Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że dzisiejsza sesja na rynku walutowym nie należała do najciekawszych, to jednak biorąc pod uwagę, iż mowa o poniedziałku, przyznać trzeba, że nie było aż tak nudno jak zazwyczaj. Już samo otwarcie rynków przyniosło ze sobą bowiem dość sporą lukę spadkową na notowaniach par walutowych i instrumentów skorelowanych z funtam szterlingiem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Deprecjacja GBP spowodowana była przede wszystkim zatrzymaniem w miejscu negocjacji dotyczących Brexitu tuż przed zbliżającym się szczytem unijnym. Kolejne nieścisłości pomiędzy Barnierem reprezentującym UE oraz Raabem odpowiadającym za interesy UK odbiły się niekorzystnie na notowaniach szterlinga. Należy również jasno powiedzieć, że zespół Theresy May zdaje się chcieć przeforsować ogólnokrajowe porozumienie celne w Wielkiej Brytanii. To właśnie przez te naciski unijni przedstawiciele twierdzą, iż w weekend nie osiągnięto żadnego porozumienia. Teraz jest to coś, z czym UE również ma problem, ponieważ uważa, że nie powinno być żadnego brytyjskiego backstopu, dopóki UK oficjalnie nie opuści szeregu państw członkowskich UE.

Jeżeli negocjacje nadal będą się przeciągać i nie pokażą znaczącego postępu w stosunku do tego, co widać teraz to oczekuje się, że funt będzie nadal słabszy w handlu do końca miesiąca. Nie ma jeszcze wielkiego przełomu w rozmowach, ale retoryka Brukseli w tym tygodniu będzie najważniejszym czynnikiem dla październikowego tradingu GBP.

To trochę sugestywne, że możemy nie osiągnąć dużego postępu w rozmowach, które będą miały miejsce podczas środowego szczytu UE w Brukseli. Dyskusje, które mają się odbyć w tym miesiącu, mają na celu stworzenie platformy do podpisania umowy w listopadzie, ale obecnie irlandzka granica stanowi kluczowy punkt, w którym obie strony nie są w stanie znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia. – skomentował rzecznik niemieckiego rządu.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że pomimo niemal 70 pipsowej luki otwarcia, niemal od początku tygodnia kurs poruszał się na północ. To właśnie w skutek tych wzrostów nie tylko doszło do domknięcia luki, lecz również re-testu pokonanej w piątek (pomarańczowej) strefy wsparcia (teraz oporu), gdzie pojawiła się reakcja podażowa. W chwili obecnej kurs znajduje się w okolicy lokalnego wsparcia, którego trwałe pokonanie bądź odrzucenie mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

Zobacz także: Najciekawsze setupy dnia – 13.10.2018

Poniedziałkowy przegląd rynków - GBPUSD
GBPUSD H1

W wojnie handlowej nie ma zwycięzcy

Kolejnym, równie głośnym tematem co Brexit jest w ostatnim czasie również wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA. Zdaniem zastępcy dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Tao Zhanga, jeśli globalne łańcuchy dostaw zostaną zmuszone do dostosowania się w wyniku ciągłych napięć handlowych między USA i Chinami, w przyszłym roku może to kosztować gospodarkę światową około 1% PKB.

Warto także przypomnieć, że MFW obniżył niedawno prognozy globalnego wzrostu gospodarczego z 3,9% na 3,7% na 2018 i 2019 rok. Jako powód podano właśnie spowolnienie związane z napięciem handlowym oraz zawirowania w gospodarkach rozwijających się. Fundusz obniżył również prognozy dotyczące wielkości światowego handlu: oczekuje się, że łączny przepływ towarów i usług wzrośnie w tym roku o 4,2%, a w przyszłym roku o 4 procent – odpowiednio o 0,6 i 0,5 punktu procentowego w stosunku do wcześniejszych szacunków.

Według Zhang, w wojnie handlowej nie ma beneficjentów. Nawet jeśli wydaje się, że dany kraj znalazłby się na szczycie, potencjalnie odbyłoby się to kosztem mocy produkcyjnych i zmniejszenia popytu końcowego. Stany Zjednoczone i Chiny są obecnie uwikłane w handel, w którym Waszyngton i Pekin stosują cła na niektóre z importowanych przez siebie towarów.

“Nie ma zwycięzcy w tej grze, więc wzywamy oba kraje lub któregokolwiek z partnerów handlowych, gdy tylko znajdą się w sporach handlowych, pozwól im rozmawiać ze sobą i zmniejszać to napięcie” – powiedział Zhang.

O tym się dziś mówiło


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDAX: Analiza wolumenowa i nie tylko
Następny artykułKomentarz giełdowy – krajobraz po burzy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here