Naga MarketsPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Jak to zwykle w poniedziałki bywa, tak i dziś kalendarz makroekonomiczny wyglądał stosunkowo spokojnie. Nie poznaliśmy żadnych istotnych publikacji ani nie obserwowaliśmy zwiększonej zmienności na rynkach.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy raport zawierający projekcję inflacji i wzrostu PKB.

Jak podano podczas konferencji NBP (nagranie z tego wydarzenia dostępne tutaj) dynamika PKB, która w I kwartale 2017 roku przyspieszyła, do końca roku utrzyma się na poziomie 4,0 proc. Z kolei inflacja CPI osiągnie w bieżącym roku 1,9 proc.

Ponadto projekcja zakłada wzrost PKB, według tzw. centralnej ścieżki, na 2018 rok na poziomie 3,5 proc., a w 2019 roku na poziomie 3,3 proc. W przypadku inflacji CPI będzie to 2,0 proc. w 2018 roku oraz 2,5 proc. w 2019 roku.


Według opublikowanych dziś szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 7,2%. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu. Tak niskiego bezrobocia w maju nie było od 26 lat, podkreślił resort.

W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 7,2% – to najniższy wynik odnotowany w tym miesiącu od 1991 roku. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najsilniej (o 0,6 punktu) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wskaźnik bezrobocia wciąż pozostaje najwyższy w kraju (12,1%) – czytamy w komunikacie.

Liczba bezrobotnych na koniec czerwca br. wyniosła 1,15 mln osób i i w porównaniu do maja br. spadła o 49,3 tys. osób. Spadek miał miejsce we wszystkich województwach, najsilniej w: lubuskim (o 5,9%, czyli 1,7 tys. osób), pomorskim (o 5,2%, czyli 2,9 tys. osób) i warmińsko-mazurskim (o 5,1%, czyli o 3,3 tys. osób).

“Liczba bezrobotnych w końcu czerwca br. była o 239,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 17,2%). Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu 2017 roku wyniosła 146,1 tys.” – czytamy dalej.

W założeniach do budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 7,2% na koniec 2017 r. i spadnie do 6,4% na koniec 2018 r.


Biorąc pod uwagę zmienność podczas dzisiejszej sesji zauważymy, że dolar amerykański umacniał się nieznacznie w poniedziałek (dane z godz. 18:20) w stosunku do wszystkich głównych walut.

Źródło: Finviz.com

EURUSD

Na skutek trwających od dłuższego czasu wzrostów rynek dotarł w okolice poziomu 1.1460 będącego górnym ograniczeniem trwającej od 2,5 roku konsolidacji. Nawet jeżeli poziom ten nie zostanie trwale odrzucony, to w jego okolice spodziewałbym się pojawienia większej reakcji podażowej i przynajmniej korekty spadkowej.

EURUSD Weekly

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że ewentualne spadki mogłyby dotrzeć i przetestować ostatnio pokonany opór (teraz wsparcie) w okolicy poziomu 1.1280 zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego.

EURUSD H4

USDJPY

Na skutek trwających od połowy czerwca br. wzrostów para walutowa USDJPY dotarła dziś w okolice istotnego oporu 114.30. Poziom ten po raz ostatni testowany był 11 maja br. a powyżej niego kurs USDJPY znajdował się ostatnio w połowie marca br. W związku z powyższym, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcji podażowej i wystąpienia przynajmniej korekty spadkowej.

USDJPY H4

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… GBP/JPY, EUR/GBP, USD/CHF
Następny artykułKomentarz giełdowy – Pozytywnie na początek tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here