Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Poniedziałkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych dośc spokojnie. Wszystko to za sprawą niemal pustego kalendarza makroekonomicznego, wewnątrz którego na uwagę zasługiwała jedynie publikacja najnowszych wyników zmiany poziomu produkcji przemysłowej w strefie euro. Najnowsze dane okazały się znacząco gorsze i to zarówno od poprzednich wartości, jak również od i tak już pesymistycznych prognoz.

Z raportu Eurostaty wynika bowiem, że w listopadzie 2018 r. w porównaniu z październikiem 2018 r. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła o 1,7% w strefie euro (EA19) i o 1,3% w UE28. Negatywny wydźwięk tej publikacji wspiera także ujemna rewizja październikowego wyniku z 0,2% do 0,1%. Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek produkcji przemysłowej odnotowano w Irlandii (-7,5%), Portugalii (-2,5%), Niemczech i na Litwie (oba -1,9%). Największy wzrost odnotowano natomiast w Estonii (+4,5%), Grecji (+3,1%) i na Malcie (+2,6%).

W ujęciu rok do roku w listopadzie 2018 roku w porównaniu do listopada 2017 wartość produkcji przemysłowej spadła natomiast aż o 3,3% w strefie euro i o 2,2% w UE28. Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek produkcji przemysłowej odnotowano w Irlandii (-9,1%), Niemczech (-5,1%), Portugalii (-2,9%) i Hiszpanii (-2,8%). Największe wzrosty odnotowano w Estonii (+7,9%), Polsce (+5,3%) i na Węgrzech (+3,5%).

Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu historycznym. Na czerwono strefa euro, na niebiesko cała UE. Źródło: Eurostat
Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu historycznym. Na czerwono strefa euro, na niebiesko cała UE. Źródło: Eurostat

Przeglądając notowania głównych par walutowych, jedną z ciekawszych sytuacji technicznych dostrzec można wykresie pary walutowej GBPUSD. W skutek trwających od pewnego czasu wzrostów, kurs kabla dotarł bowiem w okolice lokalnego oporu. Wydawać by się mogło, że rynek utrzyma się w tym rejonie do czasu ogłoszenia zaplanowanego na jutro głosowania w brytyjskim parlemencie. W chwili obecnej, raczej mało prawdopodobne wydaje się jednak, by obecna forma umowy dot. Brexitu miała zostać zaakceptowana. Wiele wskazuje bowiem na porażkę Theresy May, gdyż członkowie jej własnej partii oraz Demokratycznej Partii Unionistów jasno deklarują chęć głosowania przeciwko. Jeśli parlament odrzuci propozycję, najprawdopodobniej rozegra się scenariusz „no-deal”.

Opinie na temat możliwego wpływu na kurs funta szterlinga są tu jednak dość mocno podzielone. Jak informowałem już wcześniej, mediana szacunków wynikających z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberga wskazuje, że kurs powinien zyskać w najbliższym czasie i umocniś się nawet do 1,30 USD. Zgoła odmienne zdanie przentują natomiast analitycy Westpac Banking Corp, którzy uważają, iż nawet najkorzystniejszy wynik Brexitu będzie w praktyce gorszy on pozostania we wspólnocie. Ich zdaniem, do końca marca br. kurs funta osunie się o ponad 3% do 1,24 USD.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – Początek sezonu wyników na Wall Street
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – poznaj „indeksu strachu Bitcoina” od LedgerX
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here