Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Poniedziałkowa sesja pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych przebiegała stosunkowo spokojnie. Jeszcze przed południem Markit Economics opublikował wstępne dane dotyczącem wskaźnika PMI m. in. dla Niemiec oraz całej strefy euro. O ile wskazują one na widoczny wzrost w sektorze usługowym, to jeśli chodzi o przemysł można zauważyć delikatną stagnację.

Dane z Niemiec zaprezentowane zostały o godz. 9:30. Jak się okazało przemysłowy PMI za kwiecień (dane wstępne) wyniósł 58,1 przy poprzedniej wartości na poziomie 58,2 i prognozie 57,6, co plasuje go na 9-miesięcznych minimach. Lepiej było w usługach, gdzie PMI na poziomie 54,1 znalazł się na 2-miesięcznym szczycie, wobec marcowego odczytu na 53,9.

Dane ze strefy euro opublikowano o godz. 10-tej. Podobnie jak w przypadku odczytu z Niemiec, usługowy PMI uplasował się na 2-miesięcznych maksimach (poziom 55 punktów wobec 54,9 w marcu. Z kolei przemysłowy wskaźnik na poziomie 55,8 zaliczył 17-miesięczny dołek. W marcu natomiast odczyt wskazywał na 55,9.

Polska: wyniki sprzedaży detalicznej zdecydowanie powyżej prognoz

Równocześnie Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Jak przeczytać możemy w raporcie, w marcu 2018 r. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r było o 1,1 p. proc. wyższe niż w poprzednich miesiącach br.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu br. była wyższa niż przed rokiem o 8,8% (wobec wzrostu o 7,9% w marcu ub. roku) a w porównaniu z lutym br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej aż o 17,9%.

W okresie styczeń-marzec br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 8,1% (wobec wzrostu o 7,1% w 2017 r.).

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu br. była o 0,5% wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Źródło: GUS

“Pomimo wprowadzenia częściowego zakazu handlu w niedziele, w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 9,2 proc. Ostatnio tak silną zwyżkę zanotowano w styczniu ubiegłego roku, ale był to jedynie jednorazowy skok. Systematycznie z wyższą dynamiką sprzedaży mieliśmy do czynienia w okresie poprzedniego boomu gospodarczego z lat 2005-2008. Marcowe wyniki okazały się też dużo lepsze od prognoz, ekonomiści spodziewali się bowiem wzrostu o 8,1 proc. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych, czyli skorygowanych o wpływ inflacji, była wyższa o 8,8 proc., co również oznacza znaczące przyspieszenie, w porównaniu do lutowej zwyżki o 7,7 proc.” – czytamy w koemntarzu Romana Przasnyskiego, Głównego Analityka Gerda Broker

USA: Rośnie wskaźnik PMI i sprzedaż nowych domów

O godzinie 15:45 i 16;00 poznaliśmy również najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki. Mowa tu oczywiście o wynikach PMI i sprzedaży istniejących nieruchomości. Z raportu Markit Economics wynika, iż pomimo dobrych danych dot. PMI dla przemysłu i usług, zbiorczy wskaźnik nie sprostał oczekiwaniom analityków i wzrósł zaledwie do poziomu 54,8.

Źródło: pl.investing.com

Zdecydowanie lepiej prezentowały się natomiast najnowsze dane dot. sprzedaży istniejących nieruchomości. Jak wynika z raportu National Association of Realtors (NAR), w marcu sprzedano aż 5,60 mln nieruchomości na rynku wtórnym co oznacza wzrost o 1,1%. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie zaledwie 0,2%.

Fakt ten przyczynił się do tego, że dolar amerykański umacniał się dziś w stosunku do wszystkich głównych walut. Jego największą aprecjację obserwowaliśmy w stosunku do jena japońskiego.

Źródło: finviz.com

AUDUSD

Na skutek dzisiejszych spadków kurs pary walutowej AUDUSD pokonał linię trendu wzrostowego. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.7500.

AUDUSD Daily

EURUSD

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja techniczna na notowaniach pary walutowej EURUSD, gdzie kurs już w piątek pokonał linię trendu wzrostowego. Jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania dolnego ograniczenia obecnej konsolidacji bądź nawet poziomu 1.2080.

EURUSD Daily

GBPUSD

Podobne nastawienie rynku wskazuje także obecna sytuacja na notowaniach pary GBPUSD, gdzie na skutek trwających od tygodnia spadków kurs pokonał dziś lokalny poziom wsparcia. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie i tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 1.3755 i linii trendu wzrostowego.

GBPUSD Daily

NZDUSD

Pro-dolarowo wygląda również obecna sytuacja na notowania pary NZDUSD, gdzie na skutek dzisiejszych spadków kurs wybił dołem z trwającej od 10 stycznia br. konsolidacji. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie i tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.6960.

NZDUSD Daily

USDJPY

Na skutek dzisiejszych wzrostów, kurs pary walutowej USDJPY ponownie znalazł się powyżej pomarańczowej strefy oporu (teraz wsparcia). Jeżeli w najbliższym czasie dolar amerykański w dalszym ciagu będzie się umacniał, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 110.30.

USDJPY Daily

GOLD

Jeżeli aprecjacja USD będzie postępować, spodziewać moglibyśmy się także, że i kurs złota po raz kolejny przetestuje dolne ograniczenie trwającej od początku roku konsolidacji.

GOLD Daily

Równocześnie zachęcam do udziału w webinarze, w trakcie którego poznasz skuteczne formacje cenowe i świecowe a także dowiesz się jakie są ich najskuteczniejsze sygnały na poszczególnych rynkach.

Biorę udział w webinarze

O tym się dziś mówiło:


STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – stonowana reakcja giełd na ogłoszenie Kima
Następny artykułJak zarabiać więcej na tradingu? Optymalizacja podatkowa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here