Naga Markets

Poniedziałkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 19 września 2022 rokuW poniedziałek o poranku polski złoty traci względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (+0,06%), CHF/PLN (+0,04%), USD/PLN (+0,40%) oraz EUR/PLN (+0,11%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w poniedziałek 19 września 2022 roku.

  • Kurs USD/PLN wraca powyżej 4,72 zł, dolar umacnia się na szerokim rynku
  • EUR/PLN kontynuuje konsolidację w pobliżu 4,72 zł
  • Kurs funta walczy o powrót powyżej wsparcia 5,39 zł
  • CHF/PLN wraca w rejon konsolidacji, przełamując się poniżej 4,88 zł
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,7176 euro 19 września 2022 roku, godz.: 07:50
USD/PLN 4,7232 dolar 19 września 2022 roku, godz.: 07:50
GBP/PLN 5,3844 funt 19 września 2022 roku, godz.: 07:50
CHF/PLN 4,8806 frank 19 września 2022 roku, godz.: 07:50

Kurs EUR/PLN konsoliduje od początku września w okolicy 4,72 zł

Nowy tydzień nie przynosi żadnych zmian na parze EUR/PLN. Notowania podejmują kolejną próbę powrotu powyżej bariery 4,72 zł, wokół której notowania oscylują bez zmian od początku września.Euro wciąż falują bez inicjatywy. W piątek para walutowa ponownie zeszła poniżej technicznego poziomu wsparcia 4,72 zł, jednak obecność 50 dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA-50) stanowi bezpieczne zaplecze dla byków.

Dziś kupujący stawiają sobie za cel przełamanie powyżej 4,72 zł, które może mieć miejsce po wypowiedziach kolejnych członków Europejskiego Banku Centralnego. Kurs EUR/PLN kontynuuje jednak konsolidację, a dopiero wybicie powyżej bariery 4,77 zł, dawałoby kupującym dobre argumenty za dalszym ruchem na północ.

Alternatywnie notowania znajdują się w silnej strefie wsparcia, umocnionej o wspominaną średnią kroczącą, oraz techniczne poziomy wsparcia 4,70 oraz 4,72 zł, stąd mocniejsze spadki, wydają się zabezpieczone i mało prawdopodobne, jednak należy pamiętać, że w tym tygodniu to banki centralne rozdają karty.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 19.09.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 19.09.2022

Kurs CHF/PLN wraca w zakres konsolidacji. Frank przełamuje się poniżej 4,90 zł.

Po tym, jak w ubiegły czwartek para walutowa CHF/PLN przetestowała okolice sierpniowych szczytów w pobliżu 4,96 zł, notowania wracają do konsolidacji (zakres 4,79 zł – 4,90 zł), a o poranku wskazują na 4,8839 zł.

W piątek notowania przebiły się poniżej bariery 4,90 zł i mimo pozytywnego początku tygodnia zmagają się dziś z okolicami wsparcia 4,88 zł. W tym tygodniu frank czeka na czwartkowe posiedzenie SNB (22 września), wobec którego rynek prognozuje podwyżkę stóp proc o o 75 pb. Paradoksalnie problemem banku jest silny frank oraz stosunkowo nieduży odczyt inflacji CPI w Szwajcarii, co skutkuje niepewnością co do faktycznej decyzji

Kluczowym celem kupujących pozostaje bariera 4,90 zł, której przełamanie powinno  skutkować testem sierpniowych maksimów. Alternatywnie jeśli w ciągu najbliższych dni frank nie zdoła tego dokonać, to w takim scenariuszu powinniśmy być świadkami powrotu do konsolidacji i zejścia w rejon wsparcia wyznaczony przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA 50).

XTB
Notowania franka.szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 19.09.2022
Notowania franka.szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 19.09.2022

Kurs USD/PLN odbija w górę. Dolar wraca powyżej 4,72 zł

W piątek kurs USD/PLN zaskoczył inwestorów, a z racji na dzień trzech wiedźm cechowała go podwyższona zmienność. W ostatniej sesji minionego tygodnia byliśmy świadkami podejścia pod 4,75 zł, a następnie gwałtownej przeceny, która zatrzymała się dopiero na wsparciu 4,70 zł

O poranku dolar wyraźnie zyskuje na wartości, odbijając od wspomnianego technicznego wsparcia. Wiele wskazuje jednak na dalszą aprecjację waluty zwłaszcza w kontekście środowej (21 września) decyzji FOMC w kwestii stóp proc. Tego samego dnia poznamy także szereg danych z amerykańskiej gospodarki, w tym sprzedaż domów, która według prognoz może sugerować znaczne spowolnienie.

Jeśli jednak zielony utrzyma prowzrostową trajektorię, to kolejnym ważnym celem może być bariera 4,74 zł, która w ubiegłym tygodniu pokonała kupujących. Alternatywnie wsparcie stanowi w najbliższym czasie psychologiczny poziom 4,70 zł.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 19.09..2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 19.09..2022

Kurs GBP/PLN nieśmiało odbija i czeka na decyzję Banku Anglii

Notowania pary walutowej GBP/PLN podchodzą pod utracone w piątek wsparcie 5,39 zł, jednak perspektywy szterlinga wciąż nie wyglądają dobrze. W środę czeka nas posiedzenie Banku Anglii, wobec którego rynki oczekują podwyżki stóp proc. o 75 pb. Opublikowane w ubiegłą środę dane o inflacji Wielkiej Brytanii za sierpień nie pozostawiają bankowi wyboru, gdyż wzrost cen w sierpniu pozostał bardzo wysoki (9,9 proc. r/r) i wywiera presję na firmy oraz gospodarstwa domowe, z drugiej strony kondycja gospodarki odczuwa zbliżającą się zimę.

Dziś możemy spodziewać się ograniczonej aktywności brytyjskich inwestorów (zamknięta giełda) z powodu dzisiejszego pogrzebu królowej Elżbiety II

Tym samym kurs GBP/PLN oscyluje w pobliżu krótkoterminowego trendu spadkowego i oddala się od strefy oporu wyrysowanej przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA-50) oraz 200 dniową średnią kroczącą (MA-200) w rejonach 5,52 zł, a to może oznaczać kontynuację spadków.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 19.09.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 19.09.2022
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: 1 lira turecka | george soros | cd projekt notowania | kurs jena złoty | gpw famur | średni kurs lewa nbp | aktualny kurs dolar jen |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKontrakty na złoto pod presją sprzedaży wśród dużych spekulantów
Następny artykułIndeks WIG20 niemal 2,5 proc. w dół! Niedźwiedzie nie oddają parkietu
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here