Naga MarketsLitecoin LTC Bitcoin BTC dolar USD złoto XAUBitcoin, najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła pod koniec 2017 roku szczyt w okolicach poziomu 20 tysięcy dolarów. Jednak 2018 roku nie był już tak dobry dla notowań BTCUSD, które osunęły się do 3 tysięcy dolarów, a za nimi pozostałe kryptowaluty. Według ekspertów może być jeszcze gorszej.

Korea Times rozmawiał z trzema ekspertami odnośnie przyszłości kryptowalut. Wśród nich znaleźli się Atulya Sarin, profesor z Uniwersytetu w Santa Clara (USA), profesor finansów i ekonomii w Wyższej Szkole Biznesu na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii oraz Andrew Sheng, wybitny pracownik Instytutu Global Asia na Uniwersytecie w Hongkongu i były przewodniczący giełdowego regulatora Securities and Futures Commission (SFC).

Te artykuły również Cię zainteresują
Bitcoin przypomina tulipany

Atulya Sarin zauważa, iż Bitcoin nie jest już wcale nową technologią. Chociaż kryptowaluta ta istnieje od dekady, wciąż nie ma dla niej pożytecznego zastosowania. 

Bitcoina przede wszystkim się wymienia, według Sarina wzrost notowań tej kryptowaluty przypomina w tym tulipanomanię, która skończyła się w wiadomy sposób. Pozostaje zatem tylko kwestia, kiedy Bitcoin stanie się bezwartościowy.

Utrata wiary w cyfrowe aktywa

Kevin Dowd również jest zdania, że Bitcoin (BTC) znalazł się w bańce i zmierza obecnie do zera. Podobnie jak wiele innych kryptowalut.

Bitcoin miał być alternatywnym pieniądzem pozwalającym uniknąć rządowych regulacji i zaoferować wolność w branży finansowej. Jednakże z uwagi na zalew rynku kryptowalut przez oszustów, pojawiły się interwencje organów nadzorczy, a inwestorzy zaczęli tracić wiarę w cyfrowe aktywa.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Czas na wycenę na stabilnym poziomie

Andrew Sheng jest sceptycznie nastawiony, co do perspektyw dla kryptowaluty. Jak twierdzi:
“Kryptowaluty działają w oparciu o przekonanie, że waluta może zostać stworzona za pomocą technologii, takiej jak blockchain, który jest nie do złamania, a zatem podaż waluty jest ograniczona, ma wartość, a jej wartość jest określona przez przekonanie, że używanie waluty uniknie wiedzy strony trzeciej odnośnie podatków, kontroli dewizowych i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy”

“W praktyce, nawet jeśli jest to trudne, nie ma systemu nie dającego się złamać. Po drugie, kto ma osądzić, że to co obiecane (tj. niemożliwość odszyfrowania przez stronę trzecią) jest prawdą. Innymi słowy, kto (oprócz dostawcy) weryfikuje, że ob iecane oprogramowanie naprawdę jest blockchainem” – dodał Sheng.

Zobacz również: Dlaczego musisz nauczyć się tracić, by zacząć zarabiać?

Sheng zwraca uwagę na problem wielu kryptowalut, które tworzone są tylko po ty, by oszukać łatwowiernych inwestorów. Uważa on, że to  prowadzi do ich regulacji, a przetrwają tylko te, które faktycznie wnoszą jakąś wartość. Po zachłyśnięciu się technologią, cena użytecznych kryptowalut w końcu powróci do stabilnego poziomu.

Jaki poziom można uznać za stabilny – trudno powiedzieć. Andrew Sheng nie zaleca natomiast inwestowania w kryptotwaluty swoich oszczędności. Szczególnie tyczy się to kryptowalut, których wartość uzależniona jest wyłącznie od znalezienia kolejnego nabywcy. Tych bowiem na rynku niedźwiedzia może być coraz mniej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here