolejny zakup aktywów o wartości 70 miliardów funtów w listopadzie lub grudniu.

Początkowe oznaki ożywienia były dość obiecujące, ponieważ sprzedaż detaliczna w czerwcu prawie wróciła do poziomu sprzed pandemii, a dane z indeksu menedżerów ds. zakupów wskazują na najszybszy wzrost w lipcu od 2015 r.

Jednak decydenci BoE, tacy jak Jonathan Haskel i Silvana Tenreyro, ostrzegają, że gospodarka „utknie” lub zobaczy „niepełne ożywienie w kształcie „V”, gdy początkowy wzrost wynikający ze stłumionego popytu konsumentów osłabnie, a gospodarstwa domowe będą obawiać się zagrożeń związanych z COVID-19.

Podczas gdy minister finansów Rishi Sunak ogłosił w tym miesiącu tymczasowe obniżki podatków, aby zachęcić ludzi do spożywania posiłków w restauracjach, pobytu w hotelach i kupowania nowych domów, minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł przed ryzykiem drugiej fali infekcji.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie w listopadzie po zakończeniu rządowego programu, który utrzymuje przy życiu 9,5 mln miejsc pracy. Najnowsza prognoza BoE dotycząca bezrobocia będzie uważnie obserwowana przez inwestorów po tym, jak w maju odnotowano skok do prawie 10%, przekraczając szczyt z kryzysu finansowego w latach 2008-2009.

Gubernator Andrew Bailey z pewnością zostanie również zapytany o ostatnie przemyślenia BoE dotyczące obniżenia stóp procentowych poniżej zera. Do tej pory Bank Anglii twierdził, że to opcja do rozważenia, ale jest od niej daleki ze względu na komplikacje jakie za sobą niesie.

Kurs funta wzrasta dziesiątą sesję z rzędu względem dolara

Notowania pary walutowej GBP/USD kontynuują pilną aprecjację, która rozpoczęła się pod koniec czerwca. Tym samym kurs wzrósł w lipcu z okolic 1,2450 do 1,3150 w dniu dzisiejszym niwelując niemal całkowicie silną przecenę jaka miała miejsce w połowie marca. Kurs zbliżył się do ważnego poziomu oporu 1,32, a jego przebicie utorowałoby drogę do zeszłorocznego maksimum 1,3520. Z drugiej strony dopiero ponowny spadek poniżej psychologicznego wsparcia 1,30 wyhamowałoby presję kupujących i mogło doprowadzić do głębszej korekty.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here