Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Poniedziałkowa sesja przebiegała na rynkach walutowych niezwykle spokojnie. Wszystko to za sprawą niemal pustego kalendarza makroekonomicznego. Mimo to, jeszcze w trakcie weekendu wiele osób spodziewało się, że to polityka będzie dziś odgrywać pierwsze skrzypce. Ostatecznie nawet informacja o porozumieniu i zatwierdzeniu umowy w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur UE nie wywołała na rynkach zbyt wielkiej zmienności. Okazuje się zatem, że inwestorzy wstrzymują się z entuzjastycznymi reakcjami do chwili, gdy Theresa May przekona własny rząd do poparcia umowy w obecnej formie.

Jak już o poranku informował Przemysła Jarząbek, wszystko wskazuje jednak na porażkę tego przedsięwzięcia. Brytyjska premier ma wielu przeciwników we własnej partii, przez co jest prawdopodobne, że nie uda się uzyskać niezbędnej większości głosów. W takim przypadku negocjacje powinny zostać wznowione.

Ciężko jednak stwierdzić, czy do tego dojdzie. Unia zamknęła w niedzielę sprawę Brexitu i czeka jedynie na jego zatwierdzenie przez Wielką Brytanię. W najgorszym przypadku nie dojdzie do żadnego porozumienia, co oznacza najgorszy możliwy wynik dla Zjednoczonego Królestwa.

Kontrowersyjne zapisy w umowie

Największym problemem obecnego porozumienia jest kwestia granicy irlandzkiej. Jeśli umowa wejdzie w życie, pozostanie ona otwarta, czyli de facto Wielka Brytania pozostanie we wspólnym rynku z UE, a chęć jego opuszczenia była głównym powodem ruchu Brexitowego. Co więcej, mimo pozostania we wspólnym rynku Wielka Brytania jako państwo niezależne straci prawo głosu.

Zamknięcie granicy z Irlandią nie wchodzi jednak w grę. Oznaczałoby to złamanie zasad porozumienia pokojowego sprzed dwudziestu lat, które zakończyło krwawą wojnę domową. Brytyjczycy nie zapomnieli jeszcze grozy budzonej przez IRA, nikt nie chce powrotu do ataków terrorystycznych. Mimo długich negocjacji nie udało się znaleźć kompromisu, który pozwoliłby na uniknięcie twardej granicy przy jednoczesnym wyjściu ze wspólnego rynku.

Kolejną kontrowersyjną kwestią dla twardych Brexitowców jest wysokość opłat, jakie kraj musi uiścić jako karę za wyjście z UE. Stanęło na 40 mld euro do zapłacenia na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat. Najbliższe tygodnie są kluczowe dla sposobu, w jaki Wielka Brytania opuści Unię. Wszystko zależy od brytyjskich parlamentarzystów i ich ambicji.

Jen japoński największym przegranym poniedziałkowej sesji

Biorąc pod uwagę zmienność do godziny 17:10 zauważymy, iż dolar amerykański nieznacznie osłabiał się dziś w stosunku do zdecydowanej większości walut grupy G8. Jego – zdecydowanie większą – aprecjację obserwowaliśmy natomiast w stosunku do franka szwajcarskiego i jena japońskiego.

Poniedziałkowa zmienność USD wobec walut grupy G8
Dane z godz. 17:10 | Źródło: finviz.com

USD/JPY

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że w skutek dzisiejszych wzrostów kurs pokonał po czym przetestował i odrzucił od drugiej strony techniczny poziom oporu (teraz wsparcia) – 113.15. Biorąc jednak pod uwagę, że w chwili obecnej rynek znajduje się nieopodal kolejnego oporu (113.65), niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się tu reakcja podażowa, mogąca zapoczątkować powstanie przynajmniej korekty spadkowej.

Notowania pary walutowej USDJPY
USDJPY H1

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBułgaria: Aresztowano podejrzanych o kradzież kryptowalut o wartości 5 mln USD
Następny artykułBank Kanady – Bank of Canada (BoC)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here