Polskie monety tworzące stosPolski złoty na początku nowego tygodnia sprawia wrażenie stabilnego w stosunku do pozostałych walut europejskich. Przed weekend obserwowano jednak silniejsze ruchy, między innymi kurs funta podszedł niemal pod okrągły pułap 5 zł. Niepewność związana z Brexitem powoduje, że zmienność może nadal się utrzymywać.


Kurs euro umacnia się na początku tygodnia do złotego, EUR/PLN w górę

Nowy tydzień przynosi delikatne umocnienie EUR/PLN i para walutowa powraca w okolice 4,29 zł. W średnim terminie kurs euro jednak nadal przesuwa się w niespełna trzygroszowej konsolidacji (bokiem, bez trendu), w efekcie czego nadal nie spodziewamy się silniejszych zmian.

kurs euro 28 stycznia 2019
Kurs euro w poniedziałek powraca nad 4,29 zł. Źródło: Tradingview.com

Sytuacją mogłoby zmienić wybicie 4,30 zł (otwierające drogę do maksimów z listopada znajdujących się trzy grosze wyżej) lub pokonanie dołków na 4,27 zł i ruch w kierunku umocnienia PLN.

Kurs funta już prawie po 5 zł, GBP/PLN zaczyna tydzień od skromnych spadków

Funt brytyjski potrzebował niespełna miesiąca, aby zyskać w stosunku do złotówki ponad 25 groszy. Piątkowa sesja na GBP/PLN przyniosła wybicie poziomu 4,97 zł, pokonanie szczytów z października i listopada oraz naturalnie nowe maksima w 2019 r. Do okrągłego pułapu 5 zł brakuje już naprawdę niewiele, a nowy tydzień przynosi delikatną korektę, utrzymująca się jednak nad 4,9550 zł (nowe wsparcie wyznaczane po oporach sprzed paru miesięcy).

kurs funta 28 stycznia 2019
Kurs funta potrzebuje już niewiele, aby przetestować poziom 5 zł i znaleźć się na najwyższych poziomach od niemal dwóch lat. Źródło: tradingview.com

W rozpoczynającym się tygodniu istotne dane dotyczące brytyjskiej gospodarki pojawią się dopiero w piątek (PMI przemysłowe). Główne skrzypce odgrywać będzie więc nadal Brexit, który w ostatnich tygodniach silnie wpływał na zmienność GBP.

USD/PLN stabilizuje się po piątkowych spadkach. Kurs dolara poniżej 3,76 zł

Pod koniec zeszłego tygodnia USD testował poziom 3,80, czyli maksima z początku 2019 roku. Piątek przyniósł jednak najsilniejsze jednosesyjne osunięcie od dwóch miesięcy, w efekcie czego kurs dolara w poniedziałek otwiera się pod 3,76 zł. Zwiększa to szansę na kontynuację osunięć i ponowny test 3,72 zł.

kurs dolara 28 stycznia 2019
Kurs dolara w piątek silnie tracił, poniedziałek przynosi jednak stabilizację. Źródło: tradingview.com

USD/PLN przed silniejszymi spadkami musiałby jednocześnie wybić 200-okresową średnią ruchomą, która nie była testowana od co najmniej paru miesięcy.

CHF/PLN walczy z 3,79 zł, kurs franka ponownie wybija kanał wzrostowy?

Frank szwajcarski balansuje na granicy dolnego ograniczenia kanału wzrostowego oraz górne ograniczenia trzymiesięcznej konsolidacji. Silniejsze spadki z kolei blokują lokalne, tegoroczne minima rysowane na 3,7750, które pokrywają się z dołkami grudniowymi. W tym momencie kurs franka potrzebuje albo wybicia wspomnianego poziomu albo 3,80-3,81, aby dynamiczniej ruszyć w którąkolwiek ze stron.

kurs franka 28 stycznia 2019
Kurs franka ponownie się zatrzymał, poniedziałek przynosi delikatne umocnienie. Źródło: Tradingview.com

Liczący na wyraźniejsze umocnienie PLN względem CHF czekają na re-test dolnego ograniczenia konsolidacji, czyli na spadek do poziomu 3,74 zł. Ten miał miejsce ostatni raz w listopadzie 2018, staje się jednak co raz bardziej prawdopodobny.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here