Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że poniedziałek jest zazwyczaj jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego, to dzisiejsza sesja pod względem ilości istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała dość interesująco.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wszystko to spowodowane było oczywiście faktem, że dzisiejsza sesja jest trzecim marcowym dniem roboczym a co za tym idzie, poznaliśmy szereg danych dot. PMI usługowego.

Coraz lepiej w Wielkiej Brytanii

Jak już przed południem informował Adam Rak, Brytyjski sektor usługowy doświadczył w lutym pewnego odbicia w aktywności ekonomicznej windując wskaźnik Markit PMI do poziomu 54,4. Okazuje się, że w minionym miesiącu dynamika wzrostu liczby nowych stanowisk w sektorze była najwyższa od maja 2017 roku. Co więcej, w lutym usługodawcy zatrudnili najwięcej nowych pracowników od pięciu miesięcy – czytamy w raporcie.

Sektor usług wyprzedził produkcję jako najszybciej rozwijająca się część brytyjskiej gospodarki po raz drugi od czasu referendum w sprawie Brexitu. Było to możliwe dzięki kombinacji wzrostu działalności usługowej i jednoczesnego spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej (…) W realiach spowolnienia w sektorze budowlanym i pewnej stagnacji obserwowanej w styczniu, brytyjska gospodarka przyspiesza w lutym (…) Ankiety PMI pokazują wzrost o niemal 0,4% w pierwszym kwartale roku – komentuje najnowsze dane Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

W strefie nieco gorzej

Tymczasem dane z strefy euro nie napawają aż takim optymizmem jak te z Wielkiej Brytanii. Opublikowane na pół godziny przed brytyjskim raportem PMI wskazuje na spadek dynamiki wzrostu w strefie euro.

Ostatecznie, zbiorcze wyniki PMI w strefie wyniosły w lutym 57,1 – nieco gorzej niż styczniowy wynik na poziomie 58,8, który zresztą jest najwyższą wartością wskaźnika od niemal dwunastu lat.

Wygląda na to, że gospodarka strefy euro trafiła na ograniczenie prędkości po świetnym początku nowego roku. Jest jeszcze zbyt wcześnie by oceniać spadek wartości wskaźnika PMI w lutym, lecz drobna korekta w odczytach z poziomu styczniowego maksimum była jednym ze scenariuszy z którym musieliśmy się liczyć. (…) Jak dotąd PMI wskazuje, że strefa euro pozostaje na ścieżce rozwoju gospodarczego – przekonuje Williamson.

ISM PMI pozytywnie zaskakuje

O godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.

Z raportu ISM wynika, iż gospodarka rozwija się szybciej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się osunięcia wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 59,9 aż do 58,9, to ostateczna publikacja na poziomie 59,5 okazuje się być miłą niespodzianką. Co prawda jest to spadek dynamiki względem poprzedniego miesiąca to jednak zdecydowanie mniejszy niż sądzono.

USDCAD

Biorąc pod uwagę zmienność w trakcie poniedziałkowej sesji, bez wątpienia najbardziej interesującym rynkiem była dziś para walutowa USDCAD. Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że na skutek dzisiejszych wzrostów kurs pokonał bardzo ważny, techniczny poziom oporu (teraz wsparcia) i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet re-testu okolic 1.3210.

Skorzystaj z rewelacyjnych warunków handlowych dostępnych na koncie STO Pro i zdobądź szansę na wygranie iPhone’a X

USDCAD Daily

Spoglądając na interwał 30-minutowy zauważymy jednak, że kurs oscyluje obecnie w okolicy górnego ograniczenia kanału wzrostowego i jeżeli tylko opór ten zostałby odrzucony, spodziewać moglibyśmy się powstania korekty spadkowej, dla której potencjalnym zasięgiem okazuje się pokonany dziś opór (teraz wsparcie). Re-test i odrzucenie tej strefy mogłoby być ciekawą okazją na dołączenie do panującego trendu.

 

USDCAD M30

Bitcoin

Coraz ciekawiej wygląda również obecna sytuacja techniczna na notowaniach cyfrowego złota. Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że kurs oscyluje obecnie w okolicy lokalnego oporu, którego pokonanie bądź odrzucenie mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNZDJPY – znowu na kluczowym wsparciu przy 76.05
Następny artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 5 – 9 marca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here