Naga MarketsLogo STOPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem STO, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty STO przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.


Mimo, że poniedziałki zwykle są jednymi z najspokojniejszych żeby nie powiedzieć “najnudniejszych” dni w ciągu całego tygodnia handlowego, to jednak dzisiejszej sesji z pewnością nie możemy tak nazwać. Działo się i to całkiem sporo. Finalnie, to nie dane makroekonomiczne odgrywały jednak dziś pierwsze skrzypce, a wydarzenia geopolityczne.

W kalendarzu makro można co prawda znaleźć rozczarowujące raporty dotyczące wzrostu gospodarczego Japonii oraz Wielkiej Brytanii a także publikacje z amerykańskiego rynku pracy. To wszystko zostało jednak przyćmione przez najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu. Okazuje się bowiem, że plotki i przypuszczenia nagle stały się brutalną rzeczywistością, która pogrążyła kurs funta szterlinga (GBP).

W dniu jutrzejszym miało odbyć się głosowanie w brytyjskim parlamencie, w trakcie którego rządzący mieli zdecydować czy poprzeć obecną formę umowy rozwodowej UK z UE. Okazało się jednak, że trwająca od ubiegłego tygodnia debata na ten temat nie pomogła obecnej premier przekonać do swoich racji wymaganej większości parlamentarzystów. W związku z niemal pewną porażką Theresa May postanowiła opóźnić głosowanie.

Theresa May oraz Donald Tusk

Jak można się było spodziewać, to kolejny cios dla funta szterlinga, który w trakcie wygłaszania oświadczenia obecnej premier osunął się do najniższych poziomów od czerwca 2017 roku. Theresa May zamierza wrócić do rozmów z przedstawicielami państw członkowskich Unii Europejskiej i wynegocjować lepsze warunki rozwodu. To może nie być jednak wcale takie łatwe. Przypomnijmy, że już w trakcie poprzedniego szczytu UE, gdy zatwierdzono umowę w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej, przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że „Uzyskane porozumienie jest jedyne jakie było możliwe. Nie będzie innego.”

Ponadto, francuski minister spraw zagranicznych, Jean-Yves Le Drian uważa, że obecnie oferowane porozumienie nie podlega dalszym negocjacjom.

“Brytyjczycy zdecydowali się odejść. To źle, to godne pożałowania, ale to fakt” – powiedział we francuskim radiu RTL. Obecna umowa “jest tym, co możemy zaoferować. Rozmowy zostały zamknięte. Teraz decyzja należy do Brytyjczyków” – dodał.

Brak porozumienia w brytyjskim parlamencie nieuchronnie przybliża Brytyjczyków do niekontrolowanego wyjścia z UE w marcu 2019 roku. Może to również wywołać wybory powszechne a nawet drugie referendum. I to właśnie drugie referendum wydaje się w tym przypadku coraz bardziej realne.

Jak informowaliśmy już o poranku, w dniu dzisiejszym Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej, co stwarza władzom w Londynie możliwość potencjalnej zmiany decyzji w sprawie Brexitu.

– Takie wycofanie, ustalone zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, oznaczałoby, że Zjednoczone Królestwo pozostałoby w UE na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego – podkreślili sędziowie.

BrexitOkazuje się zatem, że mimo, iż kwestia opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej została dawno przesądzona (przynajmniej teoretycznie) – dokładniej mówiąc podczas referendum z czerwca 2016 – to jednak Brytyjczycy mogą jeszcze zmienić zdanie. Nieformalnie mówi się nawet, że rząd omawia dwie wersje potencjalnego, nowego publicznego głosowania. Pierwsze z nich polegałaby na prostym wyborze między majowym porozumieniem a pozostaniem w bloku. Drugie z nich zadałby wyborcom pytanie, czy chcieliby wybrać pomiędzy opuszczeniem UE a pozostaniem w UE, ale z pytaniem uzupełniającym, czy jeżeli zwycięży obóz przemawiający za Brexitem, to czy bardziej odpowiada im rozwód na podstawie obecnego porozumienia, czy ustalonego przez Światową Organizację Handlu?

Tak wiele różnych, możliwych scenariuszy i rosnąca z dnia na dzień niepewność nie może być dla rynków niczym dobrym. No chyba, że “dobrym” nazwiemy ponadprzeciętną zmienność. W praktyce, spoglądając na notowania kabla zauważymy bowiem, że w skutek dzisiejszych doniesień kurs pokonał testowane od kilku dni wsparcie i znalazł się na najniższym poziomie od kwietnia 2017 roku.

Notowania pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

O tym się dziś mówiło:


Logo STOSTO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWaluciarz.pl oraz Safe Invest na liście ostrzeżeń KNF
Następny artykułRabobank: Możliwy wzrost popytu na bezpieczne przystanie w 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here