Naga Markets

Poniedziałkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 27 czerwca 2022 rokuW poniedziałek o poranku polski złoty nieznacznie traci względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (+0,01%), CHF/PLN (+0,12%), USD/PLN (-0,07%) oraz EUR/PLN (+0,07%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w poniedziałek 27 czerwca 2022 roku.

  • Kurs USD/PLN wraca w okolice 4,43 zł. Dolar wycofuje się z lokalnych szczytów
  • EUR/PLN utrzymuje się poniżej 4,70 zł. Wspólna waluta podejmuje próby odbicia z rejonu 4,68 zł
  • Kurs funta nieznacznie zyskuje na wartości. Aktualnie GBP/PLN wraca w okolice 5,45 zł
  • Para walutowa CHF/PLN ma trudności z powrotem do notowań 4,65 zł. Frank zbiera siły przy 4,63 zł
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,6869 euro 27 czerwca 2022 roku, godz.: 07:10
USD/PLN 4,4368 dolar 27 czerwca 2022 roku, godz.: 07:10
GBP/PLN 5,4519 funt 27 czerwca 2022 roku, godz.: 07:10
CHF/PLN 4,6363 frank 27 czerwca 2022 roku, godz.: 07:10

Kurs EUR/PLN wraca poniżej 4,69 zł. Euro zbiera siły

Kurs EUR/PLN zakończył miniony tydzień wzrostem o przeszło 4 grosze. Pomimo gwałtownych przetasowań w notowaniach surowców i obligacji układ sił w notowaniach głównych walut się nie zmienił, a co za tym idzie, również złoty nie doświadczył bardzo poważnej zmienności.We wtorek wspólna waluta przetestowała okolice wsparcia poniżej 4,64 zł oraz 50-dniową wykładniczą średnią kroczącą, z których to okolic nastąpiło dynamiczne odbicie i test bariery 4,72 zł, stanowiącej sufit zarówno majowych, jak i czerwcowych wzrostów.

Dziś rozpoczyna się organizowane w portugalskiej Sintrze trzydniowe forum, którego inicjatorem tradycyjnie już jest Europejski Bank Centralny. Może być ono dość istotne w obecnej sytuacji rynkowej – dyskusję zwieńczy panel organizowany ostatniego dnia (tj. w środę 29 czerwca) w którym udział wezmą szefowie ECB, FED i BOE. Rynki mogą zwracać uwagę na sygnały z ECB (kwestia podwyżek stóp i defragmentacji długu), oraz BOE (konieczność rekalibracji oczekiwań, co do skali podwyżek w kontekście słabego funta).

O poranku euro powraca poniżej 4,69 zł. Rynki wciąż obawiają się recesji, co widać po spadających cenach surowców, a niepewna sytuacja na wschodzie wciąż daje się we znaki notowaniom złotego. Scenariusz bazowy zakłada dalszą aprecjację euro, która w dużej mierze uzależniona będzie od lipcowej decyzji EBC oraz kolejnych odczytów gospodarczych krajów strefy euro. Wzrosty te powinny być jednak stonowane przed odpowiedź RPP, która kontynuuje politykę podnoszenia stóp procentowych, a kolejne posiedzenie czeka na już 7 lipca.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 27.06.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 27.06.2022

Kurs CHF/PLN umacnia się powyżej 4,63 zł. Frank ma trudności z oporem przy 4,65 zł

Od ubiegłej środy obserwujemy na parze walutowej CHF/PLN zdecydowane odbicie, które doprowadziło franka z rejonu 4,55 zł do przetestowania 4,68 zł. Inwestorzy odzyskali wiarę w szwajcarską  waluta, która wraz z kolejnymi podwyżkami tamtejszego banku centralnego zyskuje na popularności.

O poranku kurs CHF/PLN utrzymuje się w okolicy 4,63 zł, a ogólny sentyment sprzyja dalszemu umocnieniu waluty. W kolejnych dniach niewykluczony pozostaje zatem scenariusz wzrostowy, który połączony z nasilającymi się recesyjnymi obawami może stworzyć warunki do wybicia powyżej 4,66 zł i wyżej.

Notowania franka. Para walutowa CHF/PLN na dzień 27.06.2022
Notowania franka. Para walutowa CHF/PLN na dzień 27.06.2022

Kurs USD/PLN testuje 4,43 zł. Wokół dolara dużo się dzieje

O poranku para walutowa USD/PLN kontynuuje ruch z piątku. Choć ulega on wyciszeniu, tak para osuwa się poniżej 4,44 zł. W ostatnich dniach Powell jasno dał do zrozumienia, że FED jest świadomy zagrożenia recesją, wywołanego polityką zmierzającą do zbicia nadmiernej inflacji.

NED

W ubiegłotygodniowych wystąpieniach przed kongresem Jerome Powell dał do zrozumienia, że inflacja może powrócić do celu dopiero za dwa lata, tym samym FED do tego czasu będzie utrzymywał restrykcyjną politykę, co może oznaczać utrzymanie światowej dominacji dolara.

O poranku notowania względem złotego wycofują się poniżej poziomu 4,43 zł, nie wykluczając w kolejnych godzinach testu zakresu 4,40 zł. Amerykańska waluta wciąż pozostaje niezdecydowana, a jej notowania lekko tracą na wartości.

Notowania dolara. Kurs USD/PLN na dzień 27.06.2022
Notowania dolara. Kurs USD/PLN na dzień 27.06.2022

Kurs GBP/PLN . Funt ponownie znajduje się przy 5,45 zł

Para walutowa GBP/PLN pozostaje pod presją, utrzymując się nieco poniżej trefy wyznaczonej przez 50 – i 200-dniowe wykładnicze  średniej kroczące, których kolejne przełamanie będzie sygnałem kapitulacji byków.

Funt brytyjski od miesięcy znajduje się pod silną presją podaży, która znajduje wsparcie w rosnących obawach o kondycję brytyjskiej gospodarki. Inflacja na wyspach ciągle nabiera rozpędu, a wzrost gospodarczy zwalnia, co przywodzi na myśl widmo nadchodzącej stagflacji.

Sytuacja funta wciąż pozostaje bardzo zmienna i trudna. O poranku schodzi on w rejon 5,45 zł, a biorąc pod uwagę rekordowe odczyty inflacji, kurczącą się gospodarkę i ograniczone możliwości podnoszenia stóp przez BoE, funt może dalej tracić na wartości.

Notowania funta. Kurs GBP/PLN na dzień 27.06.2022
Notowania funta. Kurs GBP/PLN na dzień 27.06.2022

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs rubla wykres | benefit kurs akcji | kurs franka szwajcarskiego | notowania orlen | mercator akcje wykres | kurs benefit | co znaczy blik |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here