Naga MarketsPodsumowując dzisiejszą sesję nie można nie wspomnieć o sytuacji na giełdowych parkietach, które nadawały ton dzisiejszemu handlowi. Począwszy od piątkowych spadków głównych, amerykańskich indeksów, przez tąpnięcie na giełdzie w Chinach po dwucyfrowy spadek wyceny CD projekt – ten dzień nie był udany dla byków. Ale czy na pewno? 


Niekwestionowanym bastionem podaży były dziś akcje CD Projekt, które w trakcie dzisiejszej sesji straciły ponad 10,5% swojej wartości. Oznacza to, że spółka odpowiedzialna za stworzenie serii gier komputerowych bazujących na fantastyce Andrzeja Sapkowskiego straciła ponad 1,845 mld złotych kapitalizacji.

Spoglądając na wykres CDR dostrzegamy wyraźną, czarną świecę wybijającą strefę wsparcia w rejonie 171 złotych. Mierząc potencjalny zasięg korekty spadkowej widzimy również, że dzisiejsze spadki znacząco przekroczyły minimalny jej zakres (poziom 166,0). Kolejnym punktem docelowym dla niedźwiedzi powinno być zatem 145,1 złotych – pisaliśmy w oddzielnym artykule poświęconym najbardziej znanej polskiej spółce gamingowej.

CDR wykres D1
źródło: TradingView

Presję podaży na europejskich rynkach wzmacniały doniesienia, że Komisja Europejska odrzuca plany budżetowe Włoch. Zakładają one deficyt budżetowy na poziomie 2,4 procent PKB w 2019 roku. W kolejnych latach ma on wynieść kolejno 2,1 procent oraz 1,8 procent PKB. W liście do ministra finansów Włoch Giovanniego Trii, dwóch europejskich komisarzy wskazuje, że cele budżetowe Włoch różnią się od wcześniejszych ustaleń. Pomimo, że list nie jest oficjalnym stanowiskiem Komisji, to wstępna opinia osób zasiadających w KE doprowadza do szerokiej wyprzedaży na europejskich rynkach.

Stopy zwrotu europejskich indeksów
źródło: stooq.pl

Nie ma sufitu dla kursu USDTRY?

Za sprawą nowej decyzji tureckiego rządu ponownie robi się głośno o TRY. Rząd informował w zeszłym miesiącu, że sprzedaż nieruchomości, transakcje leasingowe i umowy najmu muszą być realizowane w lirach tureckich, powstrzymując wykorzystanie walut (…) powodem jest chęć wsparcia TRY, lokalnej waluty tracącej w tym roku 38 procent swojej wartości – pisaliśmy przed południem.

Trzeba pamiętać, że dla tureckiej liry kluczem w długim okresie jest inflacja. Co z tego, że stopy procentowe w tym kraju wynoszą 24%, jeśli inflacja jest dokładnie tak samo wysoka? Lira jest mocno niedowartościowana jeśli mierzymy jej kurs z uwzględnieniem historycznej inflacji, ale inwestorzy nie wezmą tego pod uwagę, dopóki, nie upewnią się, że inflacja zaczyna wracać pod kontrolę. Jeśli w Turcji inflacja miałaby rosnąć, nie ma sufitu dla kursu USDTRY – przekonuje w rozmowie z Comparic dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-TRade Brokers.

Zdaniem Kwietnia, priorytetem jest realne działanie banku centralnego na rzecz zapewnienia spadku inflacji. Jest to bolesny proces – ponieważ niedawne osłabienie waluty i wysokie ceny ropy podnoszą bieżącą inflację, jedyną drogą do jej zdławienia jest ograniczanie popytu wewnętrznego. To już się dzieje i wydaje się, że w końcu jest błogosławieństwo (choć bardzo niechętne) ze strony prezydenta Erdogana dla takiej polityki. Ale będzie to wymagać czasu, konkretne “efekty bazy” pojawią się dopiero w połowie przyszłego roku – tłumaczy ekonomista.

W momencie tworzenia tego podsumowania kurs USDTRY znajdował się tuż nad poziomem 6,12:USDTRY D1

O tym się mówiło: 

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here