Naga MarketsLogo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że poniedziałek zwykle jest jednym z najspokojniejszych dni w ciągu całego tygodnia handlowego, to dzisiejsza sesja obfitowała w kilka istotnych raportów makroekonomicznych. Pierwszy dzień roboczy miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się bowiem z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. Jednymi z najistotniejszych publikacji są oczywiście bez wątpienia te pochodzące z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Jak informowałem już wcześniej, z dzisiejszych danych wynika, że sektor produkcyjny UE przeżywa najgorszy okres od 2013 roku. Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit zwraca uwagę, że w maju produkcja w strefie euro pozostawała w trendzie spadkowym, co sugeruje, że w drugim kwartale sektor ten zadziała jak opór dla całej gospodarki (…) Firmy zaciskają pasa, zmniejszając wydatki i redukując zatrudnienie. Zakupy, zapasy i zatrudnienie zmniejszają się, ponieważ producenci obawiają się, że będą narażeni na dalszy spadek popytu.

Nie lepiej wypadły także dane z Wielkiej Brytanii. Wynika z nich bowiem, że brytyjski przemysł spowalnia po raz pierwszy od czasu pamiętnego referendum dot. Brexitu. Rob Dobson, dyrektor IHS Markit zauważa, że napływ nowych zamówień spadł zarówno z rynków krajowych, jak i zagranicznych (…) Przy takim popycie, tendencjach w zakresie zakupów i zapasów, które prawdopodobnie utrzymają się w dającej się przewidzieć przyszłości, obecne spowolnienie produkcji może jeszcze bardziej się nasilić i będzie miało negatywne konsekwencje dla wzrostu całej gospodarki w nadchodzących miesiącach.

W raporcie ze Stanów Zjednoczonych przeczytać możemy natomiast, że w maju amerykańscy producenci przetrwali najtrudniejszy miesiąc od prawie dziesięciu lat, a indeks PMI spadł do najniższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego. Nowe zamówienia spadają w tempie, którego nie było widać od 2009 r., co powoduje, że coraz więcej firm ogranicza produkcję i zatrudnienie. 

Dolar amerykański jednym z największych przegranych poniedziałkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 17:40 zauważymy, że dolar amerykański (USD) osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego niewielką aprecjację dostrzec można było jedynie wobec funta szterlinga (GBP) i jena japońskiego (JPY).

Poniedziałkowa zmienność USD wobec walut grupy G8
Dane z godz. 17:40 | Źródło: finviz.com

USDCHF testuje linie tendencji wzrostowej

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCHF zauważymy, że wskutek dzisiejszej deprecjacji dolara amerykańskiego wobec franka szwajcarskiego rynek osunął się w okolice linii tendencji wzrostowej, gdzie po raz czwarty już pojawiła się reakcja popytowa. Jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów. Jego pokonanie mogłoby natomiast otworzyć drogę do dalszych spadków, dla których realnym zasięgiem wydają się okolice poziomu 0.9910.

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

O tym się dziś mówiło:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – słabe nastroje na początku miesiąca
Następny artykułDolar taniej niż po 3,82 zł. Sprawdź ile mogą kosztować: euro, funt i frank we wtorek
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here